En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Ain
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
08/08
Lagnieu
Lélex
140,1 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Primož Roglič
Team Jumbo - Visma
3u58'14"
2
Egan Arley Bernal Gomez
Team Ineos Grenadiers
z.t
3
Valerio Conti
UAE Team Emirates
z.t
4
Nairo Quintana Rojas
Team Arkéa - Samsic
z.t
5
Steven Kruijswijk
Team Jumbo - Visma
op 7"
6
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
op 15"
7
Fabio Aru
UAE Team Emirates
op 16"
8
João Almeida
Deceuninck - Quick Step
z.t
9
Nicolas Jonathan Castroviejo
Team Ineos Grenadiers
op 20"
10
Jan Hirt
CCC Team
z.t
11
Bauke Mollema
Trek - Segafredo
op 0"
12
George Bennett
Team Jumbo - Visma
op 30"
13
Ilan Van Wilder
Team Sunweb
op 1'20"
14
Harm Vanhoucke
Lotto Soudal
op 2'11"
15
Guillaume Martin
Cofidis
z.t
16
Jaakko Hänninen
Ag2r - La Mondiale
z.t
17
Alexis Vuillermoz
Ag2r - La Mondiale
op 3'42"
18
Erik Fetter
Kometa Xstra Cycling Team
op 4'51"
19
Paul Ourselin
Total Direct Energie
z.t
20
Simon Guglielmi
Groupama - FDJ
z.t
21
Marton Dina
Kometa Xstra Cycling Team
z.t
22
Winner Andrew Anacona
Team Arkéa - Samsic
z.t
23
Tom Dumoulin
Team Jumbo - Visma
z.t
24
Andrey Amador Bikkazakova
Team Ineos Grenadiers
z.t
25
Geraint Thomas
Team Ineos Grenadiers
z.t
26
Quentin Pacher
B&B Hotels - Vital Concept
op 6'36"
27
Mathias Frank
Ag2r - La Mondiale
op 6'43"
28
Thymen Arensman
Team Sunweb
z.t
29
Andrea Bagioli
Deceuninck - Quick Step
z.t
30
William Barta
CCC Team
z.t
31
Joey Rosskopf
CCC Team
z.t
32
Sam Oomen
Team Sunweb
z.t
33
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
op 8'00"
34
Giacomo Garavaglia
Kometa Xstra Cycling Team
z.t
35
Kevin Vermaerke
Hagens Berman Axeon
z.t
36
Mathias Flückiger
Thömus RN Swiss Bike Team
z.t
37
Léo Vincent
Groupama - FDJ
z.t
38
Fernando Barcelo Aragon
Cofidis
z.t
39
Jose Manuel Diaz Gallego
Nippo Delko Provence
z.t
40
Jakob Geßner
Germany
z.t
41
Kilian Frankiny
Groupama - FDJ
z.t
42
Carl Fredrik Hagen
Lotto Soudal
z.t
43
Mauri Vansevenant
Deceuninck - Quick Step
op 8'03"
44
Georg Zimmermann
CCC Team
z.t
45
Dayer Uberney Quintana Rojas
Team Arkéa - Samsic
op 8'10"
46
Michel Ries
Trek - Segafredo
z.t
47
Adrien Guillonnet
ST Michel Auber
op 12'17"
48
Hideto Nakane
Nippo Delko Provence
z.t
49
Sander Armée
Lotto Soudal
z.t
50
Robert Gesink
Team Jumbo - Visma
z.t
51
Sebastian Schönberger
B&B Hotels - Vital Concept
z.t
52
Romain Sicard
Total Direct Energie
z.t
53
Miguel Heidemann
Germany
z.t
54
Nils Politt
Israel Start-Up Nation
z.t
55
Richie Porte
Trek - Segafredo
z.t
56
Christopher Froome
Team Ineos Grenadiers
z.t
57
Nicolas Edet
Cofidis
z.t
58
Simone Petilli
Circus - Wanty Gobert
z.t
59
Julien Bernard
Trek - Segafredo
z.t
60
Daniel Martin
Israel Start-Up Nation
z.t
61
Romain Seigle
Groupama - FDJ
op 15'55"
62
Romain Combaud
Nippo Delko Provence
z.t
63
Edward Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
64
Toms Skujins
Trek - Segafredo
z.t
65
Michal Paluta
CCC Team
z.t
66
Lukasz Owsian
Team Arkéa - Samsic
z.t
67
Tom Van Asbroeck
Israel Start-Up Nation
z.t
68
Tom-Jelte Slagter
B&B Hotels - Vital Concept
z.t
69
Mikkel Bjerg
UAE Team Emirates
z.t
70
Edward Anderson
Hagens Berman Axeon
z.t
71
Aliaksandr Riabushenko
UAE Team Emirates
z.t
72
Johannes Adamietz
Germany
z.t
73
Mads Würtz Schmidt
Israel Start-Up Nation
z.t
74
Simon Pellaud
Switzerland
z.t
75
Tao Geoghegan Hart
Team Ineos Grenadiers
z.t
76
Jarrad Drizners
Hagens Berman Axeon
z.t
77
Thomas Degand
Circus - Wanty Gobert
z.t
78
Vegard Stake Laengen
UAE Team Emirates
z.t
79
James Fouche
Hagens Berman Axeon
z.t
80
Jelle Wallays
Lotto Soudal
op 18'32"
81
Kevin Deltombe
Sport Vlaanderen - Baloise
op 18'58"
82
Aaron Van Poucke
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
83
Antonio Puppio
Kometa Xstra Cycling Team
z.t
84
Pedroso Daniel Viegas
Kometa Xstra Cycling Team
z.t
85
Aurelien Paret-Peintre
Ag2r - La Mondiale
z.t
86
Clément Champoussin
Ag2r - La Mondiale
z.t
87
Anthony Delaplace
Team Arkéa - Samsic
z.t
88
Sean Quinn
Hagens Berman Axeon
z.t
89
Martijn Tusveld
Team Sunweb
z.t
90
Nans Peters
Ag2r - La Mondiale
z.t
91
Joe Dombrowski
UAE Team Emirates
z.t
92
Hugo Hofstetter
Israel Start-Up Nation
op 20'08"
93
Jerome Cousin
Total Direct Energie
z.t
94
Cyril Gautier
B&B Hotels - Vital Concept
z.t
95
Stefan Bissegger
Switzerland
z.t
96
Remy Mertz
Lotto Soudal
z.t
97
Jake Stewart
Groupama - FDJ CT
op 20'38"
98
Kiel Reijnen
Trek - Segafredo
z.t
99
Jérémy Leveau
Natura4Ever - Roubaix - Lille Metropole
z.t
100
Mathieu Burgaudeau
Total Direct Energie
z.t
101
Pedro Andrade
Hagens Berman Axeon
z.t
102
Josef Cerny
CCC Team
z.t
103
Jannis Peter
Germany
op 26'51"
104
Tony Martin
Team Jumbo - Visma
op 26'52"
105
Lindsay De Vylder
Sport Vlaanderen - Baloise
op 27'12"
106
Fabien Doubey
Circus - Wanty Gobert
z.t
107
André Greipel
Israel Start-Up Nation
op 28'41"
108
Alvaro Jose Hodeg
Deceuninck - Quick Step
z.t
109
Yoann Paillot
ST Michel Auber
z.t
110
Baptiste Constantin
ST Michel Auber
z.t
111
Simon Imboden
Switzerland
z.t
112
Claudio Imhof
Switzerland
z.t
113
Anthony Maldonado
ST Michel Auber
z.t
114
Antoine Aebi
Switzerland
z.t
115
Martin Salmon
Team Sunweb
z.t
116
Fumiyuki Beppu
Nippo Delko Provence
z.t
117
Bert Van Lerberghe
Deceuninck - Quick Step
z.t
118
Odd Christian Eiking
Circus - Wanty Gobert
z.t
119
Rémi Cavagna
Deceuninck - Quick Step
z.t
120
Rein Taaramae
Total Direct Energie
z.t
121
Gilles De Wilde
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
122
Dominik Röber
P & S Metalltechnik
z.t
123
Pierre-Luc Perichon
Cofidis
z.t
124
Julien Antomarchi
Natura4Ever - Roubaix - Lille Metropole
z.t
125
Kevin Van Melsen
Circus - Wanty Gobert
z.t
126
Robert Power
Team Sunweb
op 30'51"
127
Attilio Viviani
Cofidis
op 42'16"
128
Ludwig De Winter
Circus - Wanty Gobert
op 44'10"
129
Henrik Pakalski
Germany
z.t
130
Tom Dernies
Natura4Ever - Roubaix - Lille Metropole
z.t
131
Ivan Centrone
Natura4Ever - Roubaix - Lille Metropole
z.t
132
Rasmus Byriel Iversen
Lotto Soudal
z.t
Bryan Alaphilippe
ST Michel Auber
DNF
Pierre Barbier
Nippo Delko Provence
DNF
Baptiste Bleier
ST Michel Auber
DNF
Alexys Brunel
Groupama - FDJ
DNF
Mathias De Witte
Natura4Ever - Roubaix - Lille Metropole
DNF
Thibault Ferasse
Natura4Ever - Roubaix - Lille Metropole
DNF
Sergio Garcia Gonzalez
Kometa Xstra Cycling Team
DNF
Jonathan Hivert
Total Direct Energie
DNF
Benoît Jarrier
Team Arkéa - Samsic
DNF
Jeremy Lecroq
B&B Hotels - Vital Concept
DNF
Luca Mozzato
B&B Hotels - Vital Concept
DNF
Remy Rochas
Nippo Delko Provence
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares