En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
HEW-Cyclassics
Result
1
Gabriele Missaglia
Lampre - Daikin
6u17'22"
2
Francesco Casagrande
Vini Caldirola - Sidermec
z.t
3
Fabio Baldato
Fassa Bortolo
op 2"
4
Erik Zabel
Team Deutsche Telekom
z.t
5
Thor Hushovd
Crédit Agricole
z.t
6
Gabriele Balducci
Fassa Bortolo
z.t
7
Marco Zanotti
Liquigas - Pata
z.t
8
Massimiliano Mori
Saeco - Valli & Valli
z.t
9
Magnus Backstedt
Crédit Agricole
z.t
10
Romans Vainsteins
Vini Caldirola - Sidermec
z.t
11
Geert Van Bondt
Farm Frites
z.t
12
Andrea Ferrigato
Fassa Bortolo
z.t
13
Oscar Freire Gomez
Mapei - Quick Step
z.t
14
Arvis Piziks
Memory Card - Jack & Jones
z.t
15
Andrei Tchmil
Lotto - Adecco
z.t
16
Zbigniew Spruch
Lampre - Daikin
z.t
17
Leon van Bon
Rabobank
z.t
18
Paolo Bettini
Mapei - Quick Step
z.t
19
Rolf Sörensen
Rabobank
z.t
20
Fabrizio Guidi
La Française des Jeux
z.t
21
Denis Zanette
Liquigas - Pata
z.t
22
Nico Mattan
Cofidis
z.t
23
Aart Vierhouten
Rabobank
z.t
24
Oscar Camenzind
Lampre - Daikin
z.t
25
Tristan Hoffman
Memory Card - Jack & Jones
z.t
26
Johan Museeuw
Mapei - Quick Step
z.t
27
Peter Farazijn
Cofidis
z.t
28
Andrei Kivilev
Ag2r Prévoyance - Décathlon
z.t
29
Emmanuel Magnien
La Française des Jeux
z.t
30
Harald Morscher
Team Nurnberger
z.t
31
Robbie McEwen
Farm Frites
z.t
32
Luca Scinto
Mapei - Quick Step
z.t
33
Mauro Gianetti
Vini Caldirola - Sidermec
z.t
34
Raphael Schweda
Team Nurnberger
z.t
35
Stive Vermaut
US Postal Service
z.t
36
Enrico Cassani
Team Polti
z.t
37
Sven Teutenberg
Team Gerolsteiner
z.t
38
Davide Rebellin
Liquigas - Pata
z.t
39
Christophe Mengin
La Française des Jeux
z.t
40
Erik Dekker
Rabobank
z.t
41
Laurent Madouas
Festina
z.t
42
Gian Matteo Fagnini
Team Deutsche Telekom
z.t
43
Jan Ullrich
Team Deutsche Telekom
z.t
44
Franco Ballerini
Lampre - Daikin
z.t
45
Nicola Loda
Fassa Bortolo
z.t
46
Luca Mazzanti
Fassa Bortolo
z.t
47
Cristian Moreni
Liquigas - Pata
op 21"
48
Stephane Barthe
Ag2r Prévoyance - Décathlon
op 1'37"
49
Anton Chantyr
Team Coast
z.t
50
Pascal Chanteur
Ag2r Prévoyance - Décathlon
z.t
51
Artur Babaitsev
Team Nurnberger
z.t
52
Mikael Holst Kyneb
Memory Card - Jack & Jones
op 1'39"
53
Martin Müller
Team Cologne
z.t
54
Christian Wegmann
Saeco - Valli & Valli
op 1'46"
55
Thomas Liese
Team Nurnberger
z.t
56
Tayeb Braikia
Linda McCartney Racing Team
op 1'49"
57
Leonardo Giordani
Fassa Bortolo
op 1'57"
58
Paul Van Hyfte
Lotto - Adecco
op 2'04"
59
Marcel Wust
Festina
op 2'11"
60
Glenn Magnusson
Farm Frites
z.t
61
Thorsten Wilhelms
Team Nurnberger
z.t
62
Alessandro Petacchi
Fassa Bortolo
z.t
63
Robert Hunter
Lampre - Daikin
z.t
64
Claude Lamour
Cofidis
z.t
65
Bjarke Nielsen
Memory Card - Jack & Jones
z.t
66
Jan Bratkowski
Team Coast
z.t
67
Jörg Ludewig
Saeco - Valli & Valli
z.t
68
Björn Glasner
Team Cologne
z.t
69
Andy Flickinger
Festina
z.t
70
Rene Haselbacher
Team Gerolsteiner
z.t
71
Peter Wuyts
Lotto - Adecco
z.t
72
Pascal Richard
Linda McCartney Racing Team
z.t
73
Kirk O'Bee
US Postal Service
z.t
74
René Jørgensen
Memory Card - Jack & Jones
z.t
75
Marco Milesi
Vini Caldirola - Sidermec
z.t
76
Ciaran Power
Linda McCartney Racing Team
z.t
77
Levi Leipheimer
US Postal Service
z.t
78
Jörn Reuss
Team Nurnberger
z.t
79
Jens Zemke
Team Nurnberger
z.t
80
Yvon Ledanois
La Française des Jeux
z.t
81
Andrea Tafi
Mapei - Quick Step
z.t
82
Florent Brard
Festina
z.t
83
Fabien De Waele
Lotto - Adecco
z.t
84
Frank Corvers
Memory Card - Jack & Jones
z.t
85
Benjamin Brooks
Linda McCartney Racing Team
z.t
86
Gianluca Bortolami
Vini Caldirola - Sidermec
z.t
87
Massimo Apollonio
Vini Caldirola - Sidermec
z.t
88
Christopher Jenner
Crédit Agricole
z.t
89
Michael Schlickau
Team Cologne
z.t
90
Fabrice Gougot
Crédit Agricole
z.t
91
Frédéric Guesdon
La Française des Jeux
z.t
92
Bert Grabsch
Team Cologne
z.t
93
Mauro Radaelli
Vini Caldirola - Sidermec
z.t
94
Geert Verheyen
Lotto - Adecco
z.t
95
Matteo Tosatto
Fassa Bortolo
z.t
96
Sergio Barbero
Lampre - Daikin
z.t
97
Jamie Burrow
US Postal Service
z.t
98
Ludo Dierckxsens
Lampre - Daikin
z.t
99
Markus Zberg
Rabobank
z.t
100
Matthew Stephens
Linda McCartney Racing Team
z.t
101
Giancarlo Raimondi
Liquigas - Pata
z.t
102
Chris Peers
Cofidis
z.t
103
Jo Planckaert
Cofidis
z.t
104
Jans Koerts
Farm Frites
z.t
105
Bert Dietz
Team Nurnberger
z.t
106
Frank Høj
La Française des Jeux
z.t
107
Torsten Nitsche
Saeco - Valli & Valli
z.t
108
Anthony Morin
Crédit Agricole
z.t
109
Marty Jemison
US Postal Service
z.t
110
Laurent Desbiens
Cofidis
z.t
111
Jan Boven
Rabobank
z.t
112
Jens Heppner
Team Deutsche Telekom
z.t
113
Rolf Aldag
Team Deutsche Telekom
z.t
114
Alberto Elli
Team Deutsche Telekom
z.t
115
Eddy Mazzoleni
Team Polti
z.t
116
Raymond Meijs
Team Cologne
z.t
117
Marc Wauters
Rabobank
z.t
118
Danilo Hondo
Team Deutsche Telekom
z.t
119
Torsten Schmidt
Team Gerolsteiner
z.t
120
Steven de Jongh
Rabobank
z.t
121
Michael Rich
Team Gerolsteiner
z.t
122
Sascha Henrix
Festina
z.t
123
Thierry Marichal
Lotto - Adecco
z.t
124
Pavel Padrnos
Saeco - Valli & Valli
z.t
125
Mirko Celestino
Team Polti
op 2'22"
126
Biagio Conte
Saeco - Valli & Valli
z.t
127
Servais Knaven
Farm Frites
z.t
128
Mario Aerts
Lotto - Adecco
z.t
129
Maximilian Sciandri
Linda McCartney Racing Team
z.t
130
Benoît Joachim
US Postal Service
z.t
131
Bart Voskamp
Team Polti
z.t
132
Peter Van Petegem
Farm Frites
z.t
133
Michele Bartoli
Mapei - Quick Step
op 2'26"
134
Dario Pieri
Saeco - Valli & Valli
z.t
135
Alessio Galletti
Saeco - Valli & Valli
z.t
136
Matthew White
Vini Caldirola - Sidermec
z.t
137
Peter Wrolich
Team Gerolsteiner
z.t
138
Klaus Mutschler
Team Coast
op 4'57"
139
Christophe Agnolutto
Ag2r Prévoyance - Décathlon
z.t
140
Tiaan Kannemeyer
Team Cologne
z.t
141
Stéphane Augé
Festina
z.t
142
Jaan Kirsipuu
Ag2r Prévoyance - Décathlon
z.t
143
Wim Vansevenant
Farm Frites
op 6'29"
144
Michael Giebelmann
Team Coast
z.t
145
Jan Schaffrath
Team Deutsche Telekom
z.t
146
Malte Urban
Team Coast
z.t
147
Michele Colleoni
Team Polti
z.t
148
Jos Lucassen
Team Cologne
op 7'41"
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Result
Palmares