En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
HEW-Cyclassics
Result
1
Johan Museeuw
Domo - Farm Frites
5u43'35"
2
Igor Astarloa Ascasibar
Saeco - Macchine Per Caffe
z.t
3
Davide Rebellin
Gerolsteiner
z.t
4
Paolo Bettini
Mapei - Quick Step
z.t
5
George Hincapie
US Postal Service
z.t
6
Fabio Baldato
Fassa Bortolo
z.t
7
Cristian Moreni
Alessio
z.t
8
Andrea Ferrigato
Alessio
op 2"
9
Danilo Di Luca
Saeco - Macchine Per Caffe
op 3"
10
Romans Vainsteins
Domo - Farm Frites
op 12"
11
Danilo Hondo
Team Telekom
op 14"
12
Giovanni Lombardi
Acqua & Sapone
z.t
13
Mirko Celestino
Saeco - Macchine Per Caffe
z.t
14
Gianluca Bortolami
Tacconi Sport - Emmegi
z.t
15
Sébastien Hinault
Crédit Agricole
z.t
16
Sven Teutenberg
Phonak Hearing Systems
z.t
17
Markus Zberg
Rabobank
z.t
18
Fabrizio Guidi
Team Coast
z.t
19
Werner Riebenbauer
Team Nürnberger Versicherung
z.t
20
Olaf Pollack
Gerolsteiner
z.t
21
Nicola Loda
Fassa Bortolo
z.t
22
Gabriele Balducci
Tacconi Sport - Emmegi
z.t
23
Thor Hushovd
Crédit Agricole
z.t
24
Martin Hvastija
Alessio
z.t
25
Oscar Freire Gomez
Mapei - Quick Step
z.t
26
Cédric Vasseur
Cofidis
z.t
27
Fabio Sacchi
Saeco - Macchine Per Caffe
z.t
28
Arvis Piziks
CSC - Tiscali
z.t
29
Lars Michaelsen
Team Coast
z.t
30
Steffen Radochla
Team Coast
z.t
31
Jo Planckaert
Cofidis
z.t
32
Christian Heule
Team Cologne
z.t
33
Jürgen Werner
Team Nürnberger Versicherung
z.t
34
Mauro Radaelli
Tacconi Sport - Emmegi
z.t
35
Andreas Klöden
Team Telekom
z.t
36
José Ivan Gutierrez Palacios
iBanesto.com
z.t
37
Salvatore Commesso
Saeco - Macchine Per Caffe
z.t
38
Nico Mattan
Cofidis
z.t
39
Stefan van Dijk
Lotto - Adecco
z.t
40
Marco Zanotti
Fassa Bortolo
z.t
41
Franck Renier
Bonjour
z.t
42
Emmanuel Magnien
Bonjour
z.t
43
Oscar Camenzind
Phonak Hearing Systems
z.t
44
Peter Farazijn
Cofidis
z.t
45
Dmitriy Fofonov
Cofidis
z.t
46
Janek Tombak
Cofidis
z.t
47
Rubens Bertogliati
Lampre - Daikin
z.t
48
Chris Peers
Cofidis
z.t
49
Paolo Bossoni
Tacconi Sport - Emmegi
z.t
50
Sergueï Ivanov
Fassa Bortolo
z.t
51
Dmitri Gaynitdinov
Tacconi Sport - Emmegi
z.t
52
Roberto Petito
Fassa Bortolo
z.t
53
Andrea Tafi
Mapei - Quick Step
z.t
54
Mauro Gianetti
Team Coast
z.t
55
Juan Antonio Flecha Giannoni
iBanesto.com
z.t
56
Peter Van Petegem
Lotto - Adecco
z.t
57
Tristan Hoffman
CSC - Tiscali
z.t
58
Abraham Olano Manzano
O.N.C.E. - Eroski
z.t
59
Matteo Tosatto
Fassa Bortolo
z.t
60
Isidro Nozal Vega
O.N.C.E. - Eroski
z.t
61
Peter Wrolich
Gerolsteiner
z.t
62
Piotr Wadecki
Domo - Farm Frites
z.t
63
Tomas Konecny
Domo - Farm Frites
z.t
64
Franck Bouyer
Bonjour
z.t
65
Walter Bénéteau
Bonjour
z.t
66
Ludo Dierckxsens
Lampre - Daikin
z.t
67
Daniele Nardello
Mapei - Quick Step
z.t
68
Rene Haselbacher
Gerolsteiner
z.t
69
Paul Van Hyfte
CSC - Tiscali
z.t
70
Laurent Jalabert
CSC - Tiscali
z.t
71
Raphael Schweda
Team Coast
z.t
72
Hans de Clercq
Lotto - Adecco
z.t
73
Bert Grabsch
Phonak Hearing Systems
z.t
74
Eddy Mazzoleni
Tacconi Sport - Emmegi
z.t
75
Jakob Piil
CSC - Tiscali
z.t
76
Erik Dekker
Rabobank
z.t
77
Erik Zabel
Team Telekom
op 2'14"
78
Andrea Brognara
Alessio
z.t
79
Julian Dean
CSC - Tiscali
z.t
80
Gorik Gardeyn
Lotto - Adecco
z.t
81
Mathew Hayman
Rabobank
z.t
82
Andreas Klier
Team Telekom
z.t
83
Christopher Jenner
Crédit Agricole
z.t
84
Harald Morscher
Team Nürnberger Versicherung
z.t
85
Gilberto Simoni
Saeco - Macchine Per Caffe
z.t
86
Niko Eeckhout
Lotto - Adecco
z.t
87
Martin Elmiger
Phonak Hearing Systems
z.t
88
Massimo Giunti
Acqua & Sapone
z.t
89
Rafael Diaz Justo
O.N.C.E. - Eroski
z.t
90
Frank Høj
Team Coast
z.t
91
Steven de Jongh
Rabobank
z.t
92
Servais Knaven
Domo - Farm Frites
z.t
93
Daniele Bennati
Acqua & Sapone
z.t
94
François Simon
Bonjour
z.t
95
Davide Bramati
Mapei - Quick Step
z.t
96
Massimo Apollonio
Tacconi Sport - Emmegi
z.t
97
Médéric Clain
Cofidis
op 3'57"
98
Stefano Casagranda
Alessio
z.t
99
Alexandre Usov
Phonak Hearing Systems
z.t
100
Christian Pfannberger
Team Nürnberger Versicherung
z.t
101
Diego Ferrari
Tacconi Sport - Emmegi
z.t
102
Zbigniew Spruch
Lampre - Daikin
z.t
103
Dariusz Baranowski
iBanesto.com
z.t
104
Saulius Ruskys
Gerolsteiner
z.t
105
Dylan Casey
US Postal Service
z.t
106
Jan Boven
Rabobank
z.t
107
Laszlo Bodrogi
Mapei - Quick Step
z.t
108
Dmitri Konyshev
Fassa Bortolo
z.t
109
Benoît Poilvet
Crédit Agricole
z.t
110
Simone Masciarelli
Acqua & Sapone
z.t
111
Alexandre Moos
Phonak Hearing Systems
z.t
112
Thierry Marichal
Lotto - Adecco
op 5'07"
113
Mikel Pradera Rodriguez
O.N.C.E. - Eroski
z.t
114
Matthé Pronk
Rabobank
op 5'10"
115
Federico Giabbecucci
Acqua & Sapone
op 8'17"
116
Stefan Kupfernagel
Phonak Hearing Systems
z.t
117
Jan Schaffrath
Team Telekom
z.t
118
Rolf Aldag
Team Telekom
z.t
119
Gian Matteo Fagnini
Team Telekom
z.t
120
Guido Trenti
Acqua & Sapone
z.t
121
David Zabriskie
US Postal Service
z.t
122
Geert Van Bondt
CSC - Tiscali
z.t
123
Matthew White
US Postal Service
z.t
124
Marzio Bruseghin
iBanesto.com
z.t
125
Thomas Liese
Team Nürnberger Versicherung
z.t
126
André Korff
Team Coast
z.t
127
José Luis Arrieta Lujambio
iBanesto.com
z.t
128
Christian Werner
Team Nürnberger Versicherung
z.t
129
David Clinger
US Postal Service
z.t
130
Pietro Caucchioli
Alessio
z.t
131
Mariano Piccoli
Lampre - Daikin
z.t
132
Martin Derganc
Acqua & Sapone
z.t
133
Kyrylo Pospyeyev
Acqua & Sapone
z.t
134
Frédéric Bessy
Crédit Agricole
z.t
135
Luca Paolini
Mapei - Quick Step
z.t
136
Leon van Bon
Domo - Farm Frites
z.t
137
Bram de Groot
Rabobank
z.t
138
Anthony Langella
Crédit Agricole
z.t
139
Damien Nazon
Bonjour
z.t
140
Sebastian Lang
Gerolsteiner
op 8'39"
141
Sylvain Chavanel
Bonjour
op 11'45"
142
Robert Förster
Team Nürnberger Versicherung
op 14'42"
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Start List
Result
Palmares