En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Volta a Portugal
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
08/08
Sernacelhe
Boticas
165.4 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Raul Alarcon Garcia
W52/Fc Porto
33
2
Jóni Silva Brandao
Sporting / Tavira
32
3
Joao Benta
Radio Popular - Boavista
30
4
Xuban Perez
Vito / Feirense / Blackjack
26
5
Pierpaolo Ficara
Amore & Vita - Prodir
25
6
Antonio Molina
Caja Rural - Seguros RGA
22
7
Mario Vogt
Team Sapura Cycling
22
8
Bruno Duarte Ferreira Silva
Efapel
22
9
Vicente Garcia De Mateos Rubio
Aviludo - Louletano - Uli
19
10
Edgar Miguel Lemos Pinto
Vito / Feirense / Blackjack
16
11
Filipe Silva Luís Fernandes
Aviludo - Louletano - Uli
16
12
Frederico Figueiredo
Sporting / Tavira
15
13
Marcos Jurado Rodriguez
Efapel
15
14
Francisco Campos
Miranda - Mortague
10
15
Ricardo Mestre
W52/Fc Porto
9
16
Oscar Hernandez
Aviludo - Louletano - Uli
8
17
Alejandro Manuel Marques Porto
Sporting / Tavira
7
18
João Matias
Vito / Feirense / Blackjack
7
19
Guy Niv
Israel Cycling Academy
6
20
Viesturs Luksevics
Amore & Vita - Prodir
6
21
Jesse James Ewart
Team Sapura Cycling
5
22
Benat Txoperena Matxikote
Euskadi Basque Country - Murias
5
23
Henrique Casimiro
Efapel
5
24
Domingos André Maciel Gonçalves
Radio Popular - Boavista
5
25
Joao Rodrigues
W52/Fc Porto
5
26
Aitor Gonzalez Prieto
Euskadi Basque Country - Murias
5
27
Fernando Barcelo Aragon
Euskadi Basque Country - Murias
4
28
Wilson Steven Haro
Team Ecuador
4
29
Gabriel Silva Luís Gomes
Radio Popular - Boavista
4
30
Rafael Ferreira Reis
Caja Rural - Seguros RGA
4
31
Gaspar Gonçalves
Liberty Seguros / Carglass
4
32
Fredrik Ludvigsson
Team Coop
3
33
Omer Goldstein
Israel Cycling Academy
3
34
Jon Irisarri Ricon
Caja Rural - Seguros RGA
3
35
Sergio Samitier
Euskadi Basque Country - Murias
2
36
Jose Manuel Diaz Gallego
Israel Cycling Academy
2
37
Serafim Pacheco Nuno Meireles
Miranda - Mortague
2
38
Ludovic Robeet
WB Veranclassic Aquality Protect
2
39
Nathan Earle
Israel Cycling Academy
1
40
Filipe Duarte Cardoso Sousa
Radio Popular - Boavista
1
41
Soufiane Haddi
Vito / Feirense / Blackjack
1
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares