En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour du Limousin
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
15/08
Panazol
Rochechouart
168 km
Result
Standings
1
Elie Gesbert
Fortuneo-Oscaro
3u54'42"
2
Flavien Dassonville
HP BTP - Auber 93
op 8"
3
Mathieu van der Poel
Beobank - Corendon
op 18"
4
Gianni Vermeersch
Beobank - Corendon
z.t
5
Julien Simon
Cofidis
z.t
6
Alexis Vuillermoz
Ag2r - La Mondiale
z.t
7
Justin Jules
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
8
Francesco Gavazzi
Androni Giocattoli
z.t
9
Danilo Napolitano
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
10
Andrea Vendrame
Androni Giocattoli
z.t
11
Bryan Coquard
Direct Energie
z.t
12
Kevin Ledanois
Fortuneo-Oscaro
z.t
13
Sjoerd Van Ginneken
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
14
Maxime Vantomme
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
15
Lorenzo Rota
Bardiani CSF
z.t
16
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
z.t
17
Armindo Fonseca
Fortuneo-Oscaro
z.t
18
Lilian Calmejane
Direct Energie
op 25"
19
Marco Minnaard
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
20
Matteo Busato
Wilier Triestina
z.t
21
Angel Madrazo Ruiz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
22
Pierre Gouault
HP BTP - Auber 93
z.t
23
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
24
Damien Touzé
HP BTP - Auber 93
z.t
25
Simone Andreetta
Bardiani CSF
z.t
26
Anthony Delaplace
Fortuneo-Oscaro
z.t
27
Giulio Ciccone
Bardiani CSF
z.t
28
Sondre Holst Enger
Ag2r - La Mondiale
op 30"
29
Josu Zabala
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
30
François Bidard
Ag2r - La Mondiale
op 32"
31
Bruno Armirail
FDJ
z.t
32
Romain Combaud
Delko Marseille Provence KTM
z.t
33
Romain Sicard
Direct Energie
op 34"
34
Simone Velasco
Bardiani CSF
op 38"
35
Paul Ourselin
Direct Energie
op 40"
36
Philipp Walsleben
Beobank - Corendon
op 41"
37
Mathias Le Turnier
Cofidis
op 43"
38
Romain Guillemois
Direct Energie
z.t
39
Alex Aranburu Deba
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
40
Arnaud Gérard
Fortuneo-Oscaro
z.t
41
Benoit Cosnefroy
z.t
42
Romain Hardy
Fortuneo-Oscaro
z.t
43
Florian Vachon
Fortuneo-Oscaro
z.t
44
Benoît Jarrier
Fortuneo-Oscaro
z.t
45
Gregory Habeaux
WB Veranclassic Aquality Protect
op 52"
46
Manuel Belletti
Wilier Triestina
z.t
47
Marco Frapporti
Androni Giocattoli
op 54"
48
Julien Mortier
AGO - Aqua Service
op 56"
49
Cyril Gautier
Ag2r - La Mondiale
op 59"
50
Angelo Tulik
Direct Energie
op 1'01"
51
Paolo Simion
Bardiani CSF
op 18"
52
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
op 1'47"
53
Nicolas Edet
Cofidis
op 1'51"
54
Eduard Prades Reverte
Caja Rural - Seguros RGA
op 1'53"
55
Guillaume Martin
Team Wanty - Groupe Gobert
op 1'54"
56
Fabien Doubey
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
57
Adam Toupalik
Beobank - Corendon
z.t
58
Jérôme Baugnies
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
59
Sergey Lagutin
Gazprom - Rusvelo
z.t
60
Romain Feillu
HP BTP - Auber 93
z.t
61
David van der Poel
Beobank - Corendon
z.t
62
David Menut
HP BTP - Auber 93
z.t
63
Clement Venturini
Cofidis
op 18"
64
Julen Amezqueta Moreno
Wilier Triestina
op 1'58"
65
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Androni Giocattoli
z.t
66
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
67
Nicolas Baldo
HP BTP - Auber 93
z.t
68
Tom Meeusen
Beobank - Corendon
op 2'03"
69
Marcel Meisen
Beobank - Corendon
z.t
70
Florian Sénéchal
Cofidis
op 18"
71
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
op 2'14"
72
Andrea Palini
Androni Giocattoli
op 2'31"
73
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli
op 2'37"
74
Julien Antomarchi
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 2'51"
75
Jeremy Cabot
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 4'02"
76
Daan Hoeyberghs
Beobank - Corendon
op 4'32"
77
Andrei Solomennikov
Gazprom - Rusvelo
op 4'42"
78
Evgeny Kobernyak
Gazprom - Rusvelo
z.t
79
Artur Ershov
Gazprom - Rusvelo
z.t
80
Yoann Bagot
Cofidis
z.t
81
Jérémy Bescond
HP BTP - Auber 93
z.t
82
Perrig Quemeneur
Direct Energie
z.t
83
Jhon Anderson Rodriguez
Delko Marseille Provence KTM
z.t
84
Frederik Veuchelen
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
85
Ander Barrenetxea
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
86
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
87
Julien El Fares
Delko Marseille Provence KTM
op 7'25"
88
Thomas Degand
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
89
Etienne van Empel
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
90
Thomas Deruette
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
91
Ignatas Konovalovas
FDJ
z.t
92
Artem Ovechkin
Gazprom - Rusvelo
z.t
93
Jimmy Raibaud
Armee de Terre
op 7'36"
94
Fernando Barcelo Aragon
Cofidis
op 7'45"
95
Davide Ballerini
Androni Giocattoli
op 7'53"
96
Ludovic Robeet
WB Veranclassic Aquality Protect
op 7'57"
97
Raffaello Bonusi
Androni Giocattoli
op 8'02"
98
Thierry Hupond
Delko Marseille Provence KTM
z.t
99
Aritz Bagües
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
100
Antoine Warnier
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
101
Jon Irisarri Ricon
Caja Rural - Seguros RGA
op 8'05"
102
Jakub Mareczko
Wilier Triestina
z.t
103
Oscar Pelegri
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
104
Jacopo Mosca
Wilier Triestina
z.t
105
Martijn Budding
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
106
Filippo Pozzato
Wilier Triestina
z.t
107
Alberto Cecchin
Wilier Triestina
z.t
108
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
109
Alex Turrin
Wilier Triestina
z.t
110
André Looij
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
111
Christophe Noppe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
112
Romain Campistrous
Armee de Terre
z.t
113
Jérémy Leveau
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
114
Aitor Gonzalez Prieto
z.t
115
Yohann Gène
Direct Energie
z.t
116
Joeri Calleeuw
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
117
Moreno De Pauw
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
118
Luca Wackermann
Bardiani CSF
op 8'09"
119
Yannick Martinez
Delko Marseille Provence KTM
z.t
120
Simone Sterbini
Bardiani CSF
op 8'11"
121
Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
op 8'36"
122
Vincenzo Albanese
Bardiani CSF
op 9'43"
123
Alo Jakin
HP BTP - Auber 93
op 10'08"
124
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
op 10'12"
125
Roman Maikin
Gazprom - Rusvelo
op 10'26"
126
Stijn Steels
Sport Vlaanderen - Baloise
op 11'55"
127
Fabien Canal
Armee de Terre
op 11'56"
128
Berden de Vries
Roompot - Nederlandse Loterij
op 12'12"
129
Nicky van der Lijke
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
130
Steven Tronet
Armee de Terre
z.t
131
Romain Le Roux
Armee de Terre
z.t
132
Dimitri Peyskens
WB Veranclassic Aquality Protect
op 12'25"
133
Cédric Pineau
FDJ
op 12'34"
134
Romain Seigle
FDJ
z.t
135
David Gaudu
FDJ
z.t
136
Adrián Gonzalez Velasco
Euskadi Basque Country - Murias
op 13'16"
137
Dylan Page
Caja Rural - Seguros RGA
op 13'32"
138
Guillaume Levarlet
Team Wanty - Groupe Gobert
op 14'50"
139
Kevin Reza
FDJ
z.t
140
Julien Loubet
Armee de Terre
z.t
141
Thibault Ferasse
Armee de Terre
op 14'52"
142
Julen Irizar Laskurain
Euskadi Basque Country - Murias
op 15'14"
143
Nicolas Vereecken
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 15'22"
144
Lander Seynaeve
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 17'51"
145
Dylan Kowalski
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
146
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
z.t
147
Ruben Pols
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
148
Kenneth Van Rooy
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
Mikel Iturria Segurola
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Felix Pouilly
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
Yannis Yssaad
Armee de Terre
DNF
Rémy Di Gregorio
Delko Marseille Provence KTM
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares