En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Ain
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
12/08
Lélex
Culoz
109.9 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Thibaut Pinot
FDJ
12u59'10"
2
David Gaudu
FDJ
op 14"
3
Alexandre Geniez
Ag2r - La Mondiale
op 52"
4
Mattia Cattaneo
Androni Giocattoli
op 1'25"
5
Steven Kruijswijk
Team LottoNL - Jumbo
op 1'30"
6
Brice Feillu
Fortuneo-Oscaro
op 1'35"
7
Maxime Bouet
Fortuneo-Oscaro
op 1'51"
8
Stef Clement
Team LottoNL - Jumbo
op 1'54"
9
Kevin Ledanois
Fortuneo-Oscaro
op 1'55"
10
Anthony Delaplace
Fortuneo-Oscaro
z.t
11
Guillaume Martin
Team Wanty - Groupe Gobert
op 2'00"
12
Delio Fernández Cruz
Delko Marseille Provence KTM
op 2'01"
13
Marco Minnaard
Team Wanty - Groupe Gobert
op 2'03"
14
Victor Lafay
Cofidis
z.t
15
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
16
Angel Madrazo Ruiz
Delko Marseille Provence KTM
op 2'05"
17
Stephane Rossetto
Cofidis
op 2'10"
18
Guillaume Levarlet
Team Wanty - Groupe Gobert
op 2'14"
19
Aurelien Paret-Peintre
op 2'28"
20
Vadim Pronskiy
Astana City
op 2'55"
21
Fabien Doubey
Team Wanty - Groupe Gobert
op 4'33"
22
Romain Le Roux
Armee de Terre
op 5'20"
23
Thomas Degand
Team Wanty - Groupe Gobert
op 5'39"
24
Florian Stork
Development Team Sunweb
op 5'56"
25
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Androni Giocattoli
op 8'01"
26
Valentin Baillifard
Roth - Akros
op 8'12"
27
Johannes Schinnagel
Team Felbermayr Simplon Wels
op 8'35"
28
Pierre-Luc Perichon
Fortuneo-Oscaro
op 10'01"
29
Valentin Madouas
FDJ
op 10'50"
30
Jérémy Bescond
HP BTP - Auber 93
op 11'07"
31
Thibault Ferasse
Armee de Terre
op 11'08"
32
Jeremy Cornu
Direct Energie
op 11'14"
33
Clément Chevrier
Ag2r - La Mondiale
op 11'31"
34
Fabien Canal
Armee de Terre
op 11'48"
35
Pierre Gouault
HP BTP - Auber 93
op 12'24"
36
Arnaud Courteille
FDJ
op 13'12"
37
Romain Combaud
Delko Marseille Provence KTM
op 14'27"
38
Brian Nauleau
Direct Energie
op 14'34"
39
Alexey Vermeulen
Team LottoNL - Jumbo
op 15'18"
40
Fabrice Jeandesboz
Direct Energie
op 15'45"
41
Jimmy Turgis
Cofidis
op 16'08"
42
Galym Akhmetov
Astana City
op 16'30"
43
Colin Chris Stüssi
Roth - Akros
op 18'28"
44
Julien Antomarchi
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 18'38"
45
Anthony Turgis
Cofidis
op 19'06"
46
Paul Ourselin
Direct Energie
op 19'07"
47
Felix Gall
Development Team Sunweb
op 19'08"
48
Francesco Gavazzi
Androni Giocattoli
op 19'30"
49
Kevin Le Cunff
HP BTP - Auber 93
op 19'53"
50
Flavien Maurelet
op 19'55"
51
Nicolas Baldo
HP BTP - Auber 93
op 19'56"
52
David Menut
HP BTP - Auber 93
op 20'29"
53
Marco Frapporti
Androni Giocattoli
op 21'30"
54
Anton Kuzmin
Astana City
op 22'26"
55
Florian Nowak
op 22'27"
56
Julien Loubet
Armee de Terre
op 22'28"
57
Roland Thalmann
Roth - Akros
op 23'47"
58
Joris Nieuwenhuis
Development Team Sunweb
op 26'09"
59
Frédéric Brun
op 27'19"
60
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
op 30'22"
61
Ryan Anderson
Direct Energie
op 30'24"
62
Damian Lüscher
Roth - Akros
op 31'06"
63
Andrea Palini
Androni Giocattoli
op 31'25"
64
Matvey Nikitin
Astana City
op 31'33"
65
Simon Sellier
op 31'34"
66
Sergey Luchshenko
Astana City
op 31'38"
67
Georg Zimmermann
Team Felbermayr Simplon Wels
op 31'47"
68
Juan José Lobato del Valle
Team LottoNL - Jumbo
op 33'55"
69
Jhon Anderson Rodriguez
Delko Marseille Provence KTM
op 33'56"
70
Maxime Daniel
Fortuneo-Oscaro
op 33'59"
71
Amund Groendahl Jansen
Team LottoNL - Jumbo
op 34'12"
72
Mathieu Burgaudeau
Direct Energie
op 34'43"
73
Vladimir Tsoy
Astana City
op 34'49"
74
Louis Pijourlet
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 36'26"
75
Jarno Mobach
Development Team Sunweb
op 36'28"
76
Tanguy Turgis
Cofidis
op 37'14"
77
Lukas Jaun
Roth - Akros
op 37'18"
78
Nacer Bouhanni
Cofidis
op 39'02"
79
Benjamin Giraud
Delko Marseille Provence KTM
op 39'36"
80
Geoffrey Soupe
Cofidis
op 39'59"
81
Clement Russo
Ag2r - La Mondiale
op 40'00"
82
Nicolas Vereecken
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 41'13"
83
Emiel Vermeulen
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 43'26"
84
Jeremy Lecroq
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 47'29"
85
Felix Pouilly
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
86
Robert Kessler
LKT Team Brandenburg
z.t
87
Christian Maximilian Koch
LKT Team Brandenburg
op 50'21"
88
Axel Journiaux
op 52'47"
Bruno Armirail
FDJ
DNF
Marco Benfatto
Androni Giocattoli
DNF
Evaldas Siskevicius
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Johan Le Bon
FDJ
DNF
Romain Campistrous
Armee de Terre
DNS
Patrick Haller
Rad-Net Rose Team
DNS
Samuel Dumoulin
Ag2r - La Mondiale
DNF
Nils Eekhoff
Development Team Sunweb
DNF
Danilo Napolitano
Team Wanty - Groupe Gobert
DNF
Matthias Reutimann
Roth - Akros
DNF
Martin Salmon
Development Team Sunweb
DNF
Steven Tronet
Armee de Terre
DNF
Anthony Maldonado
HP BTP - Auber 93
DNS
Jurgen Van den Broeck
Team LottoNL - Jumbo
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares