En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro dell'Appennino
Result
1
Danilo Celano
Amore & Vita - Selle SMP - FONDRIEST
5u00'30"
2
Egan Arley Bernal Gomez
Androni Giocattoli
op 16"
3
Manuel Senni
BMC Racing Team
z.t
4
Cristian Rodriguez Martin
Wilier Triestina
z.t
5
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Androni Giocattoli
z.t
6
Mattia Cattaneo
Androni Giocattoli
z.t
7
Fausto Masnada
Androni Giocattoli
op 34"
8
Matteo Busato
Wilier Triestina
z.t
9
Ivan Santaromita
Nippo - Vini Fantini
z.t
10
Oscar Eduardo Sanchez Guarin
Bicicletas Strongman
z.t
11
Michele Gazzarra
op 55"
12
Alexander Vdovin
Lokosphinx
z.t
13
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
op 1'21"
14
Simone Andreetta
Bardiani CSF
op 1'32"
15
Sergey Firsanov
Gazprom - Rusvelo
op 1'43"
16
Stefano Pirazzi
Bardiani CSF
z.t
17
Juan Sebastian Tamayo Martinez
Bicicletas Strongman
z.t
18
Francesco Manuel Bongiorno
Sangemini - MG. K Vis
z.t
19
Davide Mucelli
Meridiana Kamen Team
op 2'00"
20
Paolo Toto
Sangemini - MG. K Vis
op 2'05"
21
Davide Pacchiardo
GM Europa Ovini
z.t
22
Francesco Romano
z.t
23
Leonardo Basso
z.t
24
Pierpaolo Ficara
Amore & Vita - Selle SMP - FONDRIEST
z.t
25
Marco Bernardinetti
Amore & Vita - Selle SMP - FONDRIEST
z.t
26
Stiven Calderon Porras
Bicicletas Strongman
z.t
27
Abderrahim Zahiri
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
z.t
28
Marco Frapporti
Androni Giocattoli
z.t
29
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
Bicicletas Strongman
z.t
30
Iuri Filosi
Nippo - Vini Fantini
op 2'32"
31
Ildar Arslanov
Gazprom - Rusvelo
op 2'50"
32
Luca Wackermann
Bardiani CSF
z.t
33
Lorenzo Fortunato
op 3'03"
34
Reinier Honig
Team Vorarlberg
z.t
35
Hans-Jörg Leopold
WSA - Greenlife
z.t
36
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
z.t
37
Daniel Felipe Martinez
Wilier Triestina
z.t
38
Sébastian Baldauf
Team Vorarlberg
z.t
39
Giulio Ciccone
Bardiani CSF
z.t
40
Mikel Elorza Pagaldi
Amore & Vita - Selle SMP - FONDRIEST
z.t
41
Nicola Gaffurini
Sangemini - MG. K Vis
z.t
42
Alexander Foliforov
Gazprom - Rusvelo
z.t
43
Sebastian Schönberger
Tirol Cycling Team
z.t
44
Pierpaolo De Negri
Nippo - Vini Fantini
z.t
45
Fabio Tommassini
D'Amico Utensilnord
z.t
46
Simone Velasco
Bardiani CSF
z.t
47
Alex Turrin
Wilier Triestina
z.t
48
Davide Orrico
Sangemini - MG. K Vis
z.t
49
Federico Canuti
z.t
50
Giacomo Zilio
z.t
51
Stefan Poll
WSA - Greenlife
z.t
52
Redi Halilaj
Amore & Vita - Selle SMP - FONDRIEST
z.t
53
Enrico Salvador
Tirol Cycling Team
z.t
54
Lorenzo Rota
Bardiani CSF
z.t
55
Patrick Schelling
Team Vorarlberg
z.t
56
Dmitrii Kozonchuk
Gazprom - Rusvelo
z.t
57
Eugert Zhupa
Wilier Triestina
z.t
58
Giuseppe Fonzi
Wilier Triestina
z.t
59
Damiano Cunego
Nippo - Vini Fantini
z.t
60
Marco Canola
Nippo - Vini Fantini
z.t
61
Antonio Parrinello
GM Europa Ovini
z.t
62
Yonder Godoy
Wilier Triestina
z.t
63
Carlos Becerra
Bicicletas Strongman
z.t
64
Marco Tizza
GM Europa Ovini
z.t
65
Timon Loderer
WSA - Greenlife
op 10'02"
66
Niccolo' Salvietti
Sangemini - MG. K Vis
z.t
67
Paolo Prandini
Sangemini - MG. K Vis
z.t
68
Gian Friesecke
Team Vorarlberg
z.t
69
Arseny Nikiforov
z.t
70
Mateo Frankovic
Meridiana Kamen Team
z.t
71
Matteo Rotondi
GM Europa Ovini
z.t
72
Matteo Rabottini
Meridiana Kamen Team
z.t
73
Marco Zamparella
Amore & Vita - Selle SMP - FONDRIEST
z.t
74
Sebastian Orlando Caro Monroy
D'Amico Utensilnord
z.t
75
Raffaello Bonusi
Androni Giocattoli
z.t
76
Sergio Vega Merodio
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
z.t
77
Alessandro Bisolti
Nippo - Vini Fantini
z.t
78
David Galarreta Ugarte
Amore & Vita - Selle SMP - FONDRIEST
z.t
79
Emanuel Kiserlovski
Meridiana Kamen Team
z.t
80
Simone Ravanelli
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
z.t
81
Nicola Toffali
0711 / Cycling
z.t
82
Leonardo Canepa
GM Europa Ovini
z.t
83
Damiano Cima
z.t
84
Camilo Gomez
Bicicletas Strongman
z.t
85
Sergey Vdovin
Lokosphinx
z.t
86
Didier Alexander Sastoque
Bicicletas Strongman
z.t
87
Roberto Gonzalez
z.t
88
Ilia Koshevoy
Wilier Triestina
z.t
89
Ettore Carlini
D'Amico Utensilnord
z.t
90
Helmut Trettwer
WSA - Greenlife
z.t
Vincenzo Albanese
Bardiani CSF
DNF
Eric Alfaro Dufour
0711 / Cycling
DNF
Nicola Bagioli
Nippo - Vini Fantini
DNF
Davide Ballerini
Androni Giocattoli
DNF
Giacomo Berlato
Nippo - Vini Fantini
DNF
Florian Bissinger
WSA - Greenlife
DNF
Kirill Bochkov
DNF
Adriano Brogi
GM Europa Ovini
DNF
Francesco Canepa
GM Europa Ovini
DNF
Stanimir Cholakov
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
DNF
Elia Ciabocco
Sangemini - MG. K Vis
DNF
Jonas Engel
0711 / Cycling
DNF
Clemens Fankhauser
Tirol Cycling Team
DNF
Arnold Fiek
0711 / Cycling
DNF
Filippo Fiorelli
DNF
Filippo Fortin
Tirol Cycling Team
DNF
Markus Freiberger
Tirol Cycling Team
DNF
Daniel Geismayr
Team Vorarlberg
DNF
Nicola Genovese
D'Amico Utensilnord
DNF
Henrik Hamm
0711 / Cycling
DNF
David Jabuka
Meridiana Kamen Team
DNF
Evgeny Klimov
DNF
Stefan Kolb
WSA - Greenlife
DNF
Markus Kopfauf
WSA - Greenlife
DNF
Matthias Krizek
Tirol Cycling Team
DNF
Michael Kucher
Team Vorarlberg
DNF
Maximilian Kuen
Tirol Cycling Team
DNF
Fabian Lienhard
Team Vorarlberg
DNF
Bruno Maltar
Meridiana Kamen Team
DNF
Yannick Mayer
0711 / Cycling
DNF
Marcello Merlino
D'Amico Utensilnord
DNF
Josep Miralles Rigo
Amore & Vita - Selle SMP - FONDRIEST
DNF
Kristian Mitev
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
DNF
Marco Molteni
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
DNF
Umberto Orsini
DNF
Angelo Raffaele
D'Amico Utensilnord
DNF
Uros Repse
Meridiana Kamen Team
DNF
Andrea Ruscetta
GM Europa Ovini
DNF
Aleksey Rybalkin
Gazprom - Rusvelo
DNF
Jodok Salzmann
WSA - Greenlife
DNF
Artem Samolenkov
Lokosphinx
DNF
Nicolas Samparisi
D'Amico Utensilnord
DNF
Théry Schir
Team Vorarlberg
DNF
Kirill Sveshnikov
Gazprom - Rusvelo
DNF
German Nicolas Tivani Perez
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
DNF
Andrea Vendrame
Androni Giocattoli
DNF
Gianfranco Visconti
Meridiana Kamen Team
DNF
Max Wörner
0711 / Cycling
DNF
Edoardo Zardini
Bardiani CSF
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
Info
Parcours
Result
Palmares