En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a Burgos
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
31/07
Gumiel de Izán
Roa de Duero
164 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Sam Bennett
Deceuninck - Quick Step
3u51'19"
2
Arnaud Démare
Groupama - FDJ
z.t
3
Giacomo Nizzolo
NTT Pro Cycling Team
z.t
4
Davide Cimolai
Israel Start-Up Nation
z.t
5
Lionel Taminiaux
Bingoal WB
z.t
6
Biniam Girmay Hailu
Nippo Delko Provence
z.t
7
Jon Aberasturi Izaga
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
8
Martin Laas
Bora - HansGrohe
z.t
9
Alexander Edmondson
Mitchelton - Scott
z.t
10
Rick Zabel
Israel Start-Up Nation
z.t
11
Alex Aranburu Deba
Astana Pro Team
z.t
12
Alessandro Fedeli
Nippo Delko Provence
z.t
13
Marco Haller
Bahrain - McLaren
z.t
14
Matteo Trentin
CCC Team
z.t
15
Richard Carapaz
Team Ineos Grenadiers
z.t
16
Eliot Lietaer
Bingoal WB
z.t
17
George Bennett
Team Jumbo - Visma
z.t
18
Marco Canola
Gazprom - Rusvelo
z.t
19
Remco Evenepoel
Deceuninck - Quick Step
z.t
20
Jhoan Esteban Chaves Rubio
Mitchelton - Scott
z.t
21
Mikel Landa Meana
Bahrain - McLaren
z.t
22
Yves Lampaert
Deceuninck - Quick Step
z.t
23
Mikel Aristi Gardoki
Euskaltel - Euskadi
z.t
24
Edward Theuns
Trek - Segafredo
z.t
25
João Almeida
Deceuninck - Quick Step
z.t
26
Louis Meintjes
NTT Pro Cycling Team
z.t
27
Andrea Bagioli
Deceuninck - Quick Step
z.t
28
Gonzalo Serrano
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
29
Angel Fuentes Paniego
Burgos - BH
z.t
30
Mark Cavendish
Bahrain - McLaren
z.t
31
David De La Cruz Melgarejo
UAE Team Emirates
z.t
32
Felix Grossschartner
Bora - HansGrohe
z.t
33
Victor De La Parte Gonzalez
CCC Team
z.t
34
Mikel Nieve Ituralde
Mitchelton - Scott
z.t
35
Jose Manuel Diaz Gallego
Nippo Delko Provence
z.t
36
Ben Hermans
Israel Start-Up Nation
z.t
37
Luis Mas Bonet
Movistar Team
z.t
38
Jetse Bol
Burgos - BH
z.t
39
Urko Berrade Fernandez
Equipo Kern Pharma
z.t
40
Fabio Aru
UAE Team Emirates
z.t
41
Juan Felipe Osorio Arboleda
Burgos - BH
z.t
42
Cristian Rodriguez Martin
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
43
Angel Madrazo Ruiz
Burgos - BH
z.t
44
Carlos Rodriguez Cano
Team Ineos Grenadiers
z.t
45
Filippo Ganna
Team Ineos Grenadiers
z.t
46
Fernando Gaviria Rendon
UAE Team Emirates
z.t
47
Arjen Livyns
Bingoal WB
z.t
48
Tom Van Asbroeck
Israel Start-Up Nation
z.t
49
Sergei Chernetski
Gazprom - Rusvelo
z.t
50
Ruben Fernandez Andujar
Euskaltel - Euskadi
z.t
51
Gotzon Martin Sanz
Euskaltel - Euskadi
z.t
52
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
53
Nickolas Dlamini
NTT Pro Cycling Team
z.t
54
Roger Adria Oliveras
Equipo Kern Pharma
z.t
55
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
z.t
56
Eddie Dunbar
Team Ineos Grenadiers
z.t
57
David Gaudu
Groupama - FDJ
z.t
58
Oscar Rodriguez Garaicoechea
Astana Pro Team
z.t
59
Ariel Maximiliano Richeze
UAE Team Emirates
z.t
60
Yuriy Natarov
Astana Pro Team
z.t
61
Attila Valter
CCC Team
z.t
62
Rodrigo Contreras Pinzon
Astana Pro Team
z.t
63
Delio Fernández Cruz
Nippo Delko Provence
z.t
64
Lennard Kämna
Bora - HansGrohe
z.t
65
Kamil Malecki
CCC Team
z.t
66
Szymon Wojciech Sajnok
CCC Team
z.t
67
Eros Capecchi
Bahrain - McLaren
z.t
68
Daniel Alejandro Mendez Norena
Equipo Kern Pharma
z.t
69
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
z.t
70
Marton Dina
Kometa Xstra Cycling Team
z.t
71
Christian Knees
Team Ineos Grenadiers
z.t
72
Jaime Castrillo Zapater
Equipo Kern Pharma
z.t
73
Daniil Fominykh
Astana Pro Team
z.t
74
Ramon Sinkeldam
Groupama - FDJ
z.t
75
Patrick Bevin
CCC Team
z.t
76
Baptiste Planckaert
Bingoal WB
z.t
77
Lennard Hofstede
Team Jumbo - Visma
z.t
78
Pascal Eenkhoorn
Team Jumbo - Visma
z.t
79
Iván Ramiro Sosa
Team Ineos Grenadiers
z.t
80
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskaltel - Euskadi
z.t
81
Daniel Navarro Garcia
Israel Start-Up Nation
z.t
82
Joel Nicolau Beltran
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
83
Jon Irisarri Ricon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
84
Danilo Wyss
NTT Pro Cycling Team
z.t
85
Zhandos Bizhigitov
Astana Pro Team
z.t
86
Mauro Finetto
Nippo Delko Provence
z.t
87
Riccardo Minali
Nippo Delko Provence
z.t
88
Ludovic Robeet
Bingoal WB
z.t
89
Nikolay Cherkasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
90
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Bahrain - McLaren
z.t
91
Damiano Caruso
Bahrain - McLaren
z.t
92
Nikita Stalnov
Astana Pro Team
z.t
93
Aleksey Rybalkin
Gazprom - Rusvelo
z.t
94
Laurens Huys
Bingoal WB
z.t
95
Enric Mas Nicolau
Movistar Team
z.t
96
Oscar Cabedo Carda
Burgos - BH
z.t
97
Sepp Kuss
Team Jumbo - Visma
z.t
98
Jelle Vanendert
Bingoal WB
z.t
99
Matteo Fabbro
Bora - HansGrohe
z.t
100
Simon Yates
Mitchelton - Scott
z.t
101
Miles Scotson
Groupama - FDJ
z.t
102
Jasper Stuyven
Trek - Segafredo
z.t
103
Mads Pedersen
Trek - Segafredo
z.t
104
Juan Pedro Lopez Perez
Trek - Segafredo
z.t
105
Enrique Sanz
Equipo Kern Pharma
z.t
106
Rafal Majka
Bora - HansGrohe
z.t
107
Christopher Juul Jensen
Mitchelton - Scott
z.t
108
Emils Liepins
Trek - Segafredo
z.t
109
Kamil Gradek
CCC Team
z.t
110
Alessandro Fancellu
Kometa Xstra Cycling Team
z.t
111
Kinfe Hailemichael
Nippo Delko Provence
z.t
112
Marc Soler
Movistar Team
z.t
113
Alejandro Ropero Molina
Kometa Xstra Cycling Team
z.t
114
Carlos Verona Quintanilla
Movistar Team
z.t
115
Shane Archbold
Deceuninck - Quick Step
z.t
116
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
z.t
117
Jack Haig
Mitchelton - Scott
z.t
118
Lucas Hamilton
Mitchelton - Scott
z.t
119
Heinrich Haussler
Bahrain - McLaren
z.t
120
Max Walscheid
NTT Pro Cycling Team
z.t
121
Ben O'Connor
NTT Pro Cycling Team
z.t
122
Finn Fisher-Black
Jumbo-Visma Development Team
z.t
123
Timo Roosen
Team Jumbo - Visma
z.t
124
Charlie Quarterman
Trek - Segafredo
op 2'12"
125
Ignatas Konovalovas
Groupama - FDJ
op 0"
126
Michael Morkov
Deceuninck - Quick Step
z.t
127
Lukas Pöstlberger
Bora - HansGrohe
z.t
128
Jay McCarthy
Bora - HansGrohe
z.t
129
Juan José Lobato del Valle
Euskaltel - Euskadi
z.t
130
Txomin Juaristi Arrieta
Euskaltel - Euskadi
z.t
131
Benjamin Dyball
NTT Pro Cycling Team
op 2'44"
132
Matteo Moschetti
Trek - Segafredo
op 0"
133
Jacopo Guarnieri
Groupama - FDJ
z.t
134
Kilian Frankiny
Groupama - FDJ
op 4'31"
135
Riccardo Verza
Kometa Xstra Cycling Team
z.t
136
Antonio Puppio
Kometa Xstra Cycling Team
z.t
137
Diego Pablo Sevilla Lopez
Kometa Xstra Cycling Team
op 4'32"
138
Alejandro Osorio Carvajal
Caja Rural - Seguros RGA
op 4'34"
139
Francisco Galvan Fernandez
Equipo Kern Pharma
op 4'49"
140
Julen Irizar Laskurain
Euskaltel - Euskadi
op 5'14"
141
Damiano Cima
Gazprom - Rusvelo
op 7'22"
142
Simone Velasco
Gazprom - Rusvelo
z.t
143
Willem Jakobus Smit
Burgos - BH
z.t
Jon Agirre Egaña
Equipo Kern Pharma
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares