En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Volta a Portugal
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
12/08
Fafe
Fafe
17.3 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Raul Alarcon Garcia
W52/Fc Porto
41u15'32"
2
Jóni Silva Brandao
Sporting / Tavira
op 1'03"
3
Vicente Garcia De Mateos Rubio
Aviludo - Louletano - Uli
op 1'14"
4
Edgar Miguel Lemos Pinto
Vito / Feirense / Blackjack
op 2'20"
5
Frederico Figueiredo
Sporting / Tavira
op 4'09"
6
Joao Benta
Radio Popular - Boavista
op 4'19"
7
Joao Rodrigues
W52/Fc Porto
op 5'27"
8
Ricardo Mestre
W52/Fc Porto
op 6'35"
9
Domingos André Maciel Gonçalves
Radio Popular - Boavista
op 6'36"
10
Henrique Casimiro
Efapel
op 6'49"
11
Filipe Silva Luís Fernandes
Aviludo - Louletano - Uli
op 7'31"
12
Daniel Eduardo Moreira Silva
Radio Popular - Boavista
op 7'58"
13
Alejandro Manuel Marques Porto
Sporting / Tavira
op 8'13"
14
David Miguel Costa Rodrigues
Radio Popular - Boavista
op 8'43"
15
Nathan Earle
Israel Cycling Academy
op 9'04"
16
Xuban Perez
Vito / Feirense / Blackjack
op 9'53"
17
Sergio Miguel Moreira Paulinho
Efapel
op 10'00"
18
Krister Hagen
Team Coop
op 10'33"
19
Bruno Duarte Ferreira Silva
Efapel
op 11'31"
20
Oscar Rodriguez Garaicoechea
Euskadi Basque Country - Murias
op 12'19"
21
Luis Afonso
Vito / Feirense / Blackjack
op 13'42"
22
Jesus Del Pino Corrochano
Efapel
op 16'18"
23
Luis Mendonca
Aviludo - Louletano - Uli
op 18'02"
24
Gonçalo Carvalho
Miranda - Mortague
op 20'38"
25
Josh Teasdale
Team Differdange - Losch
op 23'30"
26
Gabriel Silva Luís Gomes
Radio Popular - Boavista
op 25'27"
27
Awet Ghebremedhin
Israel Cycling Academy
op 28'00"
28
Nuno Alexandre Ferreira de Almeida
La.Aluminios
op 28'05"
29
Daniel Mestre
Efapel
op 29'06"
30
Andre Carvalho
Liberty Seguros / Carglass
op 29'10"
31
Rafael Silva
Efapel
op 31'19"
32
Hugo De Matos Sancho
Vito / Feirense / Blackjack
op 31'28"
33
Wilson Steven Haro
Team Ecuador
op 31'53"
34
Christophe Masson
WB Veranclassic Aquality Protect
op 38'59"
35
Antonio Ferreira Carvalho
W52/Fc Porto
op 39'34"
36
Rinaldo Nocentini
Sporting / Tavira
op 40'42"
37
Marcio Barbosa
Aviludo - Louletano - Uli
op 41'35"
38
Cristian Rodriguez Martin
Caja Rural - Seguros RGA
op 42'00"
39
Gustavo Cesar Veloso
W52/Fc Porto
op 42'32"
40
Fernando Barcelo Aragon
Euskadi Basque Country - Murias
op 43'37"
41
Rafael Andrade Hugo Nunes
Miranda - Mortague
op 44'09"
42
André Lima César Fonte
W52/Fc Porto
op 45'36"
43
Emanuel Castro Rui Rodrigues
Aviludo - Louletano - Uli
op 47'44"
44
Larry Valvasori
Team Differdange - Losch
op 48'08"
45
Fredrik Ludvigsson
Team Coop
op 54'36"
46
Benat Txoperena Matxikote
Euskadi Basque Country - Murias
op 57'35"
47
Oivind Lukkedal
Team Coop
op 58'47"
48
De Sousa Venceslau Fernandes
Liberty Seguros / Carglass
op 1u01'50"
49
Pierpaolo Ficara
Amore & Vita - Prodir
op 1u02'34"
50
Carlos Cobos
op 1u03'11"
51
Danilo Celano
Caja Rural - Seguros RGA
op 1u03'16"
52
Oscar Hernandez
Aviludo - Louletano - Uli
op 1u03'37"
53
Jose Manuel Diaz Gallego
Israel Cycling Academy
op 1u04'14"
54
Filipe Duarte Cardoso Sousa
Radio Popular - Boavista
op 1u04'20"
55
Jesse James Ewart
Team Sapura Cycling
op 1u09'11"
56
João Fernandes
La.Aluminios
op 1u09'43"
57
Guy Niv
Israel Cycling Academy
op 1u11'24"
58
Federico Zurlo
Mstina Focus
op 1u11'26"
59
Victor Niño Corredor
Team Sapura Cycling
op 1u12'17"
60
Gaspar Gonçalves
Liberty Seguros / Carglass
op 1u12'32"
61
Patrick Videira
La.Aluminios
op 1u15'17"
62
Sergio Samitier
Euskadi Basque Country - Murias
op 1u15'20"
63
João Matias
Vito / Feirense / Blackjack
op 1u19'09"
64
Wilmar Jahir Perez Munoz
Team Sapura Cycling
op 1u19'12"
65
Rafael Gonçalo Leaça
La.Aluminios
op 1u19'55"
66
Jon Irisarri Ricon
Caja Rural - Seguros RGA
op 1u24'56"
67
Antonio Molina
Caja Rural - Seguros RGA
op 1u27'33"
68
Maxim Rusnac
Team Differdange - Losch
op 1u28'07"
69
Josu Zabala
Caja Rural - Seguros RGA
op 1u29'06"
70
Rafael Ferreira Reis
Caja Rural - Seguros RGA
op 1u32'49"
71
Soufiane Haddi
Vito / Feirense / Blackjack
op 1u34'29"
72
David Ribeiro
La.Aluminios
op 1u34'36"
73
Bayron Guama de la Cruz
Team Ecuador
op 1u36'14"
74
Thomas Deruette
WB Veranclassic Aquality Protect
op 1u36'24"
75
Oscar Pelegri
Radio Popular - Boavista
op 1u37'11"
76
Mario Vogt
Team Sapura Cycling
op 1u37'57"
77
Viesturs Luksevics
Amore & Vita - Prodir
op 1u38'22"
78
Serafim Pacheco Nuno Meireles
Miranda - Mortague
op 1u38'56"
79
Alexander Grigoriev
Sporting / Tavira
op 1u39'43"
80
David De La Fuente Rasilla
Aviludo - Louletano - Uli
op 1u40'20"
81
Muhsin Al Redha Misbah
Team Sapura Cycling
op 1u40'35"
82
Omer Goldstein
Israel Cycling Academy
op 1u41'34"
83
Neto Rafael Lourenço
Liberty Seguros / Carglass
z.t
84
Mirko Trosino
Amore & Vita - Prodir
op 1u42'04"
85
Rui Pedro Carvalho Vinhas
W52/Fc Porto
op 1u44'14"
86
Ricardo Ferreira
Vito / Feirense / Blackjack
op 1u45'05"
87
Enrique Sanz
Euskadi Basque Country - Murias
op 1u45'48"
88
Benjamin Perry
Israel Cycling Academy
op 1u46'36"
89
Muhamad Zawawi Azman
Team Sapura Cycling
op 1u49'48"
90
Jorge Magelhaes
Miranda - Mortague
op 1u51'30"
91
Julien Stassen
WB Veranclassic Aquality Protect
op 1u54'31"
92
Alvaro Trueba Diego
Sporting / Tavira
op 1u56'33"
93
Aitor Gonzalez Prieto
Euskadi Basque Country - Murias
op 1u57'33"
94
Fábio Marcelo Pinto de Oliveira
op 1u57'41"
95
Laurin Winter
Team Differdange - Losch
op 1u59'44"
96
Akmal Hakim Zakaria
Team Sapura Cycling
op 2u02'39"
97
Riccardo Stacchiotti
Mstina Focus
op 2u06'02"
98
Francisco Campos
Miranda - Mortague
op 2u06'38"
99
Marcos Jurado Rodriguez
Efapel
op 2u09'06"
100
Samuel Mobberley
op 2u09'18"
101
Gotzon Udondo
Euskadi Basque Country - Murias
op 2u18'16"
102
Anderson Paredes
Team Ecuador
op 2u19'32"
103
Andrea Ruscetta
Mstina Focus
op 2u20'44"
104
Alexis Benjamin Quinteros Moya
Team Ecuador
op 2u29'07"
105
Mattia Marcelli
Mstina Focus
op 2u51'30"
106
Raul-Antonio Sinza
Mstina Focus
op 2u53'25"
107
Franklin Six
WB Veranclassic Aquality Protect
op 2u56'10"
108
Emil Dima
Mstina Focus
op 3u04'36"
Ludovic Robeet
WB Veranclassic Aquality Protect
OTL
Paulo Silva
La.Aluminios
DNF
Colin Chris Stüssi
Amore & Vita - Prodir
DNF
Trond Hakon Trondsen
Team Coop
DNS
Samuel Blanco Prol
DNF
Matteo Badilatti
Team Vorarlberg - Santic
DNS
Eliot Lietaer
WB Veranclassic Aquality Protect
DNS
Håkon Lunder Aalrust
Team Coop
DNF
Olivier Pardini
Team Differdange - Losch
DNF
Ivan Centrone
Team Differdange - Losch
DNF
Iltjan Nika
Amore & Vita - Prodir
DNF
Anton Tunset
Team Coop
DNF
Kristian Yustre
Amore & Vita - Prodir
DNF
Alexandre Feiteira César Martingil
Liberty Seguros / Carglass
DNF
Antoine Warnier
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
António Barbio
Miranda - Mortague
DNF
Maris Bogdanovics
Amore & Vita - Prodir
DNF
Mario Gonzalez Salas
Sporting / Tavira
DNF
Santiago Montenegro
Team Ecuador
DNF
Cristian David Pita
DNF
Pedro Teixeira
Miranda - Mortague
DNF
Louis Bendixen
Team Coop
DNS
Joaquim Silva
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares