En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Deutschland Tour
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
26/08
Lorsch
Stuttgart
200 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Nils Politt
Team Katusha Alpecin
4u49'20"
2
Matej Mohoric
Bahrein - Merida
z.t
3
Damiano Caruso
BMC Racing Team
z.t
4
Nicky van der Lijke
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
5
Reinardt Janse van Rensburg
Team Dimension Data
z.t
6
Romain Bardet
Ag2r - La Mondiale
z.t
7
Alexis Vuillermoz
Ag2r - La Mondiale
z.t
8
Warren Barguil
Team Fortuneo - Samsic
z.t
9
Patrick Konrad
Bora - HansGrohe
z.t
10
Maximilian Schachmann
Quick Step Floors
z.t
11
Jan Bakelants
Ag2r - La Mondiale
z.t
12
Ruben Fernandez Andujar
Movistar Team
z.t
13
Guillaume Martin
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
14
Tom Dumoulin
Team Sunweb
z.t
15
Ben Hermans
Israel Cycling Academy
z.t
16
Sebastian Henao Gomez
Team Sky
z.t
17
Pascal Ackermann
Bora - HansGrohe
op 16"
18
Joshua Huppertz
Team Lotto - Kern Haus
z.t
19
Rudiger Selig
Bora - HansGrohe
op 18"
20
Robin Carpenter
Rally Cycling
z.t
21
Alexander Krieger
Leopard Pro Cycling
op 27"
22
Jasha Sütterlin
Movistar Team
z.t
23
James Callum Shaw
Lotto - Soudal
z.t
24
Szymon Rekita
Leopard Pro Cycling
z.t
25
Michal Golas
Team Sky
z.t
26
Frederik Backaert
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
27
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
z.t
28
Mathias Frank
Ag2r - La Mondiale
z.t
29
Nathan Earle
Israel Cycling Academy
z.t
30
Kilian Frankiny
BMC Racing Team
z.t
31
Lennard Kämna
Team Sunweb
z.t
32
James Knox
Quick Step Floors
op 46"
33
Patrick Haller
Heizomat Rad-Net.de
op 55"
34
Heinrich Haussler
Bahrein - Merida
z.t
35
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
z.t
36
Sergey Lagutin
Gazprom - Rusvelo
z.t
37
Kristian Sbaragli
Israel Cycling Academy
z.t
38
Jurgen Roelandts
BMC Racing Team
z.t
39
Marco Minnaard
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
40
Jérémy Maison
Team Fortuneo - Samsic
op 2'19"
41
Andreas Schillinger
Bora - HansGrohe
z.t
42
Jacques Janse van Rensburg
Team Dimension Data
z.t
43
Louis Leinau
Team Sauerland NRW P/B SKS Germany
op 2'30"
44
François Bidard
Ag2r - La Mondiale
z.t
45
Nico Denz
Ag2r - La Mondiale
z.t
46
Odd Christian Eiking
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
47
Juri Hollmann
Heizomat Rad-Net.de
z.t
48
Jan Hugger
Team Lotto - Kern Haus
z.t
49
Dayer Uberney Quintana Rojas
Movistar Team
z.t
50
Adam Hansen
Lotto - Soudal
z.t
51
Colin Joyce
Rally Cycling
z.t
52
Geraint Thomas
Team Sky
z.t
53
Pieter Weening
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
54
Dmitrii Strakhov
Team Katusha Alpecin
z.t
55
Tom Bohli
BMC Racing Team
z.t
56
Luke Rowe
Team Sky
z.t
57
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
z.t
58
Pieter Vanspeybrouck
Team Wanty - Groupe Gobert
op 3'42"
59
Christian Knees
Team Sky
op 4'06"
60
Scott Davies
Team Dimension Data
z.t
61
Robbert de Greef
Roompot - Nederlandse Loterij
op 4'46"
62
Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
63
Christopher Heider
Team Dauner D&DQ Akkon
op 6'19"
64
Nikolas Maes
Lotto - Soudal
z.t
65
Kevin Van Melsen
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
66
Iljo Keisse
Quick Step Floors
z.t
67
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
z.t
68
Rick Zabel
Team Katusha Alpecin
z.t
69
Rémi Cavagna
Quick Step Floors
op 6'39"
70
Jay Robert Thomson
Team Dimension Data
op 8'09"
71
Nils Eekhoff
Team Sunweb
op 8'11"
72
Jenthe Biermans
Team Katusha Alpecin
z.t
73
Julian Braun
Team Dauner D&DQ Akkon
z.t
74
Felix Intra
Team Sauerland NRW P/B SKS Germany
z.t
75
Jan Brockhoff
Leopard Pro Cycling
z.t
76
Gaetan Pons
Leopard Pro Cycling
z.t
77
Frederik Dombrowski
Team Dauner D&DQ Akkon
z.t
78
Johannes Hodapp
Team Sauerland NRW P/B SKS Germany
z.t
79
Florian Nowak
Team Lotto - Kern Haus
z.t
80
Pascal Treubel
Heizomat Rad-Net.de
z.t
81
Tobias Knaup
Team Lotto - Kern Haus
z.t
82
Fabian Schormaier
Team Lotto - Kern Haus
z.t
83
Emerson Oronte
Rally Cycling
z.t
84
Marcel Sieberg
Lotto - Soudal
z.t
85
Christoph Pfingsten
Bora - HansGrohe
z.t
86
Nuno Bico Matos
Movistar Team
z.t
87
Mark Renshaw
Team Dimension Data
z.t
88
Adam De Vos
Rally Cycling
z.t
89
Martijn Budding
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
90
Philipp Mamos
z.t
91
Benoît Jarrier
Team Fortuneo - Samsic
z.t
92
Alvaro Jose Hodeg
Quick Step Floors
z.t
93
Jhonnatan Manuel Narvaez
Quick Step Floors
z.t
94
Romain Le Roux
Team Fortuneo - Samsic
z.t
95
Brice Feillu
Team Fortuneo - Samsic
z.t
96
Mario Spengler
Leopard Pro Cycling
z.t
97
Cees Bol
Team Sunweb
z.t
98
Dmitrii Kozonchuk
Gazprom - Rusvelo
z.t
99
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
100
Omer Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
101
Peter Kennaugh
Bora - HansGrohe
z.t
102
Jens Reynders
Leopard Pro Cycling
op 10'10"
103
Aaron Grosser
Team Sauerland NRW P/B SKS Germany
z.t
104
Per Christian Münstermann
Team Sauerland NRW P/B SKS Germany
z.t
105
Dorian Lübbers
Team Lotto - Kern Haus
z.t
106
Sven Reutter
Heizomat Rad-Net.de
z.t
107
Tobias Nolde
Heizomat Rad-Net.de
z.t
108
Vasili Kiryienka
Team Sky
z.t
109
Matteo Dal-Cin
Rally Cycling
z.t
110
Leon Rohde
Heizomat Rad-Net.de
op 15'30"
111
Joann Leinau
Team Sauerland NRW P/B SKS Germany
z.t
112
Maxim Pirard
Bahrein - Merida
op 15'48"
Ildar Arslanov
Gazprom - Rusvelo
DNF
Niccolo Bonifazio
Bahrein - Merida
DNF
Bernhard Eisel
Team Dimension Data
DNF
Simon Laib
Team Dauner D&DQ Akkon
DNF
John Mandrysch
Team Dauner D&DQ Akkon
DNF
Antonio Nibali
Bahrein - Merida
DNF
Jelle Vanendert
Lotto - Soudal
DNF
Loic Vliegen
BMC Racing Team
DNF
Meiyin Wang
Bahrein - Merida
DNF
André Greipel
Lotto - Soudal
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1982
1981
1980
1979
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares