En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Ain
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
10/08
Ambérieu-en-Bugey
Saint-Vulbas
145.4 km
Result
Standings
1
Nacer Bouhanni
Cofidis
3u19'36"
2
Samuel Dumoulin
Ag2r - La Mondiale
z.t
3
Maxime Daniel
Fortuneo-Oscaro
z.t
4
Marco Benfatto
Androni Giocattoli
z.t
5
Juan José Lobato del Valle
Team LottoNL - Jumbo
z.t
6
Benjamin Giraud
Delko Marseille Provence KTM
z.t
7
Geoffrey Soupe
Cofidis
z.t
8
Danilo Napolitano
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
9
Colin Chris Stüssi
Roth - Akros
z.t
10
Emiel Vermeulen
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
11
Romain Le Roux
Armee de Terre
z.t
12
Joris Nieuwenhuis
Development Team Sunweb
z.t
13
Patrick Haller
Rad-Net Rose Team
z.t
14
Lukas Jaun
Roth - Akros
z.t
15
Steven Tronet
Armee de Terre
z.t
16
Amund Groendahl Jansen
Team LottoNL - Jumbo
z.t
17
Simon Sellier
z.t
18
Kevin Ledanois
Fortuneo-Oscaro
z.t
19
David Gaudu
FDJ
z.t
20
Aurelien Paret-Peintre
z.t
21
Pierre-Luc Perichon
Fortuneo-Oscaro
z.t
22
Georg Zimmermann
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
23
Brian Nauleau
Direct Energie
z.t
24
Jarno Mobach
Development Team Sunweb
z.t
25
Delio Fernández Cruz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
26
Fabien Doubey
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
27
Galym Akhmetov
Astana City
z.t
28
Marco Minnaard
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
29
Arnaud Courteille
FDJ
z.t
30
Thibaut Pinot
FDJ
z.t
31
Brice Feillu
Fortuneo-Oscaro
z.t
32
Sergey Luchshenko
Astana City
z.t
33
Valentin Madouas
FDJ
z.t
34
Guillaume Martin
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
35
Andrea Palini
Androni Giocattoli
z.t
36
Anthony Delaplace
Fortuneo-Oscaro
z.t
37
Damian Lüscher
Roth - Akros
z.t
38
Angel Madrazo Ruiz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
39
Nicolas Vereecken
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
40
Flavien Maurelet
z.t
41
Guillaume Levarlet
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
42
Kevin Le Cunff
HP BTP - Auber 93
z.t
43
Christian Maximilian Koch
LKT Team Brandenburg
z.t
44
Vladimir Tsoy
Astana City
z.t
45
Evaldas Siskevicius
Delko Marseille Provence KTM
z.t
46
Jérémy Bescond
HP BTP - Auber 93
z.t
47
Roland Thalmann
Roth - Akros
z.t
48
Mattia Cattaneo
Androni Giocattoli
z.t
49
Valentin Baillifard
Roth - Akros
z.t
50
Nils Eekhoff
Development Team Sunweb
z.t
51
Clément Chevrier
Ag2r - La Mondiale
z.t
52
Maxime Bouet
Fortuneo-Oscaro
z.t
53
Francesco Gavazzi
Androni Giocattoli
z.t
54
Thomas Degand
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
55
Matthias Reutimann
Roth - Akros
z.t
56
Pierre Gouault
HP BTP - Auber 93
z.t
57
Jimmy Turgis
Cofidis
z.t
58
Steven Kruijswijk
Team LottoNL - Jumbo
z.t
59
Alexandre Geniez
Ag2r - La Mondiale
z.t
60
Stephane Rossetto
Cofidis
z.t
61
Axel Journiaux
z.t
62
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Androni Giocattoli
z.t
63
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
64
Jeremy Cornu
Direct Energie
z.t
65
Johan Le Bon
FDJ
z.t
66
Frédéric Brun
z.t
67
Nicolas Baldo
HP BTP - Auber 93
z.t
68
Stef Clement
Team LottoNL - Jumbo
z.t
69
Julien Antomarchi
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
70
Jeremy Lecroq
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
71
Mathieu Burgaudeau
Direct Energie
z.t
72
Florian Nowak
z.t
73
Romain Combaud
Delko Marseille Provence KTM
z.t
74
Paul Ourselin
Direct Energie
z.t
75
Fabien Canal
Armee de Terre
z.t
76
Jhon Anderson Rodriguez
Delko Marseille Provence KTM
z.t
77
Matvey Nikitin
Astana City
z.t
78
Victor Lafay
Cofidis
z.t
79
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
z.t
80
Anthony Turgis
Cofidis
z.t
81
Johannes Schinnagel
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
82
Clement Russo
Ag2r - La Mondiale
z.t
83
Bruno Armirail
FDJ
z.t
84
Felix Gall
Development Team Sunweb
z.t
85
Anton Kuzmin
Astana City
z.t
86
Thibault Ferasse
Armee de Terre
z.t
87
Florian Stork
Development Team Sunweb
z.t
88
Romain Campistrous
Armee de Terre
z.t
89
Louis Pijourlet
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
90
Ryan Anderson
Direct Energie
z.t
91
Vadim Pronskiy
Astana City
z.t
92
Fabrice Jeandesboz
Direct Energie
z.t
93
Marco Frapporti
Androni Giocattoli
z.t
94
Robert Kessler
LKT Team Brandenburg
z.t
95
Alexey Vermeulen
Team LottoNL - Jumbo
z.t
96
Felix Pouilly
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
97
Julien Loubet
Armee de Terre
op 28"
98
David Menut
HP BTP - Auber 93
op 0"
99
Tanguy Turgis
Cofidis
op 1'45"
100
Martin Salmon
Development Team Sunweb
op 9'56"
101
Anthony Maldonado
HP BTP - Auber 93
op 0"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares