En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of China I
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
15/09
Xinning Lushan
Xinning Lushan
101 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Sebastian Molano
Manzana Postobon Team
18u05'02"
2
Damiano Cima
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 8"
3
Jacopo Mosca
Wilier Triestina - Selle Italia
op 18"
4
Sam Crome
Bennelong Swisswellness Cycling Team
op 20"
5
Yikui Niu
Mitchelton Bikeexchange
z.t
6
Mingrun Chen
Hengxiang Cycling Team
op 22"
7
Alejandro Manuel Marques Porto
Sporting / Tavira
op 23"
8
Eduard Vorganov
Minsk Cycling Club
op 24"
9
Sergio Andres Higuita
Manzana Postobon Team
z.t
10
Mykhaylo Kononenko
op 25"
11
Seid Lizde
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
12
Oleksandr Polivoda
Synergy Baku Cycling Project
z.t
13
Brendon Davids
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
14
Cameron Bayly
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
15
Fabio Mazzucco
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
op 26"
16
Oleksii Kasianov
z.t
17
Hayato Okamoto
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 28"
18
Metkel Eyob
z.t
19
Zhang Zheng
Hengxiang Cycling Team
z.t
20
Filippo Zana
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
z.t
21
David Galarreta Ugarte
z.t
22
Nur Amirull Fakhruddin Mazuki
Terengganu Cycling Team
z.t
23
Khalil Khorshidi
Tabriz Shahrdary Team
z.t
24
Abderrahim Zahiri
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
z.t
25
Luke Mudgway
H&R Block Pro Cycling Team
z.t
26
Frederico Figueiredo
Sporting / Tavira
z.t
27
Matteo Spreafico
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
28
Maral-Erdene Batmunkh
Terengganu Cycling Team
z.t
29
Hamid Pourhashemi
Tabriz Shahrdary Team
z.t
30
Artem Ovechkin
z.t
31
Nazaerbieke Bieken
Mitchelton Bikeexchange
z.t
32
Rinaldo Nocentini
Sporting / Tavira
z.t
33
Choon Huat Goh
Terengganu Cycling Team
z.t
34
Filipe Afonso Válter Pereira
Sporting / Tavira
z.t
35
Yonathan Monsalve
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
36
Bernardo Albeiro Suaza Arango
Manzana Postobon Team
z.t
37
Luca Raggio
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
38
Mauricio Ortega Ramirez
z.t
39
Kevin Rivera
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
40
Harry Sweeny
op 43"
41
Juan Felipe Osorio Arboleda
Manzana Postobon Team
op 48"
42
Pedro Gutierrez
op 1'01"
43
Ilya Davidenok
Apple Team
z.t
44
Alan Marangoni
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 1'13"
45
Muradjan Khalmuratov
RTS Racing Team
op 2'56"
46
Anton Ivashkin
Minsk Cycling Club
op 4'26"
47
Yauhen Sobal
Minsk Cycling Club
op 9'00"
48
Jure Rupnik
H&R Block Pro Cycling Team
op 9'44"
49
Zisen Li
op 9'52"
50
Michael Freiberg
Bennelong Swisswellness Cycling Team
op 10'24"
51
Anthony Giacoppo
Bennelong Swisswellness Cycling Team
op 10'32"
52
Leonel Quintero Arteaga
Start Team Gusto
op 10'34"
53
Juan Jose Amador Castano
Manzana Postobon Team
op 11'32"
54
Leo Appelt
LKT Team Brandenburg
op 11'45"
55
Kohei Uchima
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 12'23"
56
Jacob Hennessy
Mitchelton Bikeexchange
op 12'32"
57
Jianpeng Liu
Hengxiang Cycling Team
op 13'44"
58
Masakazu Ito
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 15'40"
59
Nikolai Shumov
Minsk Cycling Club
op 15'54"
60
Nicola Toffali
Sporting / Tavira
op 17'58"
61
Andriy Kulyk
op 19'23"
62
Vasili Strokau
Minsk Cycling Club
op 19'48"
63
Richard Banusch
LKT Team Brandenburg
op 20'13"
64
Mattia Viel
Androni Giocattoli - Sidermec
op 20'20"
65
Jean-Denis Thibault
H&R Block Pro Cycling Team
op 20'21"
66
Bo Wang
Hengxiang Cycling Team
op 20'44"
67
Jiankun Liu
Mitchelton Bikeexchange
op 20'47"
68
Manuel Penalver Aniorte
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
op 21'23"
69
Robin Christofer Jurado Lopez
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
op 21'37"
70
Orluis Alberto Aular Sanabria
Start Team Gusto
op 22'09"
71
Stanislau Bazhkou
Minsk Cycling Club
op 22'28"
72
Jonas Bokeloh
LKT Team Brandenburg
op 23'10"
73
Edgar Nohales Nieto
op 23'19"
74
Wan Yau Vincent Lau
HKSI Pro Cycling Team
op 23'41"
75
Marco Benfatto
Androni Giocattoli - Sidermec
op 24'33"
76
David Da Silva Livramento
Sporting / Tavira
op 25'02"
77
Philip Weber
LKT Team Brandenburg
op 28'23"
78
Jordan Parra
Manzana Postobon Team
op 28'59"
79
Sindre Haugsvaer
op 31'46"
80
Jakub Mareczko
Wilier Triestina - Selle Italia
op 32'21"
81
Andris Vosekalns
Hengxiang Cycling Team
op 32'36"
82
Artem Tesler
z.t
83
Simone Bevilacqua
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
84
Shuai Li
Beijing Xds - Innova Cycing Team
op 32'40"
85
Meng Yan
Hengxiang Cycling Team
op 32'41"
86
Steele Von Hoff
Bennelong Swisswellness Cycling Team
op 32'43"
87
Jan Dieteren
LKT Team Brandenburg
op 33'40"
88
Hayato Yoshida
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 34'04"
89
Feng Qiao
op 36'49"
90
Daihou Li
Beijing Xds - Innova Cycing Team
z.t
91
Jiancai Wang
Qinghai Tianyoude Cycling Team
op 41'02"
92
Christopher Williams
Team Novo Nordisk
op 41'03"
93
Lizhen Wang
Beijing Xds - Innova Cycing Team
op 41'34"
94
Jose Eduardo Autran Carrillo
op 41'58"
95
Ignacio Alejandro Espinoza Ibarra
op 42'17"
96
Moritz Malcharek
LKT Team Brandenburg
op 42'43"
97
Stephen Clancy
Team Novo Nordisk
op 42'55"
98
Eugert Zhupa
Wilier Triestina - Selle Italia
op 44'15"
99
Declan Irvine
Team Novo Nordisk
op 45'07"
100
Oscar Nehuen Bazan Claveles
Start Team Gusto
op 45'22"
101
Mohd Zamri Saleh
Terengganu Cycling Team
op 46'43"
102
Burr Ho
HKSI Pro Cycling Team
z.t
103
Aliaksei Shnyrko
RTS Racing Team
op 49'24"
104
Moreno Marchetti
Wilier Triestina - Selle Italia
op 51'22"
105
Mehdi Benhamouda
Team Novo Nordisk
op 54'02"
106
Wenhui Bi
Mitchelton Bikeexchange
op 56'26"
107
Emanuel Mini
Team Novo Nordisk
op 56'41"
108
Chunlong Zhang
Ningxia Sports Lottery Livall Cycling Team
op 58'59"
109
Wan Hei Lau
HKSI Pro Cycling Team
op 59'21"
110
Jayson Valade
H&R Block Pro Cycling Team
op 1u01'05"
111
Reid McClure
Team Novo Nordisk
op 1u03'24"
112
Ruslan Karimov
RTS Racing Team
op 1u04'05"
Matteo Malucelli
Androni Giocattoli - Sidermec
DNS
Ka Yu Leung
DNF
Pak Hang Ng
DNF
Federico Nicolas Vivas
DNF
Zhong Zirong
Yunnan Taishan Pardus
DNF
Chun Kin Lai
HKSI Pro Cycling Team
DNF
Hu Li
DNF
Wenjie Li
Yunnan Taishan Pardus
DNF
Benneng Yu
Yunnan Taishan Pardus
DNF
Lijun Bai
Ningxia Sports Lottery Livall Cycling Team
DNF
Zhishan Zhang
Qinghai Tianyoude Cycling Team
DNF
Jiamin Li
Yunnan Taishan Pardus
DNS
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2005
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares