En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Volta a Portugal
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
03/08
Beja
Portalegre
195.3 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Vicente Garcia De Mateos Rubio
Aviludo - Louletano - Uli
5u47'25"
2
Luis Mendonca
Aviludo - Louletano - Uli
z.t
3
Trond Hakon Trondsen
Team Coop
z.t
4
Edgar Miguel Lemos Pinto
Vito / Feirense / Blackjack
z.t
5
Gustavo Cesar Veloso
W52/Fc Porto
z.t
6
Awet Ghebremedhin
Israel Cycling Academy
z.t
7
Rinaldo Nocentini
Sporting / Tavira
z.t
8
Colin Chris Stüssi
Amore & Vita - Prodir
z.t
9
Domingos André Maciel Gonçalves
Radio Popular - Boavista
z.t
10
Oscar Hernandez
Aviludo - Louletano - Uli
z.t
11
Fernando Barcelo Aragon
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
12
Raul Alarcon Garcia
W52/Fc Porto
z.t
13
Jon Irisarri Ricon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
14
Daniel Mestre
Efapel
z.t
15
Filipe Duarte Cardoso Sousa
Radio Popular - Boavista
z.t
16
Rafael Ferreira Reis
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
17
Joao Benta
Radio Popular - Boavista
z.t
18
Christophe Masson
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
19
Olivier Pardini
Team Differdange - Losch
z.t
20
Krister Hagen
Team Coop
z.t
21
Frederico Figueiredo
Sporting / Tavira
z.t
22
Jesse James Ewart
Team Sapura Cycling
z.t
23
Maxim Rusnac
Team Differdange - Losch
z.t
24
Nathan Earle
Israel Cycling Academy
z.t
25
Oivind Lukkedal
Team Coop
z.t
26
Antonio Ferreira Carvalho
W52/Fc Porto
z.t
27
Jóni Silva Brandao
Sporting / Tavira
z.t
28
Gabriel Silva Luís Gomes
Radio Popular - Boavista
z.t
29
Ricardo Mestre
W52/Fc Porto
z.t
30
Omer Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
31
Daniel Eduardo Moreira Silva
Radio Popular - Boavista
z.t
32
André Lima César Fonte
W52/Fc Porto
z.t
33
Gaspar Gonçalves
Liberty Seguros / Carglass
z.t
34
Henrique Casimiro
Efapel
z.t
35
Rui Pedro Carvalho Vinhas
W52/Fc Porto
z.t
36
Paulo Silva
La.Aluminios
z.t
37
Oscar Rodriguez Garaicoechea
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
38
Rafael Silva
Efapel
z.t
39
Andre Carvalho
Liberty Seguros / Carglass
z.t
40
Sergio Miguel Moreira Paulinho
Efapel
z.t
41
Filipe Silva Luís Fernandes
Aviludo - Louletano - Uli
z.t
42
Riccardo Stacchiotti
Mstina Focus
z.t
43
Pierpaolo Ficara
Amore & Vita - Prodir
z.t
44
Wilmar Jahir Perez Munoz
Team Sapura Cycling
z.t
45
Josh Teasdale
Team Differdange - Losch
z.t
46
Danilo Celano
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
47
Matteo Badilatti
Team Vorarlberg - Santic
z.t
48
Bayron Guama de la Cruz
Team Ecuador
z.t
49
Sergio Samitier
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
50
Jose Manuel Diaz Gallego
Israel Cycling Academy
z.t
51
Rafael Gonçalo Leaça
La.Aluminios
z.t
52
De Sousa Venceslau Fernandes
Liberty Seguros / Carglass
z.t
53
Larry Valvasori
Team Differdange - Losch
z.t
54
Anderson Paredes
Team Ecuador
z.t
55
Benat Txoperena Matxikote
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
56
Luis Afonso
Vito / Feirense / Blackjack
z.t
57
Guy Niv
Israel Cycling Academy
z.t
58
Bruno Duarte Ferreira Silva
Efapel
z.t
59
Enrique Sanz
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
60
Wilson Steven Haro
Team Ecuador
z.t
61
Samuel Blanco Prol
z.t
62
Carlos Cobos
z.t
63
Joao Rodrigues
W52/Fc Porto
z.t
64
Alexander Grigoriev
Sporting / Tavira
z.t
65
Jesus Del Pino Corrochano
Efapel
z.t
66
Victor Niño Corredor
Team Sapura Cycling
z.t
67
Alejandro Manuel Marques Porto
Sporting / Tavira
z.t
68
Antoine Warnier
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
69
Marcio Barbosa
Aviludo - Louletano - Uli
z.t
70
Gonçalo Carvalho
Miranda - Mortague
z.t
71
Xuban Perez
Vito / Feirense / Blackjack
z.t
72
Fredrik Ludvigsson
Team Coop
z.t
73
João Fernandes
La.Aluminios
z.t
74
Ivan Centrone
Team Differdange - Losch
z.t
75
Fábio Marcelo Pinto de Oliveira
z.t
76
Eliot Lietaer
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
77
Samuel Mobberley
z.t
78
Håkon Lunder Aalrust
Team Coop
z.t
79
Emanuel Castro Rui Rodrigues
Aviludo - Louletano - Uli
z.t
80
Santiago Montenegro
Team Ecuador
z.t
81
Thomas Deruette
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
82
Akmal Hakim Zakaria
Team Sapura Cycling
z.t
83
Pedro Teixeira
Miranda - Mortague
op 2'09"
84
Serafim Pacheco Nuno Meireles
Miranda - Mortague
z.t
85
Mirko Trosino
Amore & Vita - Prodir
op 2'12"
86
Cristian David Pita
z.t
87
Alexis Benjamin Quinteros Moya
Team Ecuador
z.t
88
Maris Bogdanovics
Amore & Vita - Prodir
op 2'14"
89
Mario Vogt
Team Sapura Cycling
op 0"
90
Laurin Winter
Team Differdange - Losch
op 2'18"
91
Alexandre Feiteira César Martingil
Liberty Seguros / Carglass
op 0"
92
Nuno Alexandre Ferreira de Almeida
La.Aluminios
z.t
93
Raul-Antonio Sinza
Mstina Focus
op 2'43"
94
Rafael Andrade Hugo Nunes
Miranda - Mortague
op 0"
95
David Miguel Costa Rodrigues
Radio Popular - Boavista
op 3'05"
96
Patrick Videira
La.Aluminios
op 3'06"
97
Mattia Marcelli
Mstina Focus
z.t
98
Jorge Magelhaes
Miranda - Mortague
op 3'08"
99
Muhsin Al Redha Misbah
Team Sapura Cycling
op 0"
100
Emil Dima
Mstina Focus
op 3'10"
101
Benjamin Perry
Israel Cycling Academy
op 3'27"
102
Hugo De Matos Sancho
Vito / Feirense / Blackjack
op 0"
103
João Matias
Vito / Feirense / Blackjack
op 3'43"
104
Soufiane Haddi
Vito / Feirense / Blackjack
op 3'48"
105
Francisco Campos
Miranda - Mortague
op 4'02"
106
António Barbio
Miranda - Mortague
z.t
107
Muhamad Zawawi Azman
Team Sapura Cycling
op 4'18"
108
Neto Rafael Lourenço
Liberty Seguros / Carglass
op 4'22"
109
Viesturs Luksevics
Amore & Vita - Prodir
op 4'37"
110
Gotzon Udondo
Euskadi Basque Country - Murias
op 4'49"
111
David De La Fuente Rasilla
Aviludo - Louletano - Uli
z.t
112
Ricardo Ferreira
Vito / Feirense / Blackjack
z.t
113
Kristian Yustre
Amore & Vita - Prodir
z.t
114
Oscar Pelegri
Radio Popular - Boavista
z.t
115
Mario Gonzalez Salas
Sporting / Tavira
z.t
116
Julien Stassen
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
117
Marcos Jurado Rodriguez
Efapel
op 4'57"
118
Aitor Gonzalez Prieto
Euskadi Basque Country - Murias
op 5'04"
119
Federico Zurlo
Mstina Focus
op 5'43"
120
Ludovic Robeet
WB Veranclassic Aquality Protect
op 5'52"
121
Anton Tunset
Team Coop
z.t
122
Cristian Rodriguez Martin
Caja Rural - Seguros RGA
op 6'18"
123
Iltjan Nika
Amore & Vita - Prodir
z.t
124
David Ribeiro
La.Aluminios
op 6'48"
125
Andrea Ruscetta
Mstina Focus
op 7'03"
126
Josu Zabala
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
127
Alvaro Trueba Diego
Sporting / Tavira
op 7'14"
128
Franklin Six
WB Veranclassic Aquality Protect
op 7'28"
129
Antonio Molina
Caja Rural - Seguros RGA
op 8'30"
Louis Bendixen
Team Coop
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares