En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of China I
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
11/09
Chongqing Liangping
Chongqing Liangping
84.6 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Jacopo Mosca
Wilier Triestina - Selle Italia
1u41'41"
2
Sam Crome
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
3
Damiano Cima
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
4
Sergio Andres Higuita
Manzana Postobon Team
z.t
5
Manuel Penalver Aniorte
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
z.t
6
Leonel Quintero Arteaga
Start Team Gusto
z.t
7
Filippo Zana
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
z.t
8
Sebastian Molano
Manzana Postobon Team
z.t
9
Mykhaylo Kononenko
z.t
10
Hayato Okamoto
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
11
Fabio Mazzucco
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
z.t
12
Seid Lizde
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
13
Metkel Eyob
z.t
14
Khalil Khorshidi
Tabriz Shahrdary Team
z.t
15
Luke Mudgway
H&R Block Pro Cycling Team
z.t
16
Alejandro Manuel Marques Porto
Sporting / Tavira
z.t
17
David Galarreta Ugarte
z.t
18
Matteo Spreafico
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
19
Yonathan Monsalve
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
20
Robin Christofer Jurado Lopez
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
z.t
21
Jure Rupnik
H&R Block Pro Cycling Team
z.t
22
Eduard Vorganov
Minsk Cycling Club
z.t
23
Abderrahim Zahiri
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
z.t
24
Luca Raggio
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
25
Jianpeng Liu
Hengxiang Cycling Team
z.t
26
Frederico Figueiredo
Sporting / Tavira
z.t
27
Rinaldo Nocentini
Sporting / Tavira
z.t
28
Hamid Pourhashemi
Tabriz Shahrdary Team
z.t
29
Maral-Erdene Batmunkh
Terengganu Cycling Team
z.t
30
Yikui Niu
Mitchelton Bikeexchange
z.t
31
Mingrun Chen
Hengxiang Cycling Team
z.t
32
Harry Sweeny
z.t
33
Nazaerbieke Bieken
Mitchelton Bikeexchange
z.t
34
Brendon Davids
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
35
Cameron Bayly
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
36
Filipe Afonso Válter Pereira
Sporting / Tavira
z.t
37
Oleksandr Polivoda
Synergy Baku Cycling Project
z.t
38
Oleksii Kasianov
z.t
39
Yauhen Sobal
Minsk Cycling Club
z.t
40
Nur Amirull Fakhruddin Mazuki
Terengganu Cycling Team
z.t
41
Artem Ovechkin
z.t
42
Zhang Zheng
Hengxiang Cycling Team
z.t
43
Mauricio Ortega Ramirez
z.t
44
Juan Felipe Osorio Arboleda
Manzana Postobon Team
z.t
45
Bernardo Albeiro Suaza Arango
Manzana Postobon Team
z.t
46
Choon Huat Goh
Terengganu Cycling Team
z.t
47
Kevin Rivera
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
48
Alan Marangoni
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 19"
49
Ilya Davidenok
Apple Team
op 33"
50
Jean-Denis Thibault
H&R Block Pro Cycling Team
z.t
51
Orluis Alberto Aular Sanabria
Start Team Gusto
z.t
52
Edgar Nohales Nieto
z.t
53
Pedro Gutierrez
z.t
54
Nicola Toffali
Sporting / Tavira
op 42"
55
Andriy Kulyk
z.t
56
David Da Silva Livramento
Sporting / Tavira
op 1'28"
57
Jonas Bokeloh
LKT Team Brandenburg
op 1'33"
58
Richard Banusch
LKT Team Brandenburg
z.t
59
Leo Appelt
LKT Team Brandenburg
op 1'48"
60
Muradjan Khalmuratov
RTS Racing Team
op 2'06"
61
Wan Yau Vincent Lau
HKSI Pro Cycling Team
z.t
62
Juan Jose Amador Castano
Manzana Postobon Team
z.t
63
Nikolai Shumov
Minsk Cycling Club
z.t
64
Meng Yan
Hengxiang Cycling Team
z.t
65
Jiankun Liu
Mitchelton Bikeexchange
z.t
66
Bo Wang
Hengxiang Cycling Team
z.t
67
Kohei Uchima
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 2'20"
68
Anthony Giacoppo
Bennelong Swisswellness Cycling Team
op 3'14"
69
Michael Freiberg
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
70
Stanislau Bazhkou
Minsk Cycling Club
z.t
71
Zisen Li
op 3'29"
72
Jiancai Wang
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
73
Shuai Li
Beijing Xds - Innova Cycing Team
z.t
74
Anton Ivashkin
Minsk Cycling Club
z.t
75
Jacob Hennessy
Mitchelton Bikeexchange
z.t
76
Marco Benfatto
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
77
Vasili Strokau
Minsk Cycling Club
z.t
78
Hayato Yoshida
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
79
Masakazu Ito
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 6'14"
80
Jose Eduardo Autran Carrillo
z.t
81
Feng Qiao
z.t
82
Philip Weber
LKT Team Brandenburg
z.t
83
Sindre Haugsvaer
z.t
84
Emanuel Mini
Team Novo Nordisk
z.t
85
Daihou Li
Beijing Xds - Innova Cycing Team
z.t
86
Christopher Williams
Team Novo Nordisk
op 9'23"
87
Declan Irvine
Team Novo Nordisk
z.t
88
Oscar Nehuen Bazan Claveles
Start Team Gusto
z.t
89
Matteo Malucelli
Androni Giocattoli - Sidermec
op 10'59"
90
Eugert Zhupa
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
91
Jakub Mareczko
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
92
Simone Bevilacqua
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
93
Mattia Viel
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
94
Moreno Marchetti
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
95
Ignacio Alejandro Espinoza Ibarra
z.t
96
Mohd Zamri Saleh
Terengganu Cycling Team
z.t
97
Reid McClure
Team Novo Nordisk
z.t
98
Stephen Clancy
Team Novo Nordisk
z.t
99
Andris Vosekalns
Hengxiang Cycling Team
z.t
100
Artem Tesler
z.t
101
Aliaksei Shnyrko
RTS Racing Team
z.t
102
Ruslan Karimov
RTS Racing Team
z.t
103
Wenhui Bi
Mitchelton Bikeexchange
z.t
104
Steele Von Hoff
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
105
Jordan Parra
Manzana Postobon Team
z.t
106
Mehdi Benhamouda
Team Novo Nordisk
z.t
107
Jan Dieteren
LKT Team Brandenburg
z.t
108
Moritz Malcharek
LKT Team Brandenburg
z.t
109
Jayson Valade
H&R Block Pro Cycling Team
z.t
110
Chunlong Zhang
Ningxia Sports Lottery Livall Cycling Team
z.t
111
Lizhen Wang
Beijing Xds - Innova Cycing Team
z.t
112
Wan Hei Lau
HKSI Pro Cycling Team
z.t
113
Burr Ho
HKSI Pro Cycling Team
z.t
Ka Yu Leung
DNF
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2005
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares