En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of China I
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
17/09
Anshun
Anshun
128.5 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Marco Benfatto
Androni Giocattoli
2u43'26"
2
Eduard-Michael Grosu
Nippo - Vini Fantini
z.t
3
Matteo Malucelli
Androni Giocattoli
z.t
4
Liam Bertazzo
Wilier Triestina
z.t
5
Francisco Ramon Chamorro Piva
Soul Brasil Pro Cycling Team
z.t
6
Siarhei Papok
Minsk Cycling Club
z.t
7
Maris Bogdanovics
Rietumu Banka - Riga
z.t
8
Luca Pacioni
Androni Giocattoli
z.t
9
Anthony Giacoppo
Isowhey Sports Swisswellness
z.t
10
Nur Amirul Fakhruddin Marzuki
z.t
11
Zhaoliang Xu
z.t
12
Matvey Nikitin
Astana City
z.t
13
Jonah Meadvancort
z.t
14
Mohd Zamri Saleh
z.t
15
Eugenio Bani
RTS - Monton Racing Team
z.t
16
Adrian Banaszek
Kolss Cycling Team
z.t
17
Nikita Panassenko
Astana City
z.t
18
Anton Kuzmin
Astana City
z.t
19
Mehdi Benhamouda
Team Novo Nordisk
z.t
20
Polychronis Tzortzakis
RTS - Monton Racing Team
z.t
21
Paolo Lunardon
RTS - Monton Racing Team
z.t
22
Mingrun Chen
Hengxiang Cycling Team
z.t
23
Burr Ho
HKSI Pro Cycling Team
z.t
24
Daniel Dominguez Barragan
Keyi Look Cycling Team
z.t
25
Samuel Jenner
z.t
26
Nurbolat Kulimbetov
Astana City
z.t
27
Joni Kanerva
z.t
28
Marc-Antoine Nadon
H&R Block Pro Cycling Team
z.t
29
Mykyta Skorenko
Kolss Cycling Team
z.t
30
Cameron Meyer
z.t
31
Caio Godoy Ormenese
Soul Brasil Pro Cycling Team
z.t
32
Jure Rupnik
H&R Block Pro Cycling Team
z.t
33
Wan Hei Lau
z.t
34
Pierre Moncorge
Cyclesport.se - Memil Pro Cycling
z.t
35
Yauheni Karaliok
Minsk Cycling Club
z.t
36
Mirko Trosino
Wilier Triestina
z.t
37
Matteo Spreafico
Androni Giocattoli
z.t
38
Mykhaylo Kononenko
Kolss Cycling Team
z.t
39
Benjamin Prades Reverte
Team Ukyo
z.t
40
Marc de Maar
Hengxiang Cycling Team
z.t
41
Mikhail Shemetau
Minsk Cycling Club
z.t
42
Jianpeng Liu
Hengxiang Cycling Team
z.t
43
Harry Sweeny
Mitchelton Scott
z.t
44
Robbie Hucker
Isowhey Sports Swisswellness
z.t
45
Kazushige Kuboki
Nippo - Vini Fantini
z.t
46
Christopher Prendergast
H&R Block Pro Cycling Team
z.t
47
Rafael Andriato
Wilier Triestina
z.t
48
Akramjon Sunnatov
Beijng XDS - Innova Cycling Team
z.t
49
Oleksandr Polivoda
Kolss Cycling Team
z.t
50
Armands Becis
Rietumu Banka - Riga
z.t
51
Robert Orr
z.t
52
Nazaerbieke Bieken
Keyi Look Cycling Team
z.t
53
Gabriel Machado da Silva
Soul Brasil Pro Cycling Team
z.t
54
Sergey Luchshenko
Astana City
z.t
55
Peeter Pruus
Rietumu Banka - Riga
z.t
56
Ben Hetherington
Cyclesport.se - Memil Pro Cycling
z.t
57
Joseph Cooper
Isowhey Sports Swisswellness
z.t
58
Hiratsuka Yoshimitsu
Team Ukyo
z.t
59
Muradjan Khalmuratov
Beijng XDS - Innova Cycling Team
z.t
60
Cristian Andres Pena Meneses
z.t
61
Philip Lavery
H&R Block Pro Cycling Team
z.t
62
Viesturs Luksevics
Rietumu Banka - Riga
z.t
63
Vladimir Tsoy
Astana City
z.t
64
Jakhongir Darmonov
Beijng XDS - Innova Cycling Team
z.t
65
Oscar Mauricio Pachon Melo
z.t
66
Nathan Earle
Team Ukyo
z.t
67
Maral-Erdene Batmunkh
Terengganu Cycling Team
z.t
68
Hiroki Nishimura
Nippo - Vini Fantini
z.t
69
Hiu Fung Choy
HKSI Pro Cycling Team
z.t
70
Cameron Bayly
Isowhey Sports Swisswellness
z.t
71
Hang Shi
Giant Cycling Team
z.t
72
Rodrigo Lorente Araque
Team Ukyo
z.t
73
Alberto Cecchin
Wilier Triestina
z.t
74
Muhamad Adiq Husainie Othman
z.t
75
Mauricio Ortega Ramirez
RTS - Monton Racing Team
z.t
76
Alexis Cartier
H&R Block Pro Cycling Team
z.t
77
Meng Yan
Hengxiang Cycling Team
z.t
78
Jai Hindley
z.t
79
Andre De Souza Almeida
Soul Brasil Pro Cycling Team
z.t
80
Xiaolong Sun
Mitchelton Scott
z.t
81
Matteo Draperi
Wilier Triestina
z.t
82
Wan Yau Vincent Lau
HKSI Pro Cycling Team
z.t
83
Ho San Chiu
HKSI Pro Cycling Team
z.t
84
Ya Dong Wang
Beijng XDS - Innova Cycling Team
z.t
85
Abdullojon Akparov
Beijng XDS - Innova Cycling Team
z.t
86
Suguru Tokuda
Team Ukyo
z.t
87
Quentin Valognes
Team Novo Nordisk
z.t
88
Raffaello Bonusi
Androni Giocattoli
z.t
89
Magno Nazaret Prado
Soul Brasil Pro Cycling Team
z.t
90
Andre Eduardo Gohr
z.t
91
Kevin Rivera
z.t
92
Wenhui Bi
Mitchelton Scott
op 14"
93
Hiski Kanerva
Cyclesport.se - Memil Pro Cycling
op 15"
94
Michimasa Nakai
Team Ukyo
z.t
95
Mohd Nor Umardi Rosdi
Terengganu Cycling Team
z.t
96
Raman Tsishkou
Minsk Cycling Club
op 18"
97
Deins Kanepejs
Rietumu Banka - Riga
op 19"
98
Damiano Cima
Nippo - Vini Fantini
z.t
99
Travis Samuel
H&R Block Pro Cycling Team
op 29"
100
Bo Wang
Hengxiang Cycling Team
op 31"
101
Choon Huat Goh
Terengganu Cycling Team
op 39"
102
Penghai Deng
Giant Cycling Team
z.t
103
Andrii Bratashchuk
Kolss Cycling Team
op 44"
104
Andris Vosekalns
Rietumu Banka - Riga
op 1'14"
105
Christopher Williams
Team Novo Nordisk
op 1'23"
106
Stephen Clancy
Team Novo Nordisk
op 2'04"
107
Gerd de Keijzer
Team Novo Nordisk
op 2'51"
108
Sam Brand
Team Novo Nordisk
z.t
109
Kohei Uchima
Nippo - Vini Fantini
z.t
110
Tianhao Gu
Giant Cycling Team
op 4'14"
111
Doston Ollamov
Beijng XDS - Innova Cycling Team
op 4'52"
112
Antti Sizko
CCB Velotooler
op 5'37"
113
Sean Lake
Isowhey Sports Swisswellness
op 10'19"
114
Yannick Janssen
Cyclesport.se - Memil Pro Cycling
op 10'30"
115
Norbert Banaszek
Kolss Cycling Team
z.t
116
Yuri Colonna
Wilier Triestina
z.t
117
Xin Wang
Keyi Look Cycling Team
z.t
118
Zhiwen Chen
Giant Cycling Team
z.t
119
Weijie Hou
Keyi Look Cycling Team
z.t
120
Haiwang Liu
Giant Cycling Team
op 14'25"
Ma Guangtong
Hengxiang Cycling Team
DNF
Yuma Koishi
Nippo - Vini Fantini
DNF
Raman Ramanau
Minsk Cycling Club
DNF
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2005
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares