En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Ain
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
13/08
Belley
Le Grand Colombier
134.8 km
Result
Final Classification
1
Thibaut Pinot
FDJ
3u45'17"
2
David Moncoutié
Cofidis
op 3"
3
Leopold Konig
Team Netapp
op 1'04"
4
John Darwin Atapuma Hurtado
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
z.t
5
Wout Poels
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 1'08"
6
Maxime Mederel
Big Mat - Auber 93
op 1'13"
7
Robinson Eduardo Chalapud Gomez
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
op 1'14"
8
Rein Taaramae
Cofidis
op 2'50"
9
John Gadret
Ag2r - La Mondiale
op 3'40"
10
Leonardo Hector Paez Leon
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
op 3'41"
11
Warren Barguil
Bretagne - Schuller
op 3'56"
12
Pierre Rolland
Team Europcar
z.t
13
Tanel Kangert
Astana Pro Team
op 3'59"
14
Jean-Christophe Peraud
Ag2r - La Mondiale
op 4'02"
15
Romain Bardet
op 4'05"
16
Thomas Damuseau
Skil - Shimano
op 4'15"
17
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
op 4'45"
18
Jérôme Coppel
Saur - Sojasun
op 5'00"
19
Yoann Bagot
Cofidis
op 6'05"
20
Florian Le Corre
Roubaix Lille Metropole
op 6'17"
21
David Lelay
Ag2r - La Mondiale
op 6'27"
22
Nazar Jumabekov
Astana Pro Team
op 6'30"
23
Guillaume Faucon
Big Mat - Auber 93
op 6'34"
24
Alexandre Shushemoin
Astana Pro Team
op 6'45"
25
Cesare Benedetti
Team Netapp
op 6'49"
26
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
op 6'58"
27
Jan Barta
Team Netapp
op 7'03"
28
Juan Villegas
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
op 7'22"
29
Florian Guillou
Bretagne - Schuller
op 7'27"
30
Wilco Kelderman
Rabobank CT
op 7'42"
31
John Edibberto Martinez Montero
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
z.t
32
Yann Huguet
Skil - Shimano
op 8'11"
33
Svein Tuft
Team Spidertech Powered By C10
z.t
34
Guillaume Levarlet
Saur - Sojasun
op 8'32"
35
Emilien Viennet
op 8'34"
36
Rudy Molard
Cofidis
op 8'56"
37
Yoann Michaud
op 9'15"
38
Daryl Impey
Team Netapp
z.t
39
Andreas Dietziker
Team Netapp
z.t
40
Roman Kireyev
Astana Pro Team
op 9'23"
41
Johnny Hoogerland
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 9'34"
42
Axel Domont
Ag2r - La Mondiale
op 10'02"
43
Tom Dumoulin
Rabobank CT
op 10'34"
44
Daan Olivier
Rabobank CT
z.t
45
Sébastien Duret
Bretagne - Schuller
z.t
46
Cyril Gautier
Team Europcar
op 10'37"
47
Thomas Bonnin
Skil - Shimano
op 11'16"
48
Cyril Dessel
Ag2r - La Mondiale
z.t
49
Cédric Pineau
FDJ
op 11'31"
50
Luis Angel Mate Mardones
Cofidis
op 11'32"
51
Ramon Sinkeldam
Rabobank CT
op 12'31"
52
Nicky van der Lijke
Rabobank CT
op 12'56"
53
Sylvain Georges
Big Mat - Auber 93
op 13'02"
54
Kevin Lalouette
Roubaix Lille Metropole
op 13'37"
55
Romain Hardy
Bretagne - Schuller
op 14'23"
56
Mathieu Drujon
Big Mat - Auber 93
op 15'16"
57
Willem Wauters
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
58
Dmitriy Gruzdev
Astana Pro Team
z.t
59
Renaud Dion
Bretagne - Schuller
op 16'24"
60
Nicolas Edet
Cofidis
z.t
61
Arthur Vichot
FDJ
z.t
62
Julien Guay
Roubaix Lille Metropole
z.t
63
Laurent Mangel
Saur - Sojasun
z.t
64
Francis Mourey
FDJ
z.t
65
Hugo Houle
Team Spidertech Powered By C10
z.t
66
Martin Reimer
Skil - Shimano
z.t
67
Jean-Lou Paiani
Saur - Sojasun
z.t
68
Sander Oostlander
Skil - Shimano
op 16'36"
69
Jonathan Thiré
Big Mat - Auber 93
op 16'38"
70
Robin Chaigneau
Skil - Shimano
op 17'13"
71
Kevin Reza
Team Europcar
op 18'42"
72
Brian Nauleau
Team Europcar
z.t
73
Matteo Carrara
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 18'45"
74
Laurent Pichon
Bretagne - Schuller
z.t
75
Robert Retschke
Team Netapp
z.t
76
Eric Berthou
Bretagne - Schuller
z.t
77
Ryan Anderson
Team Spidertech Powered By C10
z.t
78
Pim Ligthart
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 18'48"
79
Geoffrey Soupe
FDJ
op 19'01"
80
Wouter Mol
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 19'48"
81
Jasper Bovenhuis
Rabobank CT
z.t
82
Tony Hurel
Team Europcar
op 20'59"
83
Giovanni Bernaudeau
Team Europcar
z.t
84
Steven Tronet
Roubaix Lille Metropole
op 22'26"
85
Arnaud Courteille
FDJ
op 22'58"
86
Martin Gilbert
Team Spidertech Powered By C10
op 26'01"
87
Jimmy Casper
Saur - Sojasun
z.t
Assan Bazayev
Astana Pro Team
DNF
Zachary Bell
Team Spidertech Powered By C10
DNF
Matthieu Boulo
Roubaix Lille Metropole
DNF
Morgan Kneisky
Roubaix Lille Metropole
DNF
Damien Monier
Cofidis
DNF
Jarlinson Pantano Gomez
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares