En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a Burgos
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
11/08
Salas de los Infantes
Lagunas de Neila
120 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Iván Ramiro Sosa
Androni Giocattoli - Sidermec
3u26'37"
2
Miguel Angel López Moreno
Astana Pro Team
op 19"
3
Sergio Pardilla Bellon
Caja Rural - Seguros RGA
op 21"
4
David De La Cruz Melgarejo
Team Sky
z.t
5
Igor Anton Hernandez
Team Dimension Data
op 32"
6
Sebastian Henao Gomez
Team Sky
op 45"
7
Tao Geoghegan Hart
Team Sky
z.t
8
Kenny Elissonde
Team Sky
op 47"
9
Filippo Zaccanti
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 52"
10
Louis Meintjes
Team Dimension Data
op 59"
11
Nicholas Schultz
Caja Rural - Seguros RGA
op 1'04"
12
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskadi Basque Country - Murias
op 1'10"
13
Merhawi Kudus Ghebremedhin
Team Dimension Data
op 1'16"
14
Mikel Iturria Segurola
Euskadi Basque Country - Murias
op 1'17"
15
Jetse Bol
Burgos - BH
z.t
16
Miguel Eduardo Florez Lopez
Wilier Triestina - Selle Italia
op 1'26"
17
Jérémy Maison
Team Fortuneo - Samsic
z.t
18
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
19
José Joao Pimenta Costa Mendes
Burgos - BH
z.t
20
Angel Madrazo Ruiz
Delko Marseille Provence KTM
op 1'33"
21
Alex Aranburu Deba
Caja Rural - Seguros RGA
op 1'34"
22
Rein Taaramae
Direct Energie
op 1'36"
23
Winner Andrew Anacona
Movistar Team
z.t
24
Remy Rochas
Delko Marseille Provence KTM
op 1'45"
25
Miguel Angel Reyes Vergare
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 1'57"
26
Amanuel Gebreigzabhier
Team Dimension Data
op 2'10"
27
Nelson Oliveira
Movistar Team
op 2'17"
28
Ruben Fernandez Andujar
Movistar Team
op 2'22"
29
Brian Nauleau
Direct Energie
op 2'57"
30
Joan Bou Company
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 3'01"
31
Delio Fernández Cruz
Delko Marseille Provence KTM
op 3'11"
32
Benjamin King
Team Dimension Data
op 3'30"
33
Javier Moreno Bazan
Delko Marseille Provence KTM
z.t
34
Ibai Azurmendi Sagastibeltza
Team Euskadi
op 3'36"
35
Luis Mas Bonet
Caja Rural - Seguros RGA
op 3'40"
36
Sindre Skjoestad Lunke
Team Fortuneo - Samsic
z.t
37
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Astana Pro Team
z.t
38
Diego Rubio Hernandez
Burgos - BH
z.t
39
Jaime Castrillo
Movistar Team
z.t
40
Juan Antonio Lopez-Cozar
Team Euskadi
z.t
41
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
op 3'45"
42
Mattia Cattaneo
Androni Giocattoli - Sidermec
op 4'39"
43
Jeremy Cornu
Direct Energie
z.t
44
Arnaud Gérard
Team Fortuneo - Samsic
op 4'54"
45
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
op 6'25"
46
Stephen Cummings
Team Dimension Data
z.t
47
Diego Rosa
Team Sky
op 6'38"
48
Brice Feillu
Team Fortuneo - Samsic
op 6'58"
49
Nikolay Mihaylov
Delko Marseille Provence KTM
op 7'01"
50
Carlos Barbero Cuesta
Movistar Team
op 7'22"
51
Rafael Valls Ferri
Movistar Team
z.t
52
Aritz Bagües
Euskadi Basque Country - Murias
op 7'57"
53
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
54
Nelson Andres Soto Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
55
Gotzon Martin Sanz
Team Euskadi
z.t
56
Johann van Zyl
Team Dimension Data
op 8'08"
57
Benoît Jarrier
Team Fortuneo - Samsic
op 8'16"
58
Jon Aberasturi Izaga
Euskadi Basque Country - Murias
op 8'41"
59
Oscar Cabedo Carda
Burgos - BH
op 10'14"
60
Patrick Gamper
Polartec Kometa
op 10'18"
61
Perrig Quemeneur
Direct Energie
op 10'34"
62
Diego Pablo Sevilla Lopez
Polartec Kometa
op 10'41"
63
Lucas De Rossi
Delko Marseille Provence KTM
op 10'46"
64
Michele Gazzoli
Polartec Kometa
op 10'41"
65
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
op 10'55"
66
Marco Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
op 11'24"
67
Francesco Gavazzi
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
68
Maxime Daniel
Team Fortuneo - Samsic
z.t
69
Alex Turrin
Wilier Triestina - Selle Italia
op 11'42"
70
Matteo Busato
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
71
Massimo Rosa
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
72
Pablo Torres Muino
Burgos - BH
z.t
73
Dario Cataldo
Astana Pro Team
op 11'45"
74
Nicola Bagioli
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
75
Alexandre Pichot
Direct Energie
op 12'15"
76
Yohann Gène
Direct Energie
z.t
77
Jordi Simon Casulleras
Burgos - BH
op 16'03"
78
David Lopez Garcia
Team Sky
op 16'37"
79
Vasili Kiryienka
Team Sky
z.t
80
Ricardo Garcia Ambroa
Team Euskadi
z.t
81
Egoitz Fernandez Ayarzaguena
Team Euskadi
z.t
82
Sergio Rodriguez Reche
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
83
Thibault Guernalec
Team Fortuneo - Samsic
z.t
84
Marco Tizza
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
85
Nikita Stalnov
Astana Pro Team
op 18'00"
86
Jonas Gregaard Wilsly
Astana Pro Team
op 18'02"
87
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
op 18'11"
88
Iker Azkarate Ramirez
Team Euskadi
op 19'40"
89
Txomin Juaristi Arrieta
Team Euskadi
z.t
90
Jan Hirt
Astana Pro Team
op 19'41"
91
Matteo Moschetti
Trek - Segafredo
op 24'05"
92
Alejandro Ropero Molina
z.t
93
Juan Pedro Lopez Perez
op 28'37"
94
Juan Camacho del Fresno
Polartec Kometa
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares