En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Deutschland Tour
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
31/08
Göttingen
Eisenach
177 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Kasper Asgreen
Deceuninck - Quick Step
4u27'53"
2
Jasper Stuyven
Trek - Segafredo
z.t
3
Sonny Colbrelli
Bahrein - Merida
op 17"
4
Yves Lampaert
Deceuninck - Quick Step
z.t
5
Tom-Jelte Slagter
Team Dimension Data
z.t
6
Marc Hirschi
Team Sunweb
z.t
7
Toms Skujins
Trek - Segafredo
z.t
8
Jens Keukeleire
Lotto - Soudal
z.t
9
Diego Ulissi
UAE Team Emirates
z.t
10
Jhonnatan Manuel Narvaez
Team INEOS
z.t
11
Alexey Lutsenko
Astana Pro Team
z.t
12
Simon Geschke
CCC Team
z.t
13
Jonas Vingegaard
Team Jumbo - Visma
z.t
14
Emanuel Buchmann
Bora - HansGrohe
z.t
15
Jai Hindley
Team Sunweb
op 40"
16
Pieter Serry
Deceuninck - Quick Step
z.t
17
Enric Mas Nicolau
Deceuninck - Quick Step
z.t
18
Vincenzo Nibali
Bahrein - Merida
z.t
19
Reinardt Janse van Rensburg
Team Dimension Data
op 1'18"
20
Timo Roosen
Team Jumbo - Visma
op 1'20"
21
Alexander Kristoff
UAE Team Emirates
z.t
22
Odd Christian Eiking
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
23
Ben Swift
Team INEOS
z.t
24
Yoann Offredo
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
25
Paul Martens
Team Jumbo - Visma
z.t
26
Nikolas Maes
Lotto - Soudal
z.t
27
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
z.t
28
Romain Hardy
Team Arkéa- Samsic
z.t
29
Nils Politt
Team Katusha Alpecin
z.t
30
Nans Peters
Ag2r - La Mondiale
z.t
31
Jonas Rutsch
Team Lotto - Kern Haus
z.t
32
Immanuel Stark
P & S Metalltechnik
z.t
33
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
34
Jelle Vanendert
Lotto - Soudal
z.t
35
Enrico Gasparotto
Team Dimension Data
z.t
36
Elie Gesbert
Team Arkéa- Samsic
z.t
37
Mekseb Debesay
Bike Aid
z.t
38
Andrea Garosio
Bahrein - Merida
z.t
39
Joey Rosskopf
CCC Team
z.t
40
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
z.t
41
Mathias Frank
Ag2r - La Mondiale
z.t
42
Stef Krul
Team Jumbo - Visma
z.t
43
Cees Bol
Team Sunweb
z.t
44
Sven Thurau
Team Dauner | Akkon
op 1'34"
45
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
z.t
46
Marcus Burghardt
Bora - HansGrohe
op 4'23"
47
Frederik Frison
Lotto - Soudal
z.t
48
Damiano Caruso
Bahrein - Merida
op 4'42"
49
Riccardo Zoidl
CCC Team
z.t
50
Jenthe Biermans
Team Katusha Alpecin
z.t
51
Davide Villella
Astana Pro Team
z.t
52
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
53
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
54
Koen Bouwman
Team Jumbo - Visma
z.t
55
Richie Porte
Trek - Segafredo
z.t
56
Michael Gogl
Trek - Segafredo
z.t
57
Remco Evenepoel
Deceuninck - Quick Step
op 4'53"
58
Kim Alexander Heiduk
Team Lotto - Kern Haus
z.t
59
André Greipel
Team Arkéa- Samsic
op 5'50"
60
Daniel McLay
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
61
Vegard Stake Laengen
UAE Team Emirates
op 7'34"
62
Aliaksandr Riabushenko
UAE Team Emirates
z.t
63
Daniel Martin
UAE Team Emirates
z.t
64
Julien Bernard
Trek - Segafredo
op 10'10"
65
Brice Feillu
Team Arkéa- Samsic
z.t
66
Dominik Bauer
Team Dauner | Akkon
z.t
67
Simone Consonni
UAE Team Emirates
z.t
68
Gijs Van Hoecke
CCC Team
z.t
69
Dominik Röber
P & S Metalltechnik
op 10'17"
70
Alex Dowsett
Team Katusha Alpecin
z.t
71
James Whelan
EF Education First Pro Cycling Team
op 10'47"
72
Adne Van Engelen
Bike Aid
z.t
73
Michael Schwarzmann
Bora - HansGrohe
z.t
74
Mark Cavendish
Team Dimension Data
z.t
75
Joshua Huppertz
Team Lotto - Kern Haus
z.t
76
Nico Denz
Ag2r - La Mondiale
z.t
77
Jan Hugger
Team Lotto - Kern Haus
z.t
78
Juri Hollmann
Team Katusha Alpecin
z.t
79
Robert Kessler
Team Lotto - Kern Haus
z.t
80
Alfred Wright
CCC Team
z.t
81
Bert-Jan Lindeman
Team Jumbo - Visma
z.t
82
Chris Hamilton
Team Sunweb
z.t
83
Max Kanter
Team Sunweb
z.t
84
Lennard Kämna
Team Sunweb
z.t
85
Andreas Schillinger
Bora - HansGrohe
z.t
86
Vladislav Kulikov
Gazprom - Rusvelo
z.t
87
Magnus Cort Nielsen
Astana Pro Team
z.t
88
Pascal Ackermann
Bora - HansGrohe
z.t
89
Kamil Gradek
CCC Team
z.t
90
Sean Bennett
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
91
Tom Scully
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
92
Geraint Thomas
Team INEOS
z.t
93
Pavel Sivakov
Team INEOS
z.t
94
Rudiger Selig
Bora - HansGrohe
z.t
95
Andrey Zeits
Astana Pro Team
op 14'52"
96
Michel Aschenbrenner
P & S Metalltechnik
z.t
97
Lucas Carstensen
Bike Aid
z.t
98
Julian Braun
Team Dauner | Akkon
z.t
99
Frederik Backaert
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
100
Kilian Steigner
Team Dauner | Akkon
z.t
101
Miká Heming
Team Dauner | Akkon
z.t
102
Hernando Bohorquez Sanchez
Astana Pro Team
z.t
103
Wesley Kreder
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
104
Mark Renshaw
Team Dimension Data
z.t
105
Michal Kwiatkowski
Team INEOS
z.t
106
Daniel Bichlmann
Bike Aid
z.t
107
Justin Wolf
Bike Aid
z.t
108
Rodrigo Contreras Pinzon
Astana Pro Team
z.t
109
Nikodemus Holler
Bike Aid
z.t
110
Tobias Knaup
Team Lotto - Kern Haus
z.t
111
Tobias Nolde
P & S Metalltechnik
z.t
112
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
113
José Gonçalves
Team Katusha Alpecin
z.t
114
Robert Jägeler
P & S Metalltechnik
z.t
115
Mads Pedersen
Trek - Segafredo
op 17'10"
116
Julian Alaphilippe
Deceuninck - Quick Step
z.t
117
Pieter Vanspeybrouck
Wanty - Gobert Cycling Team
op 18'12"
118
John Mandrysch
P & S Metalltechnik
op 19'01"
119
Marcel Sieberg
Bahrein - Merida
z.t
120
Roger Kluge
Lotto - Soudal
z.t
121
Jay Robert Thomson
Team Dimension Data
z.t
122
Antonio Nibali
Bahrein - Merida
z.t
Simon Spilak
Team Katusha Alpecin
DNS
Kevin Van Melsen
Wanty - Gobert Cycling Team
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1982
1981
1980
1979
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares