En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour du Limousin
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
16/08
Fursac
Le Maupuy Les Monts de Guéret
185.8 km
Result
Standings
1
Alexis Vuillermoz
Ag2r - La Mondiale
4u39'51"
2
Francesco Gavazzi
Androni Giocattoli
op 8"
3
Eduard Prades Reverte
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
4
Guillaume Martin
Team Wanty - Groupe Gobert
op 11"
5
Lilian Calmejane
Direct Energie
op 12"
6
Lorenzo Rota
Bardiani CSF
z.t
7
Julien Simon
Cofidis
z.t
8
Romain Le Roux
Armee de Terre
op 17"
9
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
10
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
11
Elie Gesbert
Fortuneo-Oscaro
z.t
12
Alex Aranburu Deba
Caja Rural - Seguros RGA
op 22"
13
Marco Minnaard
Team Wanty - Groupe Gobert
op 27"
14
Giulio Ciccone
Bardiani CSF
z.t
15
Matteo Busato
Wilier Triestina
z.t
16
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
op 30"
17
Julien Antomarchi
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
18
Romain Combaud
Delko Marseille Provence KTM
op 34"
19
Gianni Vermeersch
Beobank - Corendon
op 38"
20
Pierre Gouault
HP BTP - Auber 93
op 41"
21
Sjoerd Van Ginneken
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
22
Bruno Armirail
FDJ
op 43"
23
Josu Zabala
Caja Rural - Seguros RGA
op 44"
24
Fernando Barcelo Aragon
Cofidis
z.t
25
Simone Andreetta
Bardiani CSF
op 48"
26
Mathias Le Turnier
Cofidis
z.t
27
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
op 50"
28
Benoit Cosnefroy
op 57"
29
Julien Mortier
AGO - Aqua Service
op 1'05"
30
Jimmy Raibaud
Armee de Terre
op 1'13"
31
Romain Sicard
Direct Energie
op 1'16"
32
Paul Ourselin
Direct Energie
z.t
33
Philipp Walsleben
Beobank - Corendon
op 1'18"
34
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Androni Giocattoli
op 1'24"
35
Mathieu van der Poel
Beobank - Corendon
op 1'42"
36
Etienne van Empel
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
37
Aritz Bagües
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
38
Sergey Lagutin
Gazprom - Rusvelo
op 2'24"
39
Simone Velasco
Bardiani CSF
op 2'31"
40
Kevin Ledanois
Fortuneo-Oscaro
op 2'45"
41
Damien Touzé
HP BTP - Auber 93
op 2'48"
42
Evgeny Kobernyak
Gazprom - Rusvelo
op 3'03"
43
Martijn Budding
Roompot - Nederlandse Loterij
op 3'09"
44
Cyril Gautier
Ag2r - La Mondiale
op 3'30"
45
François Bidard
Ag2r - La Mondiale
z.t
46
Thomas Degand
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
47
Nicolas Edet
Cofidis
z.t
48
Julien El Fares
Delko Marseille Provence KTM
op 3'52"
49
Jérôme Baugnies
Team Wanty - Groupe Gobert
op 4'08"
50
Adam Toupalik
Beobank - Corendon
op 4'10"
51
Perrig Quemeneur
Direct Energie
op 5'35"
52
Romain Seigle
FDJ
op 6'22"
53
Fabien Doubey
Team Wanty - Groupe Gobert
op 8'24"
54
Jon Irisarri Ricon
Caja Rural - Seguros RGA
op 9'32"
55
Jhon Anderson Rodriguez
Delko Marseille Provence KTM
z.t
56
Anthony Delaplace
Fortuneo-Oscaro
op 10'36"
57
Florian Vachon
Fortuneo-Oscaro
z.t
58
Arnaud Gérard
Fortuneo-Oscaro
op 14'13"
59
Ignatas Konovalovas
FDJ
op 17'00"
60
Marco Frapporti
Androni Giocattoli
z.t
61
Jérémy Leveau
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
62
Nicolas Baldo
HP BTP - Auber 93
z.t
63
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli
z.t
64
Thierry Hupond
Delko Marseille Provence KTM
z.t
65
Justin Jules
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
66
Gregory Habeaux
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
67
Maxime Vantomme
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
68
Andrei Solomennikov
Gazprom - Rusvelo
z.t
69
Kevin Reza
FDJ
z.t
70
Yannick Martinez
Delko Marseille Provence KTM
z.t
71
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
72
Simone Sterbini
Bardiani CSF
z.t
73
Tom Meeusen
Beobank - Corendon
z.t
74
Fabien Canal
Armee de Terre
z.t
75
Clement Venturini
Cofidis
z.t
76
Jérémy Bescond
HP BTP - Auber 93
op 17'13"
77
Flavien Dassonville
HP BTP - Auber 93
z.t
78
Andrea Palini
Androni Giocattoli
op 18'18"
79
Vincenzo Albanese
Bardiani CSF
op 19'24"
80
Paolo Simion
Bardiani CSF
z.t
81
Romain Feillu
HP BTP - Auber 93
z.t
82
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
z.t
83
Filippo Pozzato
Wilier Triestina
z.t
84
Christophe Noppe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
85
Kenneth Van Rooy
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
86
Dylan Page
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
87
David Menut
HP BTP - Auber 93
z.t
88
Romain Campistrous
Armee de Terre
z.t
89
Julen Amezqueta Moreno
Wilier Triestina
z.t
90
Artur Ershov
Gazprom - Rusvelo
z.t
91
Angel Madrazo Ruiz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
92
Thomas Deruette
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
93
Alex Turrin
Wilier Triestina
z.t
94
Manuel Belletti
Wilier Triestina
z.t
95
Oscar Pelegri
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
96
Frederik Veuchelen
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
97
Florian Sénéchal
Cofidis
z.t
98
Yoann Bagot
Cofidis
z.t
99
Romain Guillemois
Direct Energie
z.t
100
Marcel Meisen
Beobank - Corendon
z.t
101
Raffaello Bonusi
Androni Giocattoli
z.t
102
David van der Poel
Beobank - Corendon
z.t
103
Armindo Fonseca
Fortuneo-Oscaro
z.t
104
Benoît Jarrier
Fortuneo-Oscaro
z.t
105
Artem Ovechkin
Gazprom - Rusvelo
z.t
106
Bryan Coquard
Direct Energie
z.t
107
Aitor Gonzalez Prieto
z.t
108
Antoine Warnier
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
109
Ander Barrenetxea
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
110
Daan Hoeyberghs
Beobank - Corendon
z.t
111
Jeremy Cabot
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
112
Lander Seynaeve
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
113
Angelo Tulik
Direct Energie
z.t
114
Yohann Gène
Direct Energie
z.t
115
Danilo Napolitano
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
116
Joeri Calleeuw
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
117
Ruben Pols
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
118
Alberto Cecchin
Wilier Triestina
z.t
119
Luca Wackermann
Bardiani CSF
z.t
120
Davide Ballerini
Androni Giocattoli
op 19'36"
121
Ludovic Robeet
WB Veranclassic Aquality Protect
op 19'41"
122
Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
123
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
op 24'40"
124
Sondre Holst Enger
Ag2r - La Mondiale
z.t
125
Roman Maikin
Gazprom - Rusvelo
z.t
126
Jacopo Mosca
Wilier Triestina
op 24'50"
127
Jakub Mareczko
Wilier Triestina
z.t
128
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskadi Basque Country - Murias
op 24'57"
129
Adrián Gonzalez Velasco
Euskadi Basque Country - Murias
op 26'17"
130
Romain Hardy
Fortuneo-Oscaro
op 28'20"
131
André Looij
Roompot - Nederlandse Loterij
op 36'09"
132
Moreno De Pauw
Sport Vlaanderen - Baloise
op 36'11"
Thibault Ferasse
Armee de Terre
DNF
Julen Irizar Laskurain
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Dylan Kowalski
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
Cédric Pineau
FDJ
DNF
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
DNF
Stijn Steels
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Andrea Vendrame
Androni Giocattoli
DNF
Berden de Vries
Roompot - Nederlandse Loterij
DNF
David Gaudu
FDJ
DNS
Alo Jakin
HP BTP - Auber 93
DNS
Guillaume Levarlet
Team Wanty - Groupe Gobert
DNS
Julien Loubet
Armee de Terre
DNS
Dimitri Peyskens
WB Veranclassic Aquality Protect
DNS
Steven Tronet
Armee de Terre
DNS
Nicolas Vereecken
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNS
Nicky van der Lijke
Roompot - Nederlandse Loterij
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares