En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a Burgos
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
03/08
Santo Domingo de Silo
Lerma
159 km
Result
Standings
1
Matti Breschel
Rabobank
3u52'35"
2
Nacer Bouhanni
FDJ - BigMat
z.t
3
Ben Swift
Sky Procycling
z.t
4
Allan Davis
Orica-GreenEDGE
z.t
5
Daniele Ratto
Liquigas - Cannondale
z.t
6
Jon Aberasturi Izaga
Orbea Continental
z.t
7
Yukihiro Doi
Argos-Shimano
z.t
8
Jérémie Galland
Saur - Sojasun
z.t
9
Giovanni Visconti
Movistar Team
z.t
10
Stefano Garzelli
Acqua & Sapone
z.t
11
Francisco Javier Moreno Allue
Androni Giocattoli
z.t
12
Zico Waeytens
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
13
Fabio Taborre
Acqua & Sapone
z.t
14
Carlos Barbero Cuesta
Orbea Continental
z.t
15
Pieter Serry
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
16
Juan José Lobato del Valle
Andalucia
z.t
17
Juan Pablo Forero Carreno
Colombia - Coldeportes
z.t
18
Eliot Lietaer
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
19
Manuel Anton
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
20
Thomas Damuseau
Argos-Shimano
z.t
21
Arnold Jeannesson
FDJ - BigMat
z.t
22
Coen Vermeltfoort
Rabobank
z.t
23
Fabio Felline
Androni Giocattoli
z.t
24
Johannes Fröhlinger
Argos-Shimano
z.t
25
Luis Mas Bonet
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
26
Angel Madrazo Ruiz
Movistar Team
z.t
27
Javier Moreno Bazan
Movistar Team
z.t
28
Igor Anton Hernandez
Euskaltel - Euskadi
z.t
29
Arthur Vanoverberghe
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
30
Gorka Verdugo Marcotegui
Euskaltel - Euskadi
z.t
31
Efren Carazo
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
32
Riccardo Chiarini
Androni Giocattoli
z.t
33
Jarlinson Pantano Gomez
Colombia - Coldeportes
z.t
34
Bauke Mollema
Rabobank
z.t
35
Sander Armée
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
36
Fabrice Jeandesboz
Saur - Sojasun
z.t
37
Francesco Reda
Acqua & Sapone
z.t
38
Romain Sicard
Euskaltel - Euskadi
z.t
39
David Arroyo Duran
Movistar Team
z.t
40
Thierry Hupond
Argos-Shimano
z.t
41
Hernani Broco
Caja Rural
z.t
42
Dalivier Ospina Navarro
Colombia - Coldeportes
z.t
43
Tobias Ludvigsson
Argos-Shimano
z.t
44
David Lelay
Saur - Sojasun
z.t
45
Massimo Codol
Acqua & Sapone
z.t
46
Danilo Di Luca
Acqua & Sapone
z.t
47
Pablo Torres Muino
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
48
Maciej Paterski
Liquigas - Cannondale
z.t
49
Carlos Alberto Betancur Gomez
Acqua & Sapone
z.t
50
Juan Jose Oroz Ugalde
Euskaltel - Euskadi
z.t
51
Sergio Luis Henao Montoya
Sky Procycling
z.t
52
Eros Capecchi
Liquigas - Cannondale
z.t
53
Stijn Neirynck
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
54
Jhoan Esteban Chaves Rubio
Colombia - Coldeportes
z.t
55
Rigoberto Urán
Sky Procycling
z.t
56
Robert Gesink
Rabobank
z.t
57
Franco Pellizotti
Androni Giocattoli
z.t
58
Rémi Pauriol
FDJ - BigMat
z.t
59
Emanuele Sella
Androni Giocattoli
z.t
60
Vladimir Miholjevic
Acqua & Sapone
z.t
61
John Darwin Atapuma Hurtado
Colombia - Coldeportes
z.t
62
Sergio Pardilla Bellon
Movistar Team
z.t
63
Cayetano José Sarmiento Tunarrosa
Liquigas - Cannondale
z.t
64
Ivan Velasco Murillo
Euskaltel - Euskadi
z.t
65
Robinson Eduardo Chalapud Gomez
Colombia - Coldeportes
z.t
66
Marcos García Fernandez
Caja Rural
z.t
67
Carlos Verona Quintanilla
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
68
Mikel Landa Meana
Euskaltel - Euskadi
z.t
69
Preben Van Hecke
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
70
Grischa Niermann
Rabobank
z.t
71
Danny Pate
Sky Procycling
z.t
72
Alexandre Geniez
Argos-Shimano
z.t
73
Jesus Rosendo Prado
Andalucia
z.t
74
Moisés Dueñas Nevado
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
75
Michael Rodriguez Galindo
Colombia - Coldeportes
z.t
76
Rubén Plaza Molina
Movistar Team
z.t
77
Javier Gonzalez Barrera
Colombia - Coldeportes
z.t
78
David Lopez Garcia
Movistar Team
z.t
79
Mikel Astarloza Chaurreau
Euskaltel - Euskadi
z.t
80
Aritz Etxebarria
Orbea Continental
z.t
81
Javier Chacon Quesada
Andalucia
z.t
82
Yonathan Monsalve
Androni Giocattoli
z.t
83
Ian Stannard
Sky Procycling
z.t
84
Cristiano Salerno
Liquigas - Cannondale
z.t
84
Wesley Sulzberger
Orica-GreenEDGE
z.t
85
Tom Dumoulin
Argos-Shimano
z.t
86
Kevin De Jonghe
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
87
Adrian Palomares Villaplana
Andalucia
z.t
88
Cheng Ji
Argos-Shimano
z.t
89
Jóni Silva Brandao
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
90
Pablo Lechuga Rodriguez
Andalucia
z.t
91
David De La Fuente Rasilla
Caja Rural
z.t
92
Maxime Mederel
Saur - Sojasun
z.t
93
Petr Ignatenko
Katusha Team
z.t
94
Aitor Galdos Alonso
Caja Rural
z.t
95
Antonio Santoro
Androni Giocattoli
z.t
96
Aritz Bagües
Orbea Continental
z.t
97
Xabier Zabalo Imaz
Orbea Continental
z.t
98
Alessandro De Marchi
Androni Giocattoli
z.t
99
Marzio Bruseghin
Movistar Team
z.t
100
Alexander Kolobnev
Katusha Team
z.t
101
Omar Fraile Matarranza
Orbea Continental
z.t
102
Xavier Florencio Cabre
Katusha Team
z.t
103
Arnaud Gérard
FDJ - BigMat
z.t
104
Jussi Veikkanen
FDJ - BigMat
z.t
105
José Vicente Toribio Alcolea
Andalucia
z.t
106
Arnaud Courteille
FDJ - BigMat
z.t
107
Haritz Orbe Urrutia
Orbea Continental
z.t
108
Sergio Carrasco Garcia
Andalucia
z.t
109
Ricardo Garcia Ambroa
Euskaltel - Euskadi
z.t
110
Mikel Bizkarra Etxegibel
Orbea Continental
z.t
111
Geoffrey Soupe
FDJ - BigMat
z.t
112
Xabier Zandio Echaide
Sky Procycling
z.t
113
Javier Francisco Aramendia Lorente
Caja Rural
z.t
114
Paul Poux
Saur - Sojasun
z.t
115
Sylwester Szmyd
Liquigas - Cannondale
z.t
116
Javier Ramirez Abeja
Andalucia
z.t
117
Angel Vicioso Arcos
Katusha Team
z.t
118
Jos van Emden
Rabobank
op 47"
119
Alessandro Donati (1)
Acqua & Sapone
z.t
120
Alberto Losada Alguacil
Katusha Team
op 0"
121
Paul Martens
Rabobank
op 51"
122
Jean-Lou Paiani
Saur - Sojasun
op 0"
123
Benoît Vaugrenard
FDJ - BigMat
op 54"
124
Daniel Moreno Fernandez
Katusha Team
op 0"
125
Joaquím Rodriguez Oliver
Katusha Team
z.t
126
Cyril Bessy
Saur - Sojasun
op 55"
127
David Belda Garcia
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
128
Juan Antonio Flecha Giannoni
Sky Procycling
z.t
129
Christian Meier
Orica-GreenEDGE
op 1'09"
130
Aleksey Tsatevich
Katusha Team
op 0"
131
Andre Fernando S. Martins Cardoso
Caja Rural
z.t
132
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural
z.t
133
Julian Dean
Orica-GreenEDGE
op 1'33"
134
Simon Clarke
Orica-GreenEDGE
op 1'34"
135
Mitchell Docker
Orica-GreenEDGE
op 1'36"
136
Antonio Piedra Perez
Caja Rural
op 1'44"
137
Cameron Meyer
Orica-GreenEDGE
op 1'47"
138
Davide Martinelli
op 1'51"
139
Travis Meyer
Orica-GreenEDGE
op 2'22"
140
Juraj Sagan
Liquigas - Cannondale
op 5'34"
141
Stéphane Poulhiès
Saur - Sojasun
op 12'08"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares