En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Volta a Portugal
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
02/08
Alcacér do Sal
Albufeira
191.8 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Riccardo Stacchiotti
Mstina Focus
5u14'43"
2
Luis Mendonca
Aviludo - Louletano - Uli
z.t
3
Alexandre Feiteira César Martingil
Liberty Seguros / Carglass
z.t
4
Vicente Garcia De Mateos Rubio
Aviludo - Louletano - Uli
z.t
5
Trond Hakon Trondsen
Team Coop
z.t
6
Edgar Miguel Lemos Pinto
Vito / Feirense / Blackjack
z.t
7
Benjamin Perry
Israel Cycling Academy
z.t
8
João Matias
Vito / Feirense / Blackjack
z.t
9
Krister Hagen
Team Coop
z.t
10
Francisco Campos
Miranda - Mortague
z.t
11
Filipe Silva Luís Fernandes
Aviludo - Louletano - Uli
z.t
12
Omer Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
13
Xuban Perez
Vito / Feirense / Blackjack
z.t
14
Mattia Marcelli
Mstina Focus
z.t
15
Olivier Pardini
Team Differdange - Losch
z.t
16
Daniel Mestre
Efapel
z.t
17
Christophe Masson
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
18
Domingos André Maciel Gonçalves
Radio Popular - Boavista
z.t
19
Colin Chris Stüssi
Amore & Vita - Prodir
z.t
20
Alejandro Manuel Marques Porto
Sporting / Tavira
z.t
21
Fernando Barcelo Aragon
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
22
Awet Ghebremedhin
Israel Cycling Academy
z.t
23
Henrique Casimiro
Efapel
z.t
24
Enrique Sanz
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
25
Julien Stassen
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
26
Alexander Grigoriev
Sporting / Tavira
z.t
27
Sergio Miguel Moreira Paulinho
Efapel
z.t
28
Oscar Pelegri
Radio Popular - Boavista
z.t
29
Raul Alarcon Garcia
W52/Fc Porto
z.t
30
Jon Irisarri Ricon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
31
Cristian David Pita
z.t
32
André Lima César Fonte
W52/Fc Porto
z.t
33
Oscar Hernandez
Aviludo - Louletano - Uli
z.t
34
Daniel Eduardo Moreira Silva
Radio Popular - Boavista
z.t
35
Marcio Barbosa
Aviludo - Louletano - Uli
z.t
36
Nathan Earle
Israel Cycling Academy
z.t
37
Filipe Duarte Cardoso Sousa
Radio Popular - Boavista
z.t
38
Bruno Duarte Ferreira Silva
Efapel
z.t
39
Rafael Ferreira Reis
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
40
Gabriel Silva Luís Gomes
Radio Popular - Boavista
z.t
41
Ricardo Mestre
W52/Fc Porto
z.t
42
David Miguel Costa Rodrigues
Radio Popular - Boavista
z.t
43
Joao Benta
Radio Popular - Boavista
z.t
44
Gustavo Cesar Veloso
W52/Fc Porto
z.t
45
Bayron Guama de la Cruz
Team Ecuador
z.t
46
Antonio Ferreira Carvalho
W52/Fc Porto
z.t
47
Luis Afonso
Vito / Feirense / Blackjack
z.t
48
Akmal Hakim Zakaria
Team Sapura Cycling
z.t
49
Rui Pedro Carvalho Vinhas
W52/Fc Porto
z.t
50
Rinaldo Nocentini
Sporting / Tavira
z.t
51
Gaspar Gonçalves
Liberty Seguros / Carglass
z.t
52
Danilo Celano
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
53
Rafael Silva
Efapel
z.t
54
António Barbio
Miranda - Mortague
z.t
55
Oivind Lukkedal
Team Coop
z.t
56
Rafael Andrade Hugo Nunes
Miranda - Mortague
z.t
57
João Fernandes
La.Aluminios
z.t
58
Rafael Gonçalo Leaça
La.Aluminios
z.t
59
Fredrik Ludvigsson
Team Coop
z.t
60
Jesus Del Pino Corrochano
Efapel
z.t
61
Hugo De Matos Sancho
Vito / Feirense / Blackjack
z.t
62
Jóni Silva Brandao
Sporting / Tavira
z.t
63
Viesturs Luksevics
Amore & Vita - Prodir
z.t
64
Ivan Centrone
Team Differdange - Losch
z.t
65
Josh Teasdale
Team Differdange - Losch
z.t
66
Gonçalo Carvalho
Miranda - Mortague
z.t
67
Samuel Blanco Prol
z.t
68
David Ribeiro
La.Aluminios
z.t
69
Frederico Figueiredo
Sporting / Tavira
z.t
70
Wilmar Jahir Perez Munoz
Team Sapura Cycling
z.t
71
De Sousa Venceslau Fernandes
Liberty Seguros / Carglass
z.t
72
Andre Carvalho
Liberty Seguros / Carglass
z.t
73
David De La Fuente Rasilla
Aviludo - Louletano - Uli
z.t
74
Wilson Steven Haro
Team Ecuador
z.t
75
Nuno Alexandre Ferreira de Almeida
La.Aluminios
z.t
76
Benat Txoperena Matxikote
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
77
Matteo Badilatti
Team Vorarlberg - Santic
z.t
78
Oscar Rodriguez Garaicoechea
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
79
Guy Niv
Israel Cycling Academy
z.t
80
Federico Zurlo
Mstina Focus
z.t
81
Antoine Warnier
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
82
Jose Manuel Diaz Gallego
Israel Cycling Academy
z.t
83
Carlos Cobos
z.t
84
Sergio Samitier
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
85
Joao Rodrigues
W52/Fc Porto
z.t
86
Ludovic Robeet
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
87
Muhamad Zawawi Azman
Team Sapura Cycling
z.t
88
Fábio Marcelo Pinto de Oliveira
z.t
89
Serafim Pacheco Nuno Meireles
Miranda - Mortague
z.t
90
Marcos Jurado Rodriguez
Efapel
z.t
91
Paulo Silva
La.Aluminios
z.t
92
Mario Vogt
Team Sapura Cycling
z.t
93
Muhsin Al Redha Misbah
Team Sapura Cycling
op 17"
94
Emanuel Castro Rui Rodrigues
Aviludo - Louletano - Uli
z.t
95
Anderson Paredes
Team Ecuador
op 18"
96
Alexis Benjamin Quinteros Moya
Team Ecuador
op 23"
97
Jesse James Ewart
Team Sapura Cycling
z.t
98
Soufiane Haddi
Vito / Feirense / Blackjack
op 25"
99
Samuel Mobberley
z.t
100
Pierpaolo Ficara
Amore & Vita - Prodir
op 27"
101
Andrea Ruscetta
Mstina Focus
z.t
102
Håkon Lunder Aalrust
Team Coop
op 32"
103
Larry Valvasori
Team Differdange - Losch
op 34"
104
Pedro Teixeira
Miranda - Mortague
op 46"
105
Iltjan Nika
Amore & Vita - Prodir
op 55"
106
Neto Rafael Lourenço
Liberty Seguros / Carglass
z.t
107
Emil Dima
Mstina Focus
z.t
108
Ricardo Ferreira
Vito / Feirense / Blackjack
op 1'04"
109
Louis Bendixen
Team Coop
op 1'09"
110
Laurin Winter
Team Differdange - Losch
z.t
111
Cristian Rodriguez Martin
Caja Rural - Seguros RGA
op 1'10"
112
Mirko Trosino
Amore & Vita - Prodir
z.t
113
Victor Niño Corredor
Team Sapura Cycling
z.t
114
Kristian Yustre
Amore & Vita - Prodir
op 1'21"
115
Patrick Videira
La.Aluminios
op 1'35"
116
Jorge Magelhaes
Miranda - Mortague
op 1'38"
117
Maxim Rusnac
Team Differdange - Losch
op 2'00"
118
Anton Tunset
Team Coop
op 2'13"
119
Mario Gonzalez Salas
Sporting / Tavira
op 2'22"
120
Raul-Antonio Sinza
Mstina Focus
op 2'40"
121
Santiago Montenegro
Team Ecuador
z.t
122
Eliot Lietaer
WB Veranclassic Aquality Protect
op 2'56"
123
Gotzon Udondo
Euskadi Basque Country - Murias
op 4'26"
124
Antonio Molina
Caja Rural - Seguros RGA
op 4'39"
125
Aitor Gonzalez Prieto
Euskadi Basque Country - Murias
op 6'38"
126
Maris Bogdanovics
Amore & Vita - Prodir
z.t
127
Franklin Six
WB Veranclassic Aquality Protect
op 7'46"
128
Thomas Deruette
WB Veranclassic Aquality Protect
op 8'10"
129
Josu Zabala
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
130
Alvaro Trueba Diego
Sporting / Tavira
op 9'14"
Joaquim Silva
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares