En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour du Rwanda
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
29/02
Nyamirambo
Kigali
4.5 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Jhonatan Restrepo
Androni Giocatolli - Sidermec
6u32'00"
2
Biniam Girmay Hailu
Nippo Delko Provence
op 2'00"
3
Patrick Schelling
Israel Start-Up Nation
op 6'00"
4
Kent Main
Protouch
op 12'00"
5
Yevgeniy Fedorov
Vino Astana Motors
op 15'00"
6
Carlos Julian Quintero Norena
Terengganu Inc. Tsg Cycling Team
z.t
7
Dusan Rajovic
Nippo Delko Provence
z.t
8
Robin Christofer Jurado Lopez
op 16'00"
9
Sirak Tesfom
op 17'00"
10
Grigoriy Shtein
Vino Astana Motors
op 18'00"
11
Joseph Areruya
op 23'00"
12
Romain Cardis
Total Direct Energie
z.t
13
Henok Mulubrhan
NTT Continental Cycling Team
z.t
14
Paul Ourselin
Total Direct Energie
op 24'00"
15
Charles Planet
Team Novo Nordisk
op 25'00"
16
Nikodemus Holler
Bike Aid
z.t
17
Simone Ravanelli
Androni Giocatolli - Sidermec
op 26'00"
18
Rein Taaramae
Total Direct Energie
z.t
19
Igor Chzhan
Vino Astana Motors
z.t
20
Davide Gabburo
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
21
Natnael Tesfatsion Ocbit
NTT Continental Cycling Team
op 27'00"
22
Samuel Mugisha
op 28'00"
23
Mekseb Debesay
Bike Aid
z.t
24
Joonas Henttala
Team Novo Nordisk
op 30'00"
25
Pim Ligthart
Total Direct Energie
z.t
26
Carlos Ivan Oyarzun Guinez
Bai Sicasal Petro De Luanda
z.t
27
Simon Sellier
Total Direct Energie
op 31'00"
28
Freddy Ovett
Israel Cycling Academy
op 32'00"
29
Patrick Byukusenge
Benediction Ignite XL
z.t
30
Awet Andemeskel
Israel Cycling Academy
op 33'00"
31
Dawit Yemane
op 34'00"
32
Salim Kipkemboi
Bike Aid
z.t
33
Kinfe Hailemichael
Nippo Delko Provence
op 36'00"
34
Habimana Jean Eric
op 37'00"
35
Hendrik Kruger
Protouch
z.t
36
Renus Uhiriwe
Benediction Ignite XL
op 39'00"
37
Sam Brand
Team Novo Nordisk
op 40'00"
38
Jose Manuel Diaz Gallego
Nippo Delko Provence
z.t
39
Jean Bosco Nsengimana
z.t
40
Daniel Munoz Giraldo
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
41
Suleiman Kangangi
Bike Aid
z.t
42
Omer Lahav
Israel Cycling Academy
op 41'00"
43
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
op 45'00"
44
Shem Nsengiyumva
z.t
45
Abderaouf Bengayou
Groupement Sportif Des Petroliers
op 46'00"
46
Gustav Basson
Protouch
op 47'00"
47
Moise Mugisha
op 49'00"
48
Azzedine Lagab
Groupement Sportif Des Petroliers
z.t
49
James Fourie
Protouch
op 53'00"
50
Maral-Erdene Batmunkh
Terengganu Inc. Tsg Cycling Team
z.t
51
Temesgen Buru
op 54'00"
52
Eric Manizabayo
Benediction Ignite XL
z.t
53
Uhoraningoga Barnabe Gahemba
op 56'00"
54
Jean-Claude Uwizeye
op 58'00"
55
Mehari Tewelde
z.t
56
Seth Hakizimana
op 59'00"
57
Didier Munyaneza
Benediction Ignite XL
op 1u00'00"
58
Stepan Astafyev
Vino Astana Motors
op 1u01'00"
59
Jean Claude Nzafashwanayo
Benediction Ignite XL
op 1u07'00"
60
Dario Antonio
Bai Sicasal Petro De Luanda
z.t
61
Negasi Haylu Abreha
NTT Continental Cycling Team
op 1u08'00"
62
Bruno Araujo
Bai Sicasal Petro De Luanda
z.t
63
Hailemelekot Hailu
op 1u14'00"
64
Xxx Dukuzumuremyi
op 1u19'00"
65
Abdellah Ben Youcef
Groupement Sportif Des Petroliers
op 1u30'00"
66
Abderrahmane Karim Hadj-bouzid
Groupement Sportif Des Petroliers
op 1u33'00"
Zer Abruk Debay
OTL
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares