En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Ain
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
07/08
Montréal-la-Cluse
Ceyzériat
139,5 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Andrea Bagioli
Deceuninck - Quick Step
3u17'00"
2
Primož Roglič
Team Jumbo - Visma
z.t
3
Stefan Bissegger
Switzerland
z.t
4
Tom Dumoulin
Team Jumbo - Visma
z.t
5
Erik Fetter
Kometa Xstra Cycling Team
z.t
6
Giacomo Garavaglia
Kometa Xstra Cycling Team
z.t
7
Guillaume Martin
Cofidis
z.t
8
João Almeida
Deceuninck - Quick Step
z.t
9
Bauke Mollema
Trek - Segafredo
z.t
10
Valerio Conti
UAE Team Emirates
z.t
11
Kiel Reijnen
Trek - Segafredo
z.t
12
Edward Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
13
Clément Champoussin
Ag2r - La Mondiale
z.t
14
Egan Arley Bernal Gomez
Team Ineos Grenadiers
z.t
15
Carl Fredrik Hagen
Lotto Soudal
z.t
16
Jake Stewart
Groupama - FDJ CT
z.t
17
Sam Oomen
Team Sunweb
z.t
18
Simon Pellaud
Switzerland
z.t
19
Aaron Van Poucke
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
20
Ilan Van Wilder
Team Sunweb
z.t
21
Alexis Vuillermoz
Ag2r - La Mondiale
z.t
22
Hideto Nakane
Nippo Delko Provence
z.t
23
Nairo Quintana Rojas
Team Arkéa - Samsic
z.t
24
Geraint Thomas
Team Ineos Grenadiers
z.t
25
Daniel Martin
Israel Start-Up Nation
z.t
26
Josef Cerny
CCC Team
z.t
27
Tao Geoghegan Hart
Team Ineos Grenadiers
z.t
28
Steven Kruijswijk
Team Jumbo - Visma
z.t
29
Quentin Pacher
B&B Hotels - Vital Concept
z.t
30
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
z.t
31
Marton Dina
Kometa Xstra Cycling Team
z.t
32
Harm Vanhoucke
Lotto Soudal
z.t
33
Fabio Aru
UAE Team Emirates
z.t
34
George Bennett
Team Jumbo - Visma
z.t
35
Jaakko Hänninen
Ag2r - La Mondiale
z.t
36
Joey Rosskopf
CCC Team
z.t
37
Mathias Frank
Ag2r - La Mondiale
z.t
38
Nicolas Edet
Cofidis
z.t
39
Tom Van Asbroeck
Israel Start-Up Nation
z.t
40
Jan Hirt
CCC Team
z.t
41
Remy Rochas
Nippo Delko Provence
z.t
42
Simone Petilli
Circus - Wanty Gobert
z.t
43
Aurelien Paret-Peintre
Ag2r - La Mondiale
z.t
44
Simon Guglielmi
Groupama - FDJ
z.t
45
Jarrad Drizners
Hagens Berman Axeon
z.t
46
Sander Armée
Lotto Soudal
z.t
47
Joe Dombrowski
UAE Team Emirates
z.t
48
Jakob Geßner
Germany
z.t
49
Adrien Guillonnet
ST Michel Auber
z.t
50
Romain Sicard
Total Direct Energie
z.t
51
Fernando Barcelo Aragon
Cofidis
z.t
52
Jose Manuel Diaz Gallego
Nippo Delko Provence
z.t
53
Kilian Frankiny
Groupama - FDJ
z.t
54
Thymen Arensman
Team Sunweb
z.t
55
Paul Ourselin
Total Direct Energie
z.t
56
Vegard Stake Laengen
UAE Team Emirates
z.t
57
Remy Mertz
Lotto Soudal
z.t
58
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
59
Odd Christian Eiking
Circus - Wanty Gobert
z.t
60
Sergio Garcia Gonzalez
Kometa Xstra Cycling Team
z.t
61
Kevin Deltombe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
62
Kevin Vermaerke
Hagens Berman Axeon
z.t
63
Miguel Heidemann
Germany
z.t
64
Mathias De Witte
Natura4Ever - Roubaix - Lille Metropole
z.t
65
Cyril Gautier
B&B Hotels - Vital Concept
z.t
66
Mauri Vansevenant
Deceuninck - Quick Step
z.t
67
William Barta
CCC Team
z.t
68
Winner Andrew Anacona
Team Arkéa - Samsic
z.t
69
Edward Anderson
Hagens Berman Axeon
z.t
70
Thomas Degand
Circus - Wanty Gobert
z.t
71
Bert Van Lerberghe
Deceuninck - Quick Step
z.t
72
Nans Peters
Ag2r - La Mondiale
z.t
73
Fumiyuki Beppu
Nippo Delko Provence
z.t
74
Tom-Jelte Slagter
B&B Hotels - Vital Concept
z.t
75
Jelle Wallays
Lotto Soudal
z.t
76
Sean Quinn
Hagens Berman Axeon
z.t
77
Lindsay De Vylder
Sport Vlaanderen - Baloise
op 23"
78
Johannes Adamietz
Germany
op 31"
79
Robert Power
Team Sunweb
op 33"
80
Anthony Maldonado
ST Michel Auber
op 38"
81
Baptiste Constantin
ST Michel Auber
z.t
82
Dayer Uberney Quintana Rojas
Team Arkéa - Samsic
op 47"
83
Aliaksandr Riabushenko
UAE Team Emirates
z.t
84
James Fouche
Hagens Berman Axeon
z.t
85
Rein Taaramae
Total Direct Energie
z.t
86
Léo Vincent
Groupama - FDJ
op 57"
87
Michel Ries
Trek - Segafredo
z.t
88
Mathias Flückiger
Thömus RN Swiss Bike Team
z.t
89
Hugo Hofstetter
Israel Start-Up Nation
z.t
90
Alvaro Jose Hodeg
Deceuninck - Quick Step
z.t
91
Fabien Doubey
Circus - Wanty Gobert
z.t
92
Yoann Paillot
ST Michel Auber
z.t
93
Jérémy Leveau
Natura4Ever - Roubaix - Lille Metropole
z.t
94
Claudio Imhof
Switzerland
z.t
95
Martijn Tusveld
Team Sunweb
z.t
96
Pedro Andrade
Hagens Berman Axeon
z.t
97
Antoine Aebi
Switzerland
z.t
98
Tom Dernies
Natura4Ever - Roubaix - Lille Metropole
z.t
99
Richie Porte
Trek - Segafredo
op 1'16"
100
Romain Seigle
Groupama - FDJ
z.t
101
Pedroso Daniel Viegas
Kometa Xstra Cycling Team
z.t
102
Baptiste Bleier
ST Michel Auber
z.t
103
Jerome Cousin
Total Direct Energie
z.t
104
Henrik Pakalski
Germany
z.t
105
Mikkel Bjerg
UAE Team Emirates
z.t
106
Toms Skujins
Trek - Segafredo
z.t
107
Gilles De Wilde
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
108
André Greipel
Israel Start-Up Nation
z.t
109
Robert Gesink
Team Jumbo - Visma
z.t
110
Lukasz Owsian
Team Arkéa - Samsic
z.t
111
Dominik Röber
P & S Metalltechnik
op 1'42"
112
Mads Würtz Schmidt
Israel Start-Up Nation
op 1'46"
113
Christopher Froome
Team Ineos Grenadiers
z.t
114
Jannis Peter
Germany
z.t
115
Antonio Puppio
Kometa Xstra Cycling Team
z.t
116
Georg Zimmermann
CCC Team
z.t
117
Sebastian Schönberger
B&B Hotels - Vital Concept
op 1'52"
118
Pierre-Luc Perichon
Cofidis
op 2'17"
119
Nils Politt
Israel Start-Up Nation
z.t
120
Rasmus Byriel Iversen
Lotto Soudal
z.t
121
Kevin Van Melsen
Circus - Wanty Gobert
op 2'54"
122
Jeremy Lecroq
B&B Hotels - Vital Concept
z.t
123
Andrey Amador Bikkazakova
Team Ineos Grenadiers
z.t
124
Luca Mozzato
B&B Hotels - Vital Concept
op 3'09"
125
Simon Imboden
Switzerland
op 3'23"
126
Anthony Delaplace
Team Arkéa - Samsic
op 3'28"
127
Jonathan Hivert
Total Direct Energie
z.t
128
Julien Antomarchi
Natura4Ever - Roubaix - Lille Metropole
op 3'45"
129
Romain Combaud
Nippo Delko Provence
z.t
130
Attilio Viviani
Cofidis
z.t
131
Michal Paluta
CCC Team
op 4'03"
132
Nicolas Jonathan Castroviejo
Team Ineos Grenadiers
op 4'29"
133
Mathieu Burgaudeau
Total Direct Energie
op 5'14"
134
Thibault Ferasse
Natura4Ever - Roubaix - Lille Metropole
op 6'05"
135
Julien Bernard
Trek - Segafredo
z.t
136
Benoît Jarrier
Team Arkéa - Samsic
z.t
137
Martin Salmon
Team Sunweb
op 6'18"
138
Pierre Barbier
Nippo Delko Provence
op 6'26"
139
Tony Martin
Team Jumbo - Visma
op 7'02"
140
Ludwig De Winter
Circus - Wanty Gobert
op 7'25"
141
Rémi Cavagna
Deceuninck - Quick Step
z.t
142
Alexys Brunel
Groupama - FDJ
op 13'37"
143
Bryan Alaphilippe
ST Michel Auber
z.t
144
Ivan Centrone
Natura4Ever - Roubaix - Lille Metropole
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares