En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Volta a Portugal
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
10/08
Trofa
Fafe
165.8 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Delio Fernández Cruz
OFM - Quinta Da Lixa
4u25'44"
2
Alejandro Manuel Marques Porto
OFM - Quinta Da Lixa
z.t
3
Fabien Schmidt
Sojasun
z.t
4
Manuel Antonio Cardoso Leal
Caja Rural
z.t
5
Edgar Miguel Lemos Pinto
L.A. Aluminios - Antarte
z.t
6
Vladislav Gorbunov
Continental Team Astana
z.t
7
Matteo Fedi
Ceramica Flaminia - Fondriest
z.t
8
Gustavo Cesar Veloso
OFM - Quinta Da Lixa
z.t
9
Micael Isidoro
Louletano - Dunas Douradas
z.t
10
Hugo Sabido
L.A. Aluminios - Antarte
z.t
11
Rui Miguel Sousa Barbosa
Efapel - Glassdrive
z.t
12
Sergio Pardilla Bellon
MTN - Qhubeka
z.t
13
Hernani Broco
Efapel - Glassdrive
z.t
14
Nuño Ribeiro
Efapel - Glassdrive
z.t
15
André Lima César Fonte
Efapel - Glassdrive
z.t
16
Daniel Eduardo Moreira Silva
Radio Popular - Onda
z.t
17
Rui Pedro Carvalho Vinhas
Louletano - Dunas Douradas
z.t
18
Arkaitz Duran Aroca
Efapel - Glassdrive
z.t
19
Antonio Santoro
Ceramica Flaminia - Fondriest
z.t
20
Virgilio Martins Dos Santos
Radio Popular - Onda
z.t
21
Marcel Wyss
IAM Cycling
z.t
22
Yevgeniy Nepomnyachshiy
Continental Team Astana
z.t
23
Rafael Silva
L.A. Aluminios - Antarte
op 6"
24
Henrique Casimiro
Carmim - Tavira
z.t
25
Yannick Talabardon
Sojasun
z.t
26
Bruno Matos Sancho
Carmim - Tavira
z.t
27
Renaud Dion
Bretagne - Séché Environnement
op 11"
28
Nuno Bico Matos
Radio Popular - Onda
z.t
29
Celio Cristiano Sousa
Radio Popular - Onda
z.t
30
Ricardo Vilela
Efapel - Glassdrive
op 22"
31
Reto Hollenstein
IAM Cycling
z.t
32
Sergei Pomoshnikov
Rusvelo
op 28"
33
Huub Duyn
Cyclingteam De Rijke - Shanks
z.t
34
Dennis Van Niekerk
MTN - Qhubeka
op 33"
35
Andrea Manfredi
Ceramica Flaminia - Fondriest
z.t
36
Eduard Prades Reverte
OFM - Quinta Da Lixa
z.t
37
Helder Oliveira
OFM - Quinta Da Lixa
z.t
38
Jan Hirt
Leopard - Trek Continental Team
z.t
39
Florian Guillou
Bretagne - Séché Environnement
op 36"
40
Alexander Rybakov
Rusvelo
op 39"
41
Ignatas Konovalovas
MTN - Qhubeka
z.t
42
Alexandre Shushemoin
Continental Team Astana
z.t
43
Patrick Schelling
IAM Cycling
z.t
44
Roman Semyonov
Continental Team Astana
z.t
45
Jean-Lou Paiani
Sojasun
z.t
46
Hugo De Matos Sancho
L.A. Aluminios - Antarte
op 0"
47
Ferekalsi Debesay Abrha
MTN - Qhubeka
z.t
48
Eugenio Alafaci
Leopard - Trek Continental Team
op 43"
49
Vegard Stake Laengen
Bretagne - Séché Environnement
op 0"
50
Marcio Barbosa
L.A. Aluminios - Antarte
op 1'00"
51
Etienne Tortelier
Sojasun
z.t
52
Joao Pereira
Carmim - Tavira
op 0"
53
Enzo Josue Moyano
Caja Rural
op 1'04"
54
Ruben Fernandez Andujar
Caja Rural
z.t
55
Sjoerd Kouwenhoven
Cyclingteam De Rijke - Shanks
z.t
56
Carlos Ivan Oyarzun Guinez
Louletano - Dunas Douradas
z.t
57
Francisco Javier Moreno Allue
Caja Rural
z.t
58
Tom Thill
Leopard - Trek Continental Team
z.t
59
Sergey Klimov
Rusvelo
z.t
60
Jean-Marc Bideau
Bretagne - Séché Environnement
z.t
61
David Da Silva Livramento
Carmim - Tavira
op 0"
62
Daniil Fominykh
Continental Team Astana
op 1'09"
63
Sébastien Hinault
IAM Cycling
op 1'11"
64
Sergio Ferreira Sousa
Efapel - Glassdrive
op 0"
65
Pavel Kochetkov
Rusvelo
op 1'46"
66
Luis Felipe Albino Silva
Louletano - Dunas Douradas
op 1'55"
67
Manuel Antunes Amaro
Ceramica Flaminia - Fondriest
op 0"
68
Omar Fraile Matarranza
Caja Rural
op 2'27"
69
Filipe Duarte Cardoso Sousa
Efapel - Glassdrive
z.t
70
Paul Poux
Sojasun
z.t
71
Jóni Silva Brandao
Efapel - Glassdrive
z.t
72
Alexandr Pliuschin
IAM Cycling
z.t
73
Piero Baffi
Leopard - Trek Continental Team
z.t
74
Alfredo Balloni
Ceramica Flaminia - Fondriest
z.t
75
Marcel Aregger
IAM Cycling
z.t
76
Armindo Fonseca
Bretagne - Séché Environnement
z.t
77
Mario Jorge Costa da Faria
OFM - Quinta Da Lixa
z.t
78
Jesús Ezquerra Muela
Leopard - Trek Continental Team
z.t
79
Vitor Valinho
Louletano - Dunas Douradas
z.t
80
Eduardo Sepulveda
Bretagne - Séché Environnement
z.t
81
Jay Robert Thomson
MTN - Qhubeka
z.t
82
Johann van Zyl
MTN - Qhubeka
z.t
83
Davide Gabburo
Ceramica Flaminia - Fondriest
z.t
84
Pedro Paulinho
Ceramica Flaminia - Fondriest
z.t
85
Joël Zangerle
Leopard - Trek Continental Team
z.t
86
Antonio Ferreira Carvalho
L.A. Aluminios - Antarte
z.t
87
Artur Ershov
Rusvelo
z.t
88
Danail Petrov Andonov
Caja Rural
op 0"
89
Domingos André Maciel Gonçalves
Radio Popular - Onda
z.t
90
John Murphy
UnitedHealthcare Pro Cycling Team
op 3'46"
91
Jacobus Venter
MTN - Qhubeka
op 4'09"
92
Martin Reimer
MTN - Qhubeka
z.t
93
Christoph Pfingsten
Cyclingteam De Rijke - Shanks
z.t
94
Raul Garcia De Mateo Rubio
Louletano - Dunas Douradas
op 0"
95
Antonio Olmo Menacho
Louletano - Dunas Douradas
op 4'26"
96
Fabrice Jeandesboz
Sojasun
op 0"
97
Maxime Daniel
Sojasun
op 4'58"
98
Davide Frattini
UnitedHealthcare Pro Cycling Team
op 5'57"
99
Jacobe Keough
UnitedHealthcare Pro Cycling Team
z.t
100
Bas Stamsnijder
Cyclingteam De Rijke - Shanks
z.t
101
Fabio Silvestre
Leopard - Trek Continental Team
z.t
102
Karol Domagalski
Caja Rural
z.t
103
Nazar Jumabekov
Continental Team Astana
z.t
104
Bruno Duarte Ferreira Silva
L.A. Aluminios - Antarte
op 6'20"
105
Adrian Lopez Garrido
Radio Popular - Onda
z.t
106
Abdraimzhan Ishanov
Continental Team Astana
z.t
107
Sébastien Duret
Bretagne - Séché Environnement
z.t
108
Jesus Rosendo Prado
OFM - Quinta Da Lixa
z.t
109
David Gutierrez Gutierrez
Radio Popular - Onda
z.t
110
Javier Ramirez Abeja
Radio Popular - Onda
z.t
111
Ricardo Ferreira
Radio Popular - Onda
z.t
112
Ramon Domene Reyes
Caja Rural
z.t
113
Dion Beukeboom
Cyclingteam De Rijke - Shanks
z.t
114
Rony Martias
Sojasun
op 7'00"
115
Marc de Maar
UnitedHealthcare Pro Cycling Team
op 7'02"
116
André Mourato
L.A. Aluminios - Antarte
z.t
117
Filipe Silva Luís Fernandes
OFM - Quinta Da Lixa
op 7'16"
118
Raul Alarcon Garcia
Louletano - Dunas Douradas
z.t
119
Yelko Gomez
Caja Rural
op 7'33"
120
Gerald Ciolek
MTN - Qhubeka
op 8'21"
121
Jonathan Fumeaux
IAM Cycling
z.t
122
Sean De Bie
Leopard - Trek Continental Team
z.t
123
Olivier Hofstetter
Leopard - Trek Continental Team
z.t
124
Tomas Swift Metcalfe
Carmim - Tavira
op 8'46"
125
Igor Alberto Silva
Carmim - Tavira
z.t
126
António Barbio
Ceramica Flaminia - Fondriest
z.t
127
Ilnur Zakarin
Rusvelo
op 11'50"
128
Ilya Davidenok
Continental Team Astana
z.t
129
Robert Förster
UnitedHealthcare Pro Cycling Team
z.t
130
Dominic Klemme
IAM Cycling
z.t
131
Filippo Baggio
Ceramica Flaminia - Fondriest
z.t
132
Daniel Summerhill
UnitedHealthcare Pro Cycling Team
z.t
133
Marco Benfatto
Continental Team Astana
z.t
134
Adrian Palomares Villaplana
Cyclingteam De Rijke - Shanks
z.t
135
Daniel Mestre
Carmim - Tavira
z.t
136
Aleksejs Saramotins
IAM Cycling
z.t
137
Jorge Martín Montenegro
Louletano - Dunas Douradas
z.t
138
Kobus Hereijgers
Cyclingteam De Rijke - Shanks
z.t
139
Ronan van Zandbeek
Cyclingteam De Rijke - Shanks
z.t
140
Erwann Corbel
Bretagne - Séché Environnement
z.t
141
Martyn Irvine
UnitedHealthcare Pro Cycling Team
op 19'05"
142
Adrian Hegyvary
UnitedHealthcare Pro Cycling Team
z.t
143
Walter Da Silva
Carmim - Tavira
z.t
144
Diogo Nunes
Carmim - Tavira
z.t
145
Coen Vermeltfoort
Cyclingteam De Rijke - Shanks
z.t
146
Alexander Serov
Rusvelo
z.t
147
Igor Boev
Rusvelo
z.t
148
Jimmy Engoulvent
Sojasun
z.t
149
Andrea Piechele
Ceramica Flaminia - Fondriest
z.t
Aldo Ino Ilesic
UnitedHealthcare Pro Cycling Team
DNF
Leonid Krasnov
Rusvelo
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares