En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour du Limousin
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
16/08
Base Départementale de Rouffiac
Coteau de Grèzes
176.7 km
Result
Standings
1
Luca Wackermann
Bardiani CSF
4u34'41"
2
Marco Canola
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 7"
3
Elie Gesbert
Team Fortuneo - Samsic
z.t
4
Eduard Prades Reverte
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
5
Anthony Roux
Groupama - FDJ
z.t
6
Francesco Gavazzi
Androni Giocattoli - Sidermec
op 10"
7
Thomas Degand
Team Wanty - Groupe Gobert
op 11"
8
Michel Kreder
Aqua Blue Sport
z.t
9
Lorenzo Rota
Bardiani CSF
z.t
10
Floris Gerts
Roompot - Nederlandse Loterij
op 13"
11
Romain Combaud
Delko Marseille Provence KTM
z.t
12
Flavien Maurelet
St Michel - Auber 93
z.t
13
Miguel Eduardo Florez Lopez
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
14
Nicolas Edet
Cofidis
z.t
15
Marco Minnaard
Team Wanty - Groupe Gobert
op 16"
16
Aaron Gate
Aqua Blue Sport
z.t
17
Yoann Offredo
Team Wanty - Groupe Gobert
op 19"
18
Lilian Calmejane
Direct Energie
op 22"
19
Aitor Gonzalez Prieto
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
20
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
op 24"
21
Manuel Senni
Bardiani CSF
op 26"
22
Lucas De Rossi
Delko Marseille Provence KTM
op 38"
23
Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
op 52"
24
Jeroen Meijers
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
25
Ildar Arslanov
Gazprom - Rusvelo
op 56"
26
Romain Sicard
Direct Energie
z.t
27
Steve Morabito
Groupama - FDJ
z.t
28
Julien Simon
Cofidis
op 1'20"
29
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural - Seguros RGA
op 1'24"
30
Cyril Gautier
Ag2r - La Mondiale
op 1'33"
31
Alexandre Geniez
Ag2r - La Mondiale
z.t
32
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
op 1'41"
33
Giovanni Carboni
Bardiani CSF
z.t
34
Marco Tizza
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
35
Daniel Navarro Garcia
Cofidis
z.t
36
Andrea Vendrame
Androni Giocattoli - Sidermec
op 1'57"
37
Anthony Delaplace
Team Fortuneo - Samsic
z.t
38
Etienne van Empel
Roompot - Nederlandse Loterij
op 2'14"
39
Tanguy Turgis
Vital Concept Cycling Club
op 2'17"
40
Larry Warbasse
Aqua Blue Sport
op 2'37"
41
Kevin Ledanois
Team Fortuneo - Samsic
op 4'01"
42
Kevin Le Cunff
St Michel - Auber 93
op 4'44"
43
Julien Antomarchi
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 5'03"
44
Simone Sterbini
Bardiani CSF
op 6'16"
45
Victor Lafay
Cofidis
op 6'40"
46
Anthony Perez
Cofidis
z.t
47
Jérémy Leveau
Delko Marseille Provence KTM
op 7'34"
48
Bryan Coquard
Vital Concept Cycling Club
z.t
49
Robin Meyer
Delko Marseille Provence KTM
z.t
50
Jeremy Cornu
Direct Energie
z.t
51
Brian Nauleau
Direct Energie
z.t
52
Marco Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
53
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
54
Benoit Cosnefroy
Ag2r - La Mondiale
op 7'39"
55
Romain Le Roux
Team Fortuneo - Samsic
op 8'21"
56
Florian Vachon
Team Fortuneo - Samsic
z.t
57
Fabien Grellier
Direct Energie
z.t
58
Paul Ourselin
Direct Energie
z.t
59
François Bidard
Ag2r - La Mondiale
z.t
60
Thomas Joly
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
61
Fabien Doubey
Team Wanty - Groupe Gobert
op 9'30"
62
Daniel Pearson
Aqua Blue Sport
op 9'35"
63
Stefan Denifl
Aqua Blue Sport
z.t
64
Martijn Budding
Roompot - Nederlandse Loterij
op 10'04"
65
Pieter Weening
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
66
Nicolas Baldo
St Michel - Auber 93
op 10'15"
67
Anthony Maldonado
St Michel - Auber 93
op 11'14"
68
Benjamin Thomas
Groupama - FDJ
op 11'58"
69
Franck Bonnamour
Team Fortuneo - Samsic
op 11'59"
70
Simone Antonini
Team Wanty - Groupe Gobert
op 12'31"
71
Jasper de Laat
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
72
Shane Archbold
Aqua Blue Sport
op 12'35"
73
Cyril Barthe
Euskadi Basque Country - Murias
op 13'30"
74
Pierre Gouault
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 13'48"
75
Jérémy Roy
Groupama - FDJ
z.t
76
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
op 14'00"
77
Gonzalo Serrano
Caja Rural - Seguros RGA
op 14'02"
78
Davide Ballerini
Androni Giocattoli - Sidermec
op 14'15"
79
Jerome Mainard
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 14'16"
80
Nikolay Trusov
Gazprom - Rusvelo
z.t
81
Alvaro Cuadros Morata
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
82
Julien Morice
Vital Concept Cycling Club
z.t
83
Armindo Fonseca
Team Fortuneo - Samsic
z.t
84
Emmanuel Morin
Cofidis
z.t
85
Alex Turrin
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
86
Filippo Zaccanti
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
87
Perrig Quemeneur
Direct Energie
z.t
88
Arnaud Courteille
Vital Concept Cycling Club
z.t
89
Andrea Pasqualon
Team Wanty - Groupe Gobert
op 14'28"
90
Juan José Lobato del Valle
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 14'37"
91
Luca Raggio
Wilier Triestina - Selle Italia
op 14'47"
92
Nicola Bagioli
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 15'03"
93
Angel Madrazo Ruiz
Delko Marseille Provence KTM
op 16'25"
94
Marco Maronese
Bardiani CSF
op 17'30"
95
Lorrenzo Manzin
Vital Concept Cycling Club
op 17'38"
96
Hector Saez Benito
Euskadi Basque Country - Murias
op 18'44"
97
Alexys Brunel
Groupama - FDJ
op 19'26"
98
Camille Thominet
St Michel - Auber 93
z.t
99
Romain Feillu
St Michel - Auber 93
z.t
100
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
101
Mauricio Moreira
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
102
Matteo Malucelli
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
103
Miguel Angel Reyes Vergare
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
104
Kevin Reza
Vital Concept Cycling Club
z.t
105
Justin Oien
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
106
Brian van Goethem
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
107
Seid Lizde
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
108
Steven Tronet
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
109
Jeremy Cabot
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
110
Julien Trarieux
Delko Marseille Provence KTM
z.t
111
Evaldas Siskevicius
Delko Marseille Provence KTM
z.t
112
Aleksey Rybalkin
Gazprom - Rusvelo
op 22'53"
113
Evgeny Kobernyak
Gazprom - Rusvelo
z.t
114
Maxence Moncassin
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
115
Clément Davy
Groupama - FDJ
z.t
116
Samuel Dumoulin
Ag2r - La Mondiale
z.t
117
Guillaume Levarlet
St Michel - Auber 93
z.t
118
Benoît Vaugrenard
Groupama - FDJ
z.t
119
Tom Dernies
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
120
Yannis Yssaad
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
121
Julen Irizar Laskurain
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
122
Calvin Watson
Aqua Blue Sport
z.t
123
Giuseppe Fonzi
Wilier Triestina - Selle Italia
op 23'14"
Simone Andreetta
Bardiani CSF
DNF
Massimo Rosa
Wilier Triestina - Selle Italia
DNF
Geoffrey Soupe
Cofidis
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares