En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour du Limousin
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
22/08
Base Départementale de Rouffiac
Trélissac
182.9 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Mikel Aristi Gardoki
Euskadi Basque Country - Murias
4u39'07"
2
Francesco Gavazzi
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
3
Benoit Cosnefroy
Ag2r - La Mondiale
z.t
4
Kristian Sbaragli
Israel Cycling Academy
z.t
5
Juan José Lobato del Valle
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
6
Quentin Pacher
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
7
Vincenzo Albanese
Bardiani CSF
z.t
8
Lilian Calmejane
Total Direct Energie
z.t
9
Pierre Idjouadienne
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
10
Flavien Maurelet
St Michel - Auber93
z.t
11
Nacer Bouhanni
Cofidis
z.t
12
Guillaume Martin
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
13
Imerio Cima
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
14
Pierre Rolland
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
15
Sébastien Reichenbach
Groupama - FDJ
z.t
16
Cyril Gautier
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
17
Anthony Delaplace
Team Arkéa- Samsic
z.t
18
Andrea Vendrame
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
19
Elie Gesbert
Team Arkéa- Samsic
z.t
20
Camille Thominet
St Michel - Auber93
z.t
21
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
z.t
22
Thomas Degand
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
23
Christophe Masson
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
24
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
25
Fabien Doubey
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
26
Sergio Roman Martin Galan
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
27
Pierre Gouault
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
28
Rui Pedro Carvalho Vinhas
W52/FC Porto
z.t
29
Julien Simon
Cofidis
z.t
30
Rubén Plaza Molina
Israel Cycling Academy
z.t
31
Lorenzo Rota
Bardiani CSF
z.t
32
Delio Fernández Cruz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
33
Romain Combaud
Delko Marseille Provence KTM
z.t
34
Anthony Perez
Cofidis
z.t
35
Marco Minnaard
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
36
Aurelien Paret-Peintre
Ag2r - La Mondiale
z.t
37
André Lima César Fonte
W52/FC Porto
z.t
38
Romain Hardy
Team Arkéa- Samsic
z.t
39
Jon Irisarri Ricon
Caja Rural - Seguros RGA
op 8"
40
Ruben Dario Acosta Ospina
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
41
Bart De Clercq
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
42
Alejandro Osorio Carvajal
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
43
Alessandro Bisolti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
44
Olivier Le Gac
Groupama - FDJ
op 12"
45
Niki Terpstra
Total Direct Energie
z.t
46
Awet Ghebremedhin
Israel Cycling Academy
z.t
47
Juan Antonio Lopez-Cozar
Euskadi Basque Country - Murias
op 22"
48
Eusebio Pascual Bonhome
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
49
Julien El Fares
Delko Marseille Provence KTM
z.t
50
Manuel Senni
Bardiani CSF
z.t
51
Luca Covili
Bardiani CSF
z.t
52
Hiroki Nishimura
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
53
Alexis Guerin
Delko Marseille Provence KTM
op 27"
54
Romain Sicard
Total Direct Energie
z.t
55
Alexys Brunel
Groupama - FDJ
op 39"
56
Matteo Busato
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
57
Alvaro Cuadros Morata
Caja Rural - Seguros RGA
op 40"
58
Jaakko Hänninen
Ag2r - La Mondiale
z.t
59
Larry Warbasse
Ag2r - La Mondiale
z.t
60
Eddy Fine
Cofidis
z.t
61
Dimitri Claeys
Cofidis
op 44"
62
Kevin Le Cunff
St Michel - Auber93
z.t
63
Alo Jakin
St Michel - Auber93
op 50"
64
Paul Ourselin
Total Direct Energie
op 1'02"
65
Daniel Savini
Bardiani CSF
z.t
66
Nans Peters
Ag2r - La Mondiale
z.t
67
Masahiro Ishigami
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
68
Matteo Montaguti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
69
Laurent Pichon
Team Arkéa- Samsic
z.t
70
Thibault Ferasse
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 1'10"
71
William Bonnet
Groupama - FDJ
op 1'29"
72
Joaquim Silva
W52/FC Porto
op 1'35"
73
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
op 1'38"
74
Tony Hurel
St Michel - Auber93
op 1'41"
75
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
76
Nicolas Baldo
St Michel - Auber93
op 1'43"
77
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
op 2'03"
78
Alexander Cataford
Israel Cycling Academy
op 2'13"
79
Benoît Vaugrenard
Groupama - FDJ
op 3'08"
80
Arnaud Courteille
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
81
Lorrenzo Manzin
Vital Concept - B&B Hotels
op 3'14"
82
Morne Van Niekerk
St Michel - Auber93
op 4'09"
83
Julien Morice
Vital Concept - B&B Hotels
op 6'07"
84
Romain Le Roux
Team Arkéa- Samsic
z.t
85
Florian Vachon
Team Arkéa- Samsic
z.t
86
Marco Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
87
Clément Carisey
Israel Cycling Academy
z.t
88
Pierre-Luc Perichon
Cofidis
op 10'48"
89
Amaël Moinard
Team Arkéa- Samsic
z.t
90
Rudy Barbier
Israel Cycling Academy
z.t
91
Guy Sagiv
Israel Cycling Academy
z.t
92
Cedric Beullens
z.t
93
Ziga Jerman
Groupama - FDJ
z.t
94
Ander Barrenetxea
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
95
Boris Vallee
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
96
Sebastian Mora Vedri
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
97
Nelson Andres Soto Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
98
Tom Dernies
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
99
Gotzon Udondo
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
100
Thomas Vaubourzeix
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
101
Evaldas Siskevicius
Delko Marseille Provence KTM
z.t
102
Mickael Guichard
Delko Marseille Provence KTM
z.t
103
Valentin Ferron
Total Direct Energie
z.t
104
Maxime Cam
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
105
Jerome Cousin
Total Direct Energie
z.t
106
Perrig Quemeneur
Total Direct Energie
z.t
107
Giovanni Carboni
Bardiani CSF
op 11'11"
108
Mauricio Moreira
Caja Rural - Seguros RGA
op 18'09"
109
Jose Daniel Viejo
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
110
Joan Bou Company
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
op 21'23"
Enrico Barbin
Bardiani CSF
DNF
Julen Irizar Laskurain
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Rafael Ferreira Reis
W52/FC Porto
DNF
Angel Lorenzo Sanchez Rebollido
W52/FC Porto
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares