En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a Burgos
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
10/08
Monasterio de San Pedro Cardeña
Ciudad Romana de Clunia
165 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Carlos Barbero Cuesta
Movistar Team
3u55'44"
2
Marco Tizza
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
3
Nicola Bagioli
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
4
Tao Geoghegan Hart
Team Sky
z.t
5
Merhawi Kudus Ghebremedhin
Team Dimension Data
z.t
6
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
7
Miguel Angel López Moreno
Astana Pro Team
z.t
8
David De La Cruz Melgarejo
Team Sky
z.t
9
Alex Aranburu Deba
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
10
Jérémy Leveau
Delko Marseille Provence KTM
z.t
11
Francesco Gavazzi
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
12
Jon Aberasturi Izaga
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
13
Nelson Andres Soto Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
14
Jeremy Cornu
Direct Energie
z.t
15
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
z.t
16
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Astana Pro Team
z.t
17
Louis Meintjes
Team Dimension Data
z.t
18
Mikel Iturria Segurola
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
19
Juan Antonio Lopez-Cozar
Team Euskadi
z.t
20
Ibai Azurmendi Sagastibeltza
Team Euskadi
z.t
21
Angel Madrazo Ruiz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
22
Jetse Bol
Burgos - BH
z.t
23
Sebastian Henao Gomez
Team Sky
z.t
24
Igor Anton Hernandez
Team Dimension Data
z.t
25
Amanuel Gebreigzabhier
Team Dimension Data
z.t
26
José Joao Pimenta Costa Mendes
Burgos - BH
z.t
27
Iván Ramiro Sosa
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
28
Miguel Angel Reyes Vergare
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
29
Alex Turrin
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
30
Luis Mas Bonet
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
31
Winner Andrew Anacona
Movistar Team
z.t
32
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
33
Kenny Elissonde
Team Sky
op 23"
34
Sergio Pardilla Bellon
Caja Rural - Seguros RGA
op 0"
35
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
36
Benjamin King
Team Dimension Data
z.t
37
Miguel Eduardo Florez Lopez
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
38
Mattia Cattaneo
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
39
Jérémy Maison
Team Fortuneo - Samsic
z.t
40
Jordi Simon Casulleras
Burgos - BH
z.t
41
Jonas Gregaard Wilsly
Astana Pro Team
z.t
42
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
z.t
43
Bakhtiyar Kozhatayev
Astana Pro Team
z.t
44
Remy Rochas
Delko Marseille Provence KTM
z.t
45
David Lopez Garcia
Team Sky
z.t
46
Nelson Oliveira
Movistar Team
z.t
47
Gotzon Martin Sanz
Team Euskadi
z.t
48
Joan Bou Company
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
49
Lucas De Rossi
Delko Marseille Provence KTM
z.t
50
Matteo Moschetti
Trek - Segafredo
z.t
51
Alejandro Ropero Molina
z.t
52
Nicholas Schultz
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
53
Ricardo Garcia Ambroa
Team Euskadi
z.t
54
Alexandre Pichot
Direct Energie
z.t
55
Brian Nauleau
Direct Energie
z.t
56
Giuseppe Fonzi
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
57
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
58
Patrick Gamper
Polartec Kometa
z.t
59
Perrig Quemeneur
Direct Energie
z.t
60
Dario Cataldo
Astana Pro Team
z.t
61
Javier Moreno Bazan
Delko Marseille Provence KTM
z.t
62
Filippo Zaccanti
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
63
Delio Fernández Cruz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
64
Massimo Rosa
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
65
Arnaud Gérard
Team Fortuneo - Samsic
z.t
66
Benoît Jarrier
Team Fortuneo - Samsic
z.t
67
Vasili Kiryienka
Team Sky
z.t
68
Eugert Zhupa
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
69
Nikolay Mihaylov
Delko Marseille Provence KTM
z.t
70
Sindre Skjoestad Lunke
Team Fortuneo - Samsic
z.t
71
Brice Feillu
Team Fortuneo - Samsic
z.t
72
Stephen Cummings
Team Dimension Data
z.t
73
Maxence Moncassin
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
74
Johann van Zyl
Team Dimension Data
z.t
75
Rafael Valls Ferri
Movistar Team
z.t
76
Yohann Gène
Direct Energie
z.t
77
Axel Journiaux
Direct Energie
z.t
78
Iker Azkarate Ramirez
Team Euskadi
z.t
79
Egoitz Fernandez Ayarzaguena
Team Euskadi
z.t
80
Oscar Cabedo Carda
Burgos - BH
z.t
81
Pablo Torres Muino
Burgos - BH
z.t
82
Nikita Stalnov
Astana Pro Team
z.t
83
Jan Hirt
Astana Pro Team
z.t
84
Diego Pablo Sevilla Lopez
Polartec Kometa
z.t
85
Juan Camacho del Fresno
Polartec Kometa
z.t
86
Juan Pedro Lopez Perez
z.t
87
Marco Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
88
Ruben Fernandez Andujar
Movistar Team
z.t
89
Matteo Busato
Wilier Triestina - Selle Italia
op 3'20"
90
Marino Kobayashi
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 3'42"
91
Aritz Bagües
Euskadi Basque Country - Murias
op 0"
92
Michele Gazzoli
Polartec Kometa
op 2'44"
93
Rein Taaramae
Direct Energie
op 0"
94
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
op 5'04"
95
Sergio Rodriguez Reche
Euskadi Basque Country - Murias
op 5'08"
96
Diego Rubio Hernandez
Burgos - BH
op 5'35"
97
Diego Rosa
Team Sky
z.t
98
Thibault Guernalec
Team Fortuneo - Samsic
op 5'39"
99
Ander Barrenetxea
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
100
Txomin Juaristi Arrieta
Team Euskadi
op 5'57"
101
Maxime Daniel
Team Fortuneo - Samsic
op 0"
102
Jaime Castrillo
Movistar Team
op 7'41"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares