En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of China I
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
12/09
Nanxian
Nanxian
116 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Marco Benfatto
Androni Giocattoli - Sidermec
2u29'52"
2
Mehdi Benhamouda
Team Novo Nordisk
z.t
3
Reynard Butler
ProTouch
z.t
4
Aliaksei Shnyrko
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
z.t
5
Tristan Ward
Team BridgeLane
z.t
6
Matthew Gibson
Burgos - BH
z.t
7
Jaume Sureda
Burgos - BH
z.t
8
Manuel Penalver Aniorte
Burgos - BH
z.t
9
Roy Eefting
Memil Pro Cycling
z.t
10
Zhang Zheng
z.t
11
Kyoung Ho Park
KSPO Bianchi Asia Pro Cycling
z.t
12
Youcef Reguigui
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
z.t
13
Nicolas Marini
Tianyoude Hotel Cycling Team
z.t
14
Andriy Kulyk
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
15
Grigoriy Shtein
Vino - Astana Motors
z.t
16
Marco Maronese
Bardiani CSF
z.t
17
Jayde Julius
ProTouch
z.t
18
Mattia Viel
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
19
Jambaljamts Sainbayar
z.t
20
Mohd Harrif Saleh
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
z.t
21
Batuhan Özgür
z.t
22
Declan Irvine
Team Novo Nordisk
z.t
23
Feng Qiao
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
z.t
24
Mirco Maestri
Bardiani CSF
z.t
25
Paolo Simion
Bardiani CSF
z.t
26
Michael Bresciani
Bardiani CSF
z.t
27
Rohan Du Plooy
ProTouch
z.t
28
Sindre Haugsvaer
Memil Pro Cycling
z.t
29
Angel Fuentes Paniego
Burgos - BH
z.t
30
Muhamad Hakimi Haiqal Ahmad Sabri
z.t
31
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
32
Tim Ariesen
Taiyuan Miogee Cycling Team
z.t
33
Oleksandr Polivoda
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
z.t
34
Hayden McCormick
Team BridgeLane
z.t
35
Yauhen Sobal
Minsk Cycling Club
z.t
36
Chao Zeng
Kunbao Sport Continental Cycling Team
z.t
37
Tegsh-Bayar Batsaikhan
z.t
38
Samuel Volkers
Memil Pro Cycling
z.t
39
Roman Maikin
Minsk Cycling Club
z.t
40
Kookhyun Kim
KSPO Bianchi Asia Pro Cycling
z.t
41
Kwan Lok Choi
z.t
42
Siu Wai Ko
HKSI Pro Cycling Team
z.t
43
Vasili Strokau
Minsk Cycling Club
z.t
44
Mohamad Saari Amri Abd Rasim
z.t
45
Nazaerbieke Bieken
Mitchelton Bikeexchange
z.t
46
Calvin Beneke
ProTouch
z.t
47
Cheuk Hei To
z.t
48
Siarhei Papok
Minsk Cycling Club
z.t
49
Andris Vosekalns
z.t
50
Eddie Van Heerden
ProTouch
z.t
51
Andrea Guardini
Bardiani CSF
z.t
52
Branislau Samoilau
Minsk Cycling Club
z.t
53
Lijun Bai
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
z.t
54
Yikui Niu
Mitchelton Bikeexchange
z.t
55
Alastair Christie-Johnston
Team BridgeLane
z.t
56
Kairat Khadylbek
Vino - Astana Motors
z.t
57
Stephen Clancy
Team Novo Nordisk
z.t
58
Jeroen Meijers
Taiyuan Miogee Cycling Team
z.t
59
Artem Ovechkin
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
z.t
60
Alessandro Pessot
Bardiani CSF
z.t
61
Anton Muzychkin
Ferei Pro Cycling Team
z.t
62
Eduard Vorganov
Minsk Cycling Club
z.t
63
Oliver Behringer
Team Novo Nordisk
z.t
64
Stepan Astafyev
Vino - Astana Motors
z.t
65
Yongchan Lee
KSPO Bianchi Asia Pro Cycling
z.t
66
Metkel Eyob
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
z.t
67
Juanyong Wang
z.t
68
André Looij
Taiyuan Miogee Cycling Team
z.t
69
Scott Bowden
Team BridgeLane
z.t
70
Matvey Nikitin
Vino - Astana Motors
z.t
71
Mykhaylo Kononenko
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
72
Daniil Pronskiy
Vino - Astana Motors
z.t
73
Rolly Weaver
z.t
74
Hu Li
z.t
75
Daihou Li
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
76
Ran Hao
Mitchelton Bikeexchange
z.t
77
Pak Hang Ng
HKSI Pro Cycling Team
z.t
78
Carlos Neves
z.t
79
Emanuel Mini
Team Novo Nordisk
z.t
80
Yauheni Akhramenka
Ferei Pro Cycling Team
z.t
81
Ze Yu
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
82
Nicolas Sessler
Burgos - BH
z.t
83
Aliaksei Piashkun
z.t
84
Xiao Lei Xin
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
85
Ji-Hun Kim
KSPO Bianchi Asia Pro Cycling
z.t
86
Iogan Shtein
Vino - Astana Motors
z.t
87
Chengshuo Miao
z.t
88
Daniel Munoz Giraldo
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
89
Kanstantsin Klimiankou
Ferei Pro Cycling Team
z.t
90
Ilya Davidenok
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
91
Muhammad Zulhilmie Afif Ahmad Zamri
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
z.t
92
Soon Yeong Kwon
KSPO Bianchi Asia Pro Cycling
z.t
93
Mingrun Chen
Hengxiang Cycling Team
z.t
94
Meng Yan
z.t
95
Jiankun Liu
Mitchelton Bikeexchange
z.t
96
Hannes Bergström Frisk
Memil Pro Cycling
z.t
97
Wenhui Bi
Mitchelton Bikeexchange
z.t
98
Mehdi Tigrine
Brunei Continental Cycling Team
z.t
99
Mohd Nor Umardi Rosdi
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
z.t
100
Ulugbek Saidov
Team Novo Nordisk
z.t
101
Muhsin Al Redha Misbah
Team Sapura Cycling
op 14"
102
Mitchell Eliot
ProTouch
z.t
103
Jiancai Wang
Tianyoude Hotel Cycling Team
z.t
104
Donguk Kim
KSPO Bianchi Asia Pro Cycling
z.t
105
Ben Van Dam
Team BridgeLane
z.t
106
Junnan Wang
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
107
Kevin Rivera
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
108
Zifan Gao
Kunbao Sport Continental Cycling Team
z.t
109
Kai Kwong Tso
HKSI Pro Cycling Team
z.t
110
Guanhua Xue
Kunbao Sport Continental Cycling Team
z.t
111
Akmal Hakim Zakaria
Team Sapura Cycling
op 18"
112
Shaiful Adlan Shukri
z.t
113
Edmund Bradbury
Memil Pro Cycling
z.t
114
Ben Metcalfe
Team BridgeLane
op 1'00"
115
Julián Cardona
Androni Giocattoli - Sidermec
op 6'09"
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2005
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares