En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour du Rwanda
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
27/02
Rubavu
Musanze
84.7 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Jhonatan Restrepo
Androni Giocatolli - Sidermec
2u08'19"
2
Romain Cardis
Total Direct Energie
z.t
3
Natnael Tesfatsion Ocbit
NTT Continental Cycling Team
z.t
4
Henok Mulubrhan
NTT Continental Cycling Team
z.t
5
Pim Ligthart
Total Direct Energie
z.t
6
Biniam Girmay Hailu
Nippo Delko Provence
z.t
7
Nikodemus Holler
Bike Aid
z.t
8
Awet Andemeskel
Israel Cycling Academy
z.t
9
Patrick Schelling
Israel Start-Up Nation
z.t
10
Mekseb Debesay
Bike Aid
z.t
11
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
z.t
12
Carlos Julian Quintero Norena
Terengganu Inc. Tsg Cycling Team
z.t
13
Simon Sellier
Total Direct Energie
z.t
14
Jose Manuel Diaz Gallego
Nippo Delko Provence
z.t
15
Salim Kipkemboi
Bike Aid
z.t
16
Moise Mugisha
z.t
17
Hailemelekot Hailu
z.t
18
Hendrik Kruger
Protouch
z.t
19
Seth Hakizimana
z.t
20
Sam Brand
Team Novo Nordisk
z.t
21
Kinfe Hailemichael
Nippo Delko Provence
z.t
22
Simone Ravanelli
Androni Giocatolli - Sidermec
op 7"
23
Daniel Munoz Giraldo
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
24
Gustav Basson
Protouch
z.t
25
Jean-Claude Uwizeye
z.t
26
Robin Christofer Jurado Lopez
z.t
27
Joseph Areruya
z.t
28
Grigoriy Shtein
Vino Astana Motors
z.t
29
Eric Manizabayo
Benediction Ignite XL
z.t
30
Zer Abruk Debay
z.t
31
Kent Main
Protouch
z.t
32
Freddy Ovett
Israel Cycling Academy
z.t
33
Bruno Araujo
Bai Sicasal Petro De Luanda
z.t
34
James Fourie
Protouch
z.t
35
Mehari Tewelde
z.t
36
Uhoraningoga Barnabe Gahemba
z.t
37
Hafetab Weldu
z.t
38
Yevgeniy Fedorov
Vino Astana Motors
z.t
39
Temesgen Buru
z.t
40
Carlos Ivan Oyarzun Guinez
Bai Sicasal Petro De Luanda
z.t
41
Dawit Yemane
z.t
42
Shem Nsengiyumva
z.t
43
Paul Ourselin
Total Direct Energie
z.t
44
Negasi Haylu Abreha
NTT Continental Cycling Team
z.t
45
Igor Chzhan
Vino Astana Motors
z.t
46
Davide Gabburo
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
47
Francesco Gavazzi
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
48
Dario Antonio
Bai Sicasal Petro De Luanda
z.t
49
Azzedine Lagab
Groupement Sportif Des Petroliers
z.t
50
Suleiman Kangangi
Bike Aid
z.t
51
Jean Claude Nzafashwanayo
Benediction Ignite XL
op 16"
52
Jean Bosco Nsengimana
op 20"
53
Sirak Tesfom
z.t
54
Didier Munyaneza
Benediction Ignite XL
z.t
55
Samuel Mugisha
z.t
56
Patrick Byukusenge
Benediction Ignite XL
op 44"
57
Gabriel Cole
Bai Sicasal Petro De Luanda
op 8'07"
58
Abderaouf Bengayou
Groupement Sportif Des Petroliers
z.t
59
Habimana Jean Eric
z.t
60
Renus Uhiriwe
Benediction Ignite XL
z.t
61
Dusan Rajovic
Nippo Delko Provence
z.t
62
Rein Taaramae
Total Direct Energie
z.t
63
Joonas Henttala
Team Novo Nordisk
z.t
64
Omer Lahav
Israel Cycling Academy
z.t
65
Stepan Astafyev
Vino Astana Motors
z.t
66
Abderrahmane Karim Hadj-bouzid
Groupement Sportif Des Petroliers
op 14'03"
67
Xxx Dukuzumuremyi
z.t
68
Abdellah Ben Youcef
Groupement Sportif Des Petroliers
z.t
69
Maral-Erdene Batmunkh
Terengganu Inc. Tsg Cycling Team
z.t
70
Charles Planet
Team Novo Nordisk
z.t
71
Matthias Schnapka
Bike Aid
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares