En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour du Limousin
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
23/08
Chamboulive
Beynat
176.8 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Benoit Cosnefroy
Ag2r - La Mondiale
4u23'12"
2
Julien Simon
Cofidis
op 4"
3
Guillaume Martin
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
4
Rui Pedro Carvalho Vinhas
W52/FC Porto
op 9"
5
Kristian Sbaragli
Israel Cycling Academy
op 11"
6
Pierre Rolland
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
7
Sébastien Reichenbach
Groupama - FDJ
z.t
8
Elie Gesbert
Team Arkéa- Samsic
z.t
9
Thomas Degand
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
10
Anthony Perez
Cofidis
z.t
11
Lilian Calmejane
Total Direct Energie
z.t
12
Anthony Delaplace
Team Arkéa- Samsic
op 13"
13
Pierre Idjouadienne
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
14
Mikel Aristi Gardoki
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
15
Alessandro Bisolti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
16
Romain Combaud
Delko Marseille Provence KTM
op 21"
17
Alvaro Cuadros Morata
Caja Rural - Seguros RGA
op 26"
18
Dimitri Claeys
Cofidis
op 37"
19
Rubén Plaza Molina
Israel Cycling Academy
z.t
20
André Lima César Fonte
W52/FC Porto
op 39"
21
Pierre Gouault
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
22
Eddy Fine
Cofidis
op 41"
23
Christophe Masson
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
24
Giovanni Carboni
Bardiani CSF
z.t
25
Alejandro Osorio Carvajal
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
op 47"
26
Ruben Dario Acosta Ospina
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
op 52"
27
Cyril Gautier
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
28
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
29
Morne Van Niekerk
St Michel - Auber93
op 59"
30
Jon Irisarri Ricon
Caja Rural - Seguros RGA
op 1'02"
31
Camille Thominet
St Michel - Auber93
op 1'23"
32
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
33
Delio Fernández Cruz
Delko Marseille Provence KTM
op 1'36"
34
Marco Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
35
Bart De Clercq
Wanty - Gobert Cycling Team
op 2'10"
36
Matteo Busato
Androni Giocattoli - Sidermec
op 2'21"
37
Nans Peters
Ag2r - La Mondiale
op 2'36"
38
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
39
Olivier Le Gac
Groupama - FDJ
z.t
40
Francesco Gavazzi
Androni Giocattoli - Sidermec
op 2'48"
41
Marco Minnaard
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
42
Awet Ghebremedhin
Israel Cycling Academy
z.t
43
Julien El Fares
Delko Marseille Provence KTM
z.t
44
Romain Sicard
Total Direct Energie
op 3'24"
45
Juan Antonio Lopez-Cozar
Euskadi Basque Country - Murias
op 3'46"
46
Quentin Pacher
Vital Concept - B&B Hotels
op 6'27"
47
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
48
Alexis Guerin
Delko Marseille Provence KTM
z.t
49
Jaakko Hänninen
Ag2r - La Mondiale
z.t
50
Luca Covili
Bardiani CSF
z.t
51
Manuel Senni
Bardiani CSF
z.t
52
Larry Warbasse
Ag2r - La Mondiale
z.t
53
Fabien Doubey
Wanty - Gobert Cycling Team
op 6'47"
54
Aurelien Paret-Peintre
Ag2r - La Mondiale
z.t
55
Sergio Roman Martin Galan
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
56
Paul Ourselin
Total Direct Energie
z.t
57
Kevin Le Cunff
St Michel - Auber93
z.t
58
Romain Le Roux
Team Arkéa- Samsic
z.t
59
Flavien Maurelet
St Michel - Auber93
z.t
60
Juan José Lobato del Valle
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
61
Pierre-Luc Perichon
Cofidis
op 7'03"
62
Vincenzo Albanese
Bardiani CSF
op 9'57"
63
Alexys Brunel
Groupama - FDJ
op 10'19"
64
Romain Hardy
Team Arkéa- Samsic
op 10'21"
65
Cedric Beullens
z.t
66
Sebastian Mora Vedri
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
67
Masahiro Ishigami
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
68
Niki Terpstra
Total Direct Energie
op 10'28"
69
Andrea Vendrame
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
70
Gotzon Udondo
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
71
Lorenzo Rota
Bardiani CSF
op 11'14"
72
Laurent Pichon
Team Arkéa- Samsic
op 13'58"
73
Alexander Cataford
Israel Cycling Academy
z.t
74
Tony Hurel
St Michel - Auber93
op 14'01"
75
William Bonnet
Groupama - FDJ
z.t
76
Alo Jakin
St Michel - Auber93
z.t
77
Lorrenzo Manzin
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
78
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
z.t
79
Mauricio Moreira
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
80
Florian Vachon
Team Arkéa- Samsic
z.t
81
Eusebio Pascual Bonhome
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
82
Matteo Montaguti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
83
Benoît Vaugrenard
Groupama - FDJ
z.t
84
Daniel Savini
Bardiani CSF
op 15'17"
85
Tom Dernies
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 16'35"
86
Julien Morice
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
87
Imerio Cima
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
88
Arnaud Courteille
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
89
Evaldas Siskevicius
Delko Marseille Provence KTM
op 21'35"
90
Nicolas Baldo
St Michel - Auber93
z.t
91
Mickael Guichard
Delko Marseille Provence KTM
z.t
92
Amaël Moinard
Team Arkéa- Samsic
z.t
93
Valentin Ferron
Total Direct Energie
op 21'37"
94
Jerome Cousin
Total Direct Energie
z.t
95
Ziga Jerman
Groupama - FDJ
z.t
96
Joan Bou Company
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
97
Maxime Cam
Vital Concept - B&B Hotels
op 31'21"
98
Clément Carisey
Israel Cycling Academy
z.t
Rudy Barbier
Israel Cycling Academy
DNF
Nacer Bouhanni
Cofidis
DNF
Thibault Ferasse
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
DNF
Hiroki Nishimura
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
DNF
Perrig Quemeneur
Total Direct Energie
DNF
Guy Sagiv
Israel Cycling Academy
DNF
Nelson Andres Soto Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Boris Vallee
Wanty - Gobert Cycling Team
DNF
Thomas Vaubourzeix
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
DNF
Jose Daniel Viejo
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Ander Barrenetxea
Euskadi Basque Country - Murias
OTL
Joaquim Silva
W52/FC Porto
OTL
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares