En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour du Limousin
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
17/08
Egletons
Uzerche
190.1 km
Result
Standings
1
Nicolas Edet
Cofidis
4u45'58"
2
Davide Ballerini
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
3
Fabien Grellier
Direct Energie
z.t
4
Alexandre Geniez
Ag2r - La Mondiale
z.t
5
Lilian Calmejane
Direct Energie
z.t
6
Thomas Degand
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
7
Romain Combaud
Delko Marseille Provence KTM
op 7"
8
Benoit Cosnefroy
Ag2r - La Mondiale
op 15"
9
Francesco Gavazzi
Androni Giocattoli - Sidermec
op 17"
10
Elie Gesbert
Team Fortuneo - Samsic
z.t
11
Anthony Roux
Groupama - FDJ
z.t
12
Jeroen Meijers
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
13
Eduard Prades Reverte
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
14
Gonzalo Serrano
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
15
Julien Simon
Cofidis
z.t
16
François Bidard
Ag2r - La Mondiale
z.t
17
Lorenzo Rota
Bardiani CSF
z.t
18
Flavien Maurelet
St Michel - Auber 93
z.t
19
Lorrenzo Manzin
Vital Concept Cycling Club
z.t
20
Marco Canola
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
21
Floris Gerts
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
22
Michel Kreder
Aqua Blue Sport
z.t
23
Aaron Gate
Aqua Blue Sport
z.t
24
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
z.t
25
Marco Minnaard
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
26
Luca Wackermann
Bardiani CSF
z.t
27
Shane Archbold
Aqua Blue Sport
z.t
28
Benjamin Thomas
Groupama - FDJ
z.t
29
Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
30
Miguel Eduardo Florez Lopez
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
31
Manuel Senni
Bardiani CSF
z.t
32
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
33
Jérémy Leveau
Delko Marseille Provence KTM
z.t
34
Nikolay Trusov
Gazprom - Rusvelo
z.t
35
Jeremy Cornu
Direct Energie
z.t
36
Yoann Offredo
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
37
Cyril Barthe
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
38
Anthony Maldonado
St Michel - Auber 93
z.t
39
Cyril Gautier
Ag2r - La Mondiale
z.t
40
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
41
Fabien Doubey
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
42
Aitor Gonzalez Prieto
Euskadi Basque Country - Murias
op 31"
43
Ildar Arslanov
Gazprom - Rusvelo
op 34"
44
Lucas De Rossi
Delko Marseille Provence KTM
op 39"
45
Alex Turrin
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
46
Pieter Weening
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
47
Angel Madrazo Ruiz
Delko Marseille Provence KTM
op 50"
48
Anthony Delaplace
Team Fortuneo - Samsic
z.t
49
Romain Sicard
Direct Energie
z.t
50
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
op 56"
51
Jerome Mainard
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 1'00"
52
Steve Morabito
Groupama - FDJ
z.t
53
Alexys Brunel
Groupama - FDJ
z.t
54
Daniel Navarro Garcia
Cofidis
z.t
55
Larry Warbasse
Aqua Blue Sport
z.t
56
Anthony Perez
Cofidis
op 1'02"
57
Jasper de Laat
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
58
Arnaud Courteille
Vital Concept Cycling Club
z.t
59
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
60
Thomas Joly
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
61
Brian Nauleau
Direct Energie
op 1'19"
62
Paul Ourselin
Direct Energie
z.t
63
Tanguy Turgis
Vital Concept Cycling Club
op 1'24"
64
Julien Morice
Vital Concept Cycling Club
z.t
65
Marco Tizza
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 1'53"
66
Martijn Budding
Roompot - Nederlandse Loterij
op 2'04"
67
Florian Vachon
Team Fortuneo - Samsic
op 2'06"
68
Romain Le Roux
Team Fortuneo - Samsic
z.t
69
Julien Antomarchi
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 2'34"
70
Kevin Ledanois
Team Fortuneo - Samsic
op 3'13"
71
Daniel Pearson
Aqua Blue Sport
z.t
72
Franck Bonnamour
Team Fortuneo - Samsic
z.t
73
Evaldas Siskevicius
Delko Marseille Provence KTM
op 3'38"
74
Stefan Denifl
Aqua Blue Sport
z.t
75
Marco Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
op 3'58"
76
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
77
Nicola Bagioli
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
78
Tom Dernies
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
79
Kevin Reza
Vital Concept Cycling Club
z.t
80
Andrea Vendrame
Androni Giocattoli - Sidermec
op 4'15"
81
Hector Saez Benito
Euskadi Basque Country - Murias
op 4'41"
82
Justin Oien
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
83
Giovanni Carboni
Bardiani CSF
op 5'00"
84
Clément Davy
Groupama - FDJ
op 5'12"
85
Kevin Le Cunff
St Michel - Auber 93
op 5'36"
86
Aleksey Rybalkin
Gazprom - Rusvelo
z.t
87
Jeremy Cabot
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
88
Pierre Gouault
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 7'38"
89
Jérémy Roy
Groupama - FDJ
z.t
90
Luca Raggio
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
91
Emmanuel Morin
Cofidis
z.t
92
Alvaro Cuadros Morata
Caja Rural - Seguros RGA
op 8'56"
93
Brian van Goethem
Roompot - Nederlandse Loterij
op 9'05"
94
Simone Antonini
Team Wanty - Groupe Gobert
op 12'13"
95
Romain Feillu
St Michel - Auber 93
z.t
96
Giuseppe Fonzi
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
97
Armindo Fonseca
Team Fortuneo - Samsic
z.t
98
Guillaume Levarlet
St Michel - Auber 93
z.t
99
Camille Thominet
St Michel - Auber 93
z.t
100
Perrig Quemeneur
Direct Energie
z.t
101
Benoît Vaugrenard
Groupama - FDJ
z.t
102
Robin Meyer
Delko Marseille Provence KTM
z.t
103
Evgeny Kobernyak
Gazprom - Rusvelo
z.t
104
Victor Lafay
Cofidis
z.t
105
Steven Tronet
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
106
Seid Lizde
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
107
Nicolas Baldo
St Michel - Auber 93
op 12'43"
108
Miguel Angel Reyes Vergare
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 17'31"
109
Filippo Zaccanti
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
110
Simone Sterbini
Bardiani CSF
op 19'40"
111
Marco Maronese
Bardiani CSF
z.t
112
Julien Trarieux
Delko Marseille Provence KTM
op 32'38"
113
Julen Irizar Laskurain
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
Bryan Coquard
Vital Concept Cycling Club
DNF
Juan José Lobato del Valle
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
DNF
Matteo Malucelli
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
Maxence Moncassin
Wilier Triestina - Selle Italia
DNF
Mauricio Moreira
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Calvin Watson
Aqua Blue Sport
DNF
Yannis Yssaad
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Etienne van Empel
Roompot - Nederlandse Loterij
DNF
Samuel Dumoulin
Ag2r - La Mondiale
DNS
Andrea Pasqualon
Team Wanty - Groupe Gobert
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares