En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour du Rwanda
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
26/02
Rusizi
Rubavu
206.3 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Natnael Tesfatsion Ocbit
NTT Continental Cycling Team
5u34'46"
2
Kent Main
Protouch
op 1"
3
Moise Mugisha
op 8"
4
Hendrik Kruger
Protouch
op 2'24"
5
Grigoriy Shtein
Vino Astana Motors
z.t
6
Simone Ravanelli
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
7
Eric Manizabayo
Benediction Ignite XL
z.t
8
Joseph Areruya
op 2'26"
9
Temesgen Buru
op 2'29"
10
Davide Gabburo
Androni Giocatolli - Sidermec
op 4'56"
11
Yevgeniy Fedorov
Vino Astana Motors
z.t
12
Patrick Schelling
Israel Start-Up Nation
z.t
13
Nikodemus Holler
Bike Aid
z.t
14
Mekseb Debesay
Bike Aid
z.t
15
Jhonatan Restrepo
Androni Giocatolli - Sidermec
op 4'59"
16
Biniam Girmay Hailu
Nippo Delko Provence
z.t
17
Henok Mulubrhan
NTT Continental Cycling Team
z.t
18
Carlos Julian Quintero Norena
Terengganu Inc. Tsg Cycling Team
z.t
19
Suleiman Kangangi
Bike Aid
z.t
20
Kinfe Hailemichael
Nippo Delko Provence
z.t
21
Hailemelekot Hailu
z.t
22
Samuel Mugisha
z.t
23
Daniel Munoz Giraldo
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
24
Sirak Tesfom
z.t
25
Dawit Yemane
z.t
26
Carlos Ivan Oyarzun Guinez
Bai Sicasal Petro De Luanda
z.t
27
Negasi Haylu Abreha
NTT Continental Cycling Team
op 5'03"
28
Awet Andemeskel
Israel Cycling Academy
z.t
29
Mehari Tewelde
z.t
30
Freddy Ovett
Israel Cycling Academy
op 5'58"
31
Pim Ligthart
Total Direct Energie
op 12'00"
32
Jose Manuel Diaz Gallego
Nippo Delko Provence
z.t
33
Francesco Gavazzi
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
34
Patrick Byukusenge
Benediction Ignite XL
op 15'20"
35
Azzedine Lagab
Groupement Sportif Des Petroliers
z.t
36
Salim Kipkemboi
Bike Aid
z.t
37
Bruno Araujo
Bai Sicasal Petro De Luanda
op 16'55"
38
Omer Lahav
Israel Cycling Academy
z.t
39
Paul Ourselin
Total Direct Energie
z.t
40
Robin Christofer Jurado Lopez
z.t
41
Didier Munyaneza
Benediction Ignite XL
op 19'35"
42
Habimana Jean Eric
z.t
43
Zer Abruk Debay
z.t
44
Igor Chzhan
Vino Astana Motors
z.t
45
Jean Bosco Nsengimana
z.t
46
Shem Nsengiyumva
z.t
47
Gustav Basson
Protouch
op 21'37"
48
Dusan Rajovic
Nippo Delko Provence
op 23'26"
49
Romain Cardis
Total Direct Energie
z.t
50
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
op 23'51"
51
Joonas Henttala
Team Novo Nordisk
op 24'57"
52
Charles Planet
Team Novo Nordisk
z.t
53
Sam Brand
Team Novo Nordisk
z.t
54
Uhoraningoga Barnabe Gahemba
z.t
55
Hafetab Weldu
z.t
56
Rein Taaramae
Total Direct Energie
z.t
57
Renus Uhiriwe
Benediction Ignite XL
op 35'33"
58
Jean Claude Nzafashwanayo
Benediction Ignite XL
z.t
59
Gabriel Cole
Bai Sicasal Petro De Luanda
z.t
60
Dario Antonio
Bai Sicasal Petro De Luanda
z.t
61
James Fourie
Protouch
z.t
62
Seth Hakizimana
z.t
63
Jean-Claude Uwizeye
z.t
64
Simon Sellier
Total Direct Energie
op 35'38"
65
Stepan Astafyev
Vino Astana Motors
z.t
66
Maral-Erdene Batmunkh
Terengganu Inc. Tsg Cycling Team
op 35'41"
67
Matthias Schnapka
Bike Aid
op 35'51"
68
Abdellah Ben Youcef
Groupement Sportif Des Petroliers
op 44'11"
69
Abderaouf Bengayou
Groupement Sportif Des Petroliers
op 50'28"
70
Abderrahmane Karim Hadj-bouzid
Groupement Sportif Des Petroliers
op 50'33"
71
Xxx Dukuzumuremyi
op 53'37"
Mohd Shahrul Mat Amin
Terengganu Inc. Tsg Cycling Team
DNF
Matvey Nikitin
Vino Astana Motors
DNF
Kbrab Tekelehaymanot Tesfay
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares