En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a Burgos
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
01/08
Burgos
Burgos
151 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Mikel Landa Meana
Team Sky
3u25'58"
2
Sergei Chernetski
Astana Pro Team
op 2"
3
Julian Alaphilippe
Quick Step Floors
op 3"
4
Enric Mas Nicolau
Quick Step Floors
op 5"
5
Daniel Moreno Fernandez
Movistar Team
z.t
6
Carlos Barbero Cuesta
Movistar Team
z.t
7
Jetse Bol
Manzana Postobon Team
z.t
8
Sjoerd Van Ginneken
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
9
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
10
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
z.t
11
Nicola Bagioli
Nippo - Vini Fantini
op 7"
12
Gianni Moscon
Team Sky
z.t
13
Jaime Roson Garcia
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
14
Peter Kennaugh
Team Sky
z.t
15
Jonas Vangenechten
Cofidis
z.t
16
Alessandro Bisolti
Nippo - Vini Fantini
z.t
17
Jeroen Meijers
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
18
Pierpaolo De Negri
Nippo - Vini Fantini
z.t
19
Merhawi Kudus Ghebremedhin
Team Dimension Data
z.t
20
Eliot Lietaer
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
21
Miguel Angel López Moreno
Astana Pro Team
z.t
22
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
23
Igor Anton Hernandez
Team Dimension Data
z.t
24
Fabien Grellier
Direct Energie
z.t
25
Guillaume Bonnafond
Cofidis
op 18"
26
Sergio Pardilla Bellon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
27
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
28
Ruben Fernandez Andujar
Movistar Team
z.t
29
Mikel Iturria Segurola
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
30
Angel Madrazo Ruiz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
31
Rémy Di Gregorio
Delko Marseille Provence KTM
z.t
32
David De La Cruz Melgarejo
Quick Step Floors
z.t
33
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Astana Pro Team
z.t
34
Romain Sicard
Direct Energie
z.t
35
Jesper Hansen
Astana Pro Team
z.t
36
Larry Warbasse
Aqua Blue Sport
z.t
37
José Herrada Lopez
Movistar Team
z.t
38
Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
39
Aaron Gate
Aqua Blue Sport
z.t
40
Aldemar Reyes Ortega
Manzana Postobon Team
z.t
41
Ricardo Vilela
Manzana Postobon Team
z.t
42
Hernan Ricardo Aguirre Calpa
Manzana Postobon Team
z.t
43
Igor Merino Cortazar
Burgos BH
z.t
44
Sergey Firsanov
Gazprom - Rusvelo
z.t
45
Dorian Godon
Cofidis
z.t
46
Mark Christian
Aqua Blue Sport
z.t
47
Yoann Bagot
Cofidis
z.t
48
Romain Guillemois
Direct Energie
z.t
49
Stefan Denifl
Aqua Blue Sport
z.t
50
Hernando Bohorquez Sanchez
Manzana Postobon Team
z.t
51
Daniel Pearson
Aqua Blue Sport
z.t
52
Matteo Trentin
Quick Step Floors
z.t
53
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
op 31"
54
Arnaud Gérard
Fortuneo-Oscaro
z.t
55
Bernardo Albeiro Suaza Arango
Manzana Postobon Team
z.t
56
Delio Fernández Cruz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
57
Jeremy Cornu
Direct Energie
z.t
58
Pablo Torres Muino
Burgos BH
z.t
59
Lachlan David Morton
Team Dimension Data
op 35"
60
Fernando Barcelo Aragon
Cofidis
z.t
61
Jhon Anderson Rodriguez
Delko Marseille Provence KTM
z.t
62
Juan Felipe Osorio Arboleda
Manzana Postobon Team
op 40"
63
Mathias Le Turnier
Cofidis
z.t
64
Luis Mas Bonet
Caja Rural - Seguros RGA
op 43"
65
Lasse Norman Hansen
Aqua Blue Sport
op 45"
66
Anthony Perez
Cofidis
op 47"
67
Artyom Zakharov
Astana Pro Team
op 52"
68
Julen Irizar Laskurain
Euskadi Basque Country - Murias
op 1'08"
69
Kenny Elissonde
Team Sky
op 1'09"
70
Richard Carapaz
Movistar Team
op 1'30"
71
Iuri Filosi
Nippo - Vini Fantini
op 1'33"
72
Benjamin King
Team Dimension Data
op 2'09"
73
Aleksey Rybalkin
Gazprom - Rusvelo
op 2'45"
74
Marino Kobayashi
Nippo - Vini Fantini
op 2'52"
75
Marcos Jurado Rodriguez
Burgos BH
op 3'22"
76
Benoît Jarrier
Fortuneo-Oscaro
op 3'24"
77
Armindo Fonseca
Fortuneo-Oscaro
op 3'26"
78
Aritz Bagües
Euskadi Basque Country - Murias
op 3'29"
79
Nickolas Dlamini
Team Dimension Data
z.t
80
Jorge Cubero Galvez
Burgos BH
op 4'28"
81
Kevin Deltombe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
82
Evgeny Kobernyak
Gazprom - Rusvelo
z.t
83
Gatis Smukulis
Delko Marseille Provence KTM
op 4'30"
84
Antoine Duchesne
Direct Energie
z.t
85
Ryan Anderson
Direct Energie
z.t
86
Jacques Janse van Rensburg
Team Dimension Data
z.t
87
Martijn Budding
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
88
Eduardo Sepulveda
Fortuneo-Oscaro
z.t
89
Oscar Adalberto Quiroz Ayala
Burgos BH
z.t
90
Andrei Solomennikov
Gazprom - Rusvelo
z.t
91
Danilo Celano
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
92
Alexander Foliforov
Gazprom - Rusvelo
z.t
93
Tim Declercq
Quick Step Floors
z.t
94
Paolo Tiralongo
Astana Pro Team
z.t
95
Nicholas Schultz
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
96
Zhandos Bizhigitov
Astana Pro Team
z.t
97
Adrián Gonzalez Velasco
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
98
Arnold Jeannesson
Fortuneo-Oscaro
z.t
99
Daniel Diaz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
100
Alexandre Pichot
Direct Energie
z.t
101
Romain Cardis
Direct Energie
z.t
102
Aimé Degendt
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
103
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
z.t
104
Jerome Cousin
Cofidis
z.t
105
Francis Mourey
Fortuneo-Oscaro
z.t
106
Hiroki Nishimura
Nippo - Vini Fantini
z.t
107
Nikita Stalnov
Astana Pro Team
op 4'52"
108
Eros Capecchi
Quick Step Floors
op 4'58"
109
Omar Fraile Matarranza
Team Dimension Data
op 5'32"
110
Pieter Serry
Quick Step Floors
op 7'21"
111
Tao Geoghegan Hart
Team Sky
z.t
112
Ibai Salas
Burgos BH
z.t
113
Conor Dunne
Aqua Blue Sport
op 7'55"
114
David Lopez Garcia
Team Sky
op 8'49"
115
David Arroyo Duran
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
116
Eduard Prades Reverte
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
117
Philip Deignan
Team Sky
z.t
118
Pieter Weening
Roompot - Nederlandse Loterij
op 9'22"
119
Adam Blythe
Aqua Blue Sport
op 10'28"
120
Martin Velits
Quick Step Floors
z.t
121
Marc Soler
Movistar Team
op 12'16"
122
Oscar Linares Misioner
Burgos BH
z.t
123
Fernando Orjuela Gutierrez
Manzana Postobon Team
z.t
124
Christophe Noppe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
125
Joan Bou Company
Nippo - Vini Fantini
z.t
126
Kenny De Ketele
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
127
Maxime Farazijn
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
128
Dmitrii Kozonchuk
Gazprom - Rusvelo
z.t
129
Jens Wallays
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
130
Artem Ovechkin
Gazprom - Rusvelo
z.t
131
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
z.t
132
Raymond Kreder
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
133
Tim Ariesen
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
134
Ander Barrenetxea
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
135
Etienne van Empel
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
136
Alvaro Robredo Crespo
Burgos BH
z.t
137
Mikel Aristi Gardoki
Delko Marseille Provence KTM
z.t
Aitor Gonzalez Prieto
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares