En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Deutschland Tour
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
24/08
Bonn
Trier
210 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Maximilian Schachmann
Quick Step Floors
4u50'36"
2
Matej Mohoric
Bahrein - Merida
z.t
3
Tom Dumoulin
Team Sunweb
z.t
4
Nils Politt
Team Katusha Alpecin
z.t
5
Reinardt Janse van Rensburg
Team Dimension Data
op 8"
6
Pieter Vanspeybrouck
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
7
Frederik Backaert
Team Wanty - Groupe Gobert
op 10"
8
Damiano Caruso
BMC Racing Team
op 12"
9
Odd Christian Eiking
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
10
Patrick Konrad
Bora - HansGrohe
z.t
11
Jan Bakelants
Ag2r - La Mondiale
z.t
12
Nicky van der Lijke
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
13
Warren Barguil
Team Fortuneo - Samsic
z.t
14
Guillaume Martin
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
15
Ruben Fernandez Andujar
Movistar Team
z.t
16
Romain Bardet
Ag2r - La Mondiale
z.t
17
Ben Hermans
Israel Cycling Academy
z.t
18
Ildar Arslanov
Gazprom - Rusvelo
z.t
19
Alexis Vuillermoz
Ag2r - La Mondiale
z.t
20
Pieter Weening
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
21
Sebastian Henao Gomez
Team Sky
z.t
22
Tom Bohli
BMC Racing Team
op 32"
23
Szymon Rekita
Leopard Pro Cycling
z.t
24
Dmitrii Strakhov
Team Katusha Alpecin
z.t
25
Jasha Sütterlin
Movistar Team
z.t
26
Sergey Lagutin
Gazprom - Rusvelo
z.t
27
Jacques Janse van Rensburg
Team Dimension Data
z.t
28
Jelle Vanendert
Lotto - Soudal
z.t
29
Kristian Sbaragli
Israel Cycling Academy
z.t
30
Colin Joyce
Rally Cycling
z.t
31
Marco Minnaard
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
32
Jérémy Maison
Team Fortuneo - Samsic
z.t
33
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
z.t
34
Kilian Frankiny
BMC Racing Team
z.t
35
Lennard Kämna
Team Sunweb
z.t
36
Michal Golas
Team Sky
z.t
37
Dmitrii Kozonchuk
Gazprom - Rusvelo
z.t
38
Steff Cras
Team Katusha Alpecin
z.t
39
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
z.t
40
Mathias Frank
Ag2r - La Mondiale
z.t
41
Nathan Earle
Israel Cycling Academy
op 41"
42
Nico Denz
Ag2r - La Mondiale
op 1'13"
43
Pascal Ackermann
Bora - HansGrohe
z.t
44
Loic Vliegen
BMC Racing Team
op 2'00"
45
Heinrich Haussler
Bahrein - Merida
op 2'09"
46
Martijn Budding
Roompot - Nederlandse Loterij
op 2'40"
47
Dayer Uberney Quintana Rojas
Movistar Team
z.t
48
André Greipel
Lotto - Soudal
op 3'15"
49
Geraint Thomas
Team Sky
z.t
50
Robin Carpenter
Rally Cycling
op 3'19"
51
Emerson Oronte
Rally Cycling
z.t
52
James Knox
Quick Step Floors
op 3'34"
53
Rémi Cavagna
Quick Step Floors
z.t
54
Andreas Schillinger
Bora - HansGrohe
op 3'44"
55
Rudiger Selig
Bora - HansGrohe
z.t
56
Antonio Nibali
Bahrein - Merida
op 4'24"
57
Jan Hugger
Team Lotto - Kern Haus
op 4'28"
58
Florian Nowak
Team Lotto - Kern Haus
z.t
59
Patrick Haller
Heizomat Rad-Net.de
z.t
60
Kevin Van Melsen
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
61
Christian Knees
Team Sky
z.t
62
Frederik Dombrowski
Team Dauner D&DQ Akkon
z.t
63
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
z.t
64
Scott Davies
Team Dimension Data
z.t
65
Alexander Krieger
Leopard Pro Cycling
z.t
66
Adam Hansen
Lotto - Soudal
z.t
67
James Callum Shaw
Lotto - Soudal
z.t
68
Freddy Ovett
BMC Racing Team
z.t
69
Louis Leinau
Team Sauerland NRW P/B SKS Germany
z.t
70
Robbert de Greef
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
71
François Bidard
Ag2r - La Mondiale
z.t
72
Jay Robert Thomson
Team Dimension Data
z.t
73
Jurgen Roelandts
BMC Racing Team
z.t
74
Nikolas Maes
Lotto - Soudal
z.t
75
August Jensen
Israel Cycling Academy
z.t
76
Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
77
Jenthe Biermans
Team Katusha Alpecin
z.t
78
Peter Kennaugh
Bora - HansGrohe
op 4'34"
79
Niccolo Bonifazio
Bahrein - Merida
op 7'12"
80
Christoph Pfingsten
Bora - HansGrohe
op 8'38"
81
Rick Zabel
Team Katusha Alpecin
z.t
82
Nils Eekhoff
Team Sunweb
z.t
83
Marcel Sieberg
Lotto - Soudal
z.t
84
Cees Bol
Team Sunweb
z.t
85
Brice Feillu
Team Fortuneo - Samsic
z.t
86
Vasili Kiryienka
Team Sky
z.t
87
Juri Hollmann
Heizomat Rad-Net.de
z.t
88
Jhonnatan Manuel Narvaez
Quick Step Floors
z.t
89
Luke Rowe
Team Sky
z.t
90
Bernhard Eisel
Team Dimension Data
z.t
91
Tobias Knaup
Team Lotto - Kern Haus
z.t
92
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
93
Joshua Huppertz
Team Lotto - Kern Haus
op 10'41"
94
Jan Brockhoff
Leopard Pro Cycling
z.t
95
Romain Le Roux
Team Fortuneo - Samsic
z.t
96
Joann Leinau
Team Sauerland NRW P/B SKS Germany
z.t
97
Felix Intra
Team Sauerland NRW P/B SKS Germany
z.t
98
Adam De Vos
Rally Cycling
z.t
99
Gaetan Pons
Leopard Pro Cycling
op 14'04"
100
Julian Braun
Team Dauner D&DQ Akkon
z.t
101
Iljo Keisse
Quick Step Floors
z.t
102
Mario Spengler
Leopard Pro Cycling
z.t
103
Fabian Schormaier
Team Lotto - Kern Haus
z.t
104
Aaron Grosser
Team Sauerland NRW P/B SKS Germany
z.t
105
Omer Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
106
Jens Reynders
Leopard Pro Cycling
z.t
107
Matteo Dal-Cin
Rally Cycling
z.t
108
Etienne van Empel
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
109
Tobias Nolde
Heizomat Rad-Net.de
z.t
110
Dorian Lübbers
Team Lotto - Kern Haus
z.t
111
Alvaro Jose Hodeg
Quick Step Floors
z.t
112
Per Christian Münstermann
Team Sauerland NRW P/B SKS Germany
z.t
113
Johannes Hodapp
Team Sauerland NRW P/B SKS Germany
z.t
114
Nuno Bico Matos
Movistar Team
z.t
115
Mark Renshaw
Team Dimension Data
z.t
116
Pascal Treubel
Heizomat Rad-Net.de
z.t
117
Benoît Jarrier
Team Fortuneo - Samsic
z.t
118
Leon Rohde
Heizomat Rad-Net.de
op 19'31"
119
Meiyin Wang
Bahrein - Merida
z.t
120
Christopher Heider
Team Dauner D&DQ Akkon
z.t
121
Sven Reutter
Heizomat Rad-Net.de
z.t
122
Philipp Mamos
z.t
123
John Mandrysch
Team Dauner D&DQ Akkon
z.t
124
Simon Laib
Team Dauner D&DQ Akkon
z.t
125
Charles Bradley Huff
Rally Cycling
z.t
126
Maxim Pirard
Bahrein - Merida
z.t
127
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
z.t
Amaël Moinard
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Tom Stamsnijder
Team Sunweb
DNF
Marcel Kittel
Team Katusha Alpecin
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1982
1981
1980
1979
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares