En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour des Pays de Savoie
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3a
Stage 3b
Stage 4
19/06
Moûtiers
Cluses
130 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Tao Geoghegan Hart
Axeon - Hagens Berman
3u56'46"
2
Enric Mas Nicolau
Klein Constantia
z.t
3
Ben O'Connor
Avanti Isowhey Sport
op 35"
4
Frédéric Brun
Fortuneo-Vital Concept
op 1'57"
5
Adrien Costa
Axeon - Hagens Berman
z.t
6
Jhonnatan Manuel Narvaez
z.t
7
Brice Feillu
Fortuneo-Vital Concept
op 2'46"
8
Léo Vincent
op 2'48"
9
Aurelien Paret-Peintre
op 5'12"
10
Mark O'Brien
Avanti Isowhey Sport
op 6'20"
11
Ruben Guerreiro
Axeon - Hagens Berman
op 7'58"
12
Kilian Frankiny
BMC Development Team
op 8'01"
13
Alexandre Pichot
Direct Energie
op 8'09"
14
Bjorg Lambrecht
Lotto - Soudal U23
op 8'14"
15
Romain Campistrous
z.t
16
Pablo Torres Muino
Burgos BH
z.t
17
Chris Anker Sörensen
Fortuneo-Vital Concept
z.t
18
Steff Cras
Lotto - Soudal U23
z.t
19
Lennard Hofstede
Rabobank Development Team
z.t
20
Bram Van Broekhoven
z.t
21
Brian Nauleau
Direct Energie
op 8'41"
22
Joris Nieuwenhuis
Rabobank Development Team
op 10'33"
23
Eddie Dunbar
Axeon - Hagens Berman
op 12'41"
24
Nuno Bico Matos
Klein Constantia
op 13'06"
25
Julien Trarieux
op 14'24"
26
Mathias De Witte
op 15'17"
27
Gabriel Chavanne
op 16'10"
28
Igor Merino Cortazar
Burgos BH
op 16'41"
29
Jan Maas
Rabobank Development Team
op 16'50"
30
Remy Rochas
op 17'06"
31
Julien Roux
z.t
32
Benoit Cosnefroy
op 17'28"
33
Antoine Bravard
op 17'47"
34
Lucas Papillon
z.t
35
Alexandre Jamet
op 17'58"
36
Julien Liponne
z.t
37
Arnau Soe Vall
Burgos BH
op 18'02"
38
Jesus Del Pino Corrochano
Burgos BH
z.t
39
Jimmy Turgis
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 24'44"
40
Martin Schäppi
BMC Development Team
op 25'02"
41
Taylor Eisenhart
BMC Development Team
z.t
42
Arjen Livyns
z.t
43
Jean-Marc Bideau
Fortuneo-Vital Concept
z.t
44
Fabien Grellier
Direct Energie
z.t
45
Hartthijs de Vries
Rabobank Development Team
z.t
46
Hugo Pigeon
z.t
47
Rémi Aubert
op 25'10"
48
Maxime Le Lavandier
op 25'40"
49
Pierre-Luc Perichon
Fortuneo-Vital Concept
op 28'35"
50
Mickaël Plantureux
z.t
51
Pierre Tartie
op 29'38"
52
Alban Comparat
z.t
Julien Antomarchi
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
Dylan Bouwmans
Rabobank Development Team
DNF
Simon Brühlmann
DNF
Romain Cardis
Direct Energie
DNF
Florent Castellarnau
DNF
Jeremy Cornu
Direct Energie
DNF
Tony De Stefanis
DNF
Sam Dobbs
BMC Development Team
DNF
Francis Genetier
DNF
Alexis Guerin
DNF
Chris Hamilton
Avanti Isowhey Sport
DNF
Steff Hermans
Lotto - Soudal U23
DNF
Robbie Hucker
Avanti Isowhey Sport
DNF
Roman Kohl
DNF
Patrick Lane
Avanti Isowhey Sport
DNF
Kevin Ledanois
Fortuneo-Vital Concept
DNF
Robin Meyer
DNF
Kenny Molly
Klein Constantia
DNF
Nicolas Moncomble
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
Krists Neilands
Axeon - Hagens Berman
DNF
Philip O'Donnell
Axeon - Hagens Berman
DNF
Bob Olieslagers
Rabobank Development Team
DNF
Florent Pereira
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
Felix Pouilly
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
Lukas Ruegg
DNF
Brecht Ruyters
DNF
Jordan Sarrou
BH-SR Suntour-KMC
DNF
Paul Sauvage
DNF
Zydrunas Savickas
DNF
Romain Seigle
Focus Rotor G-Skin Racing Team
DNF
Nicolas Sessler
KTM Houffalize Team
DNF
Yolan Sylvestre
DNF
Nicolas Thomasson
DNF
Harm Vanhoucke
Lotto - Soudal U23
DNF
Maxime Vantomme
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
Thomas Vereecken
Lotto - Soudal U23
DNF
Jovanj Van Ondenhove
DNF
Flavien Maurelet
DNS
Nans Peters
DNS
2024
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares