En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Clasica Ciclista San Sebastian
Result
1
Julian Alaphilippe
Quick Step Floors
6u03'45"
2
Bauke Mollema
Trek - Segafredo
z.t
3
Anthony Roux
Groupama - FDJ
op 16"
4
Greg Van Avermaet
BMC Racing Team
z.t
5
Julien Simon
Cofidis
z.t
6
Rigoberto Urán
Team EF Education First - Drapac
z.t
7
Ion Izagirre Insausti
Bahrein - Merida
z.t
8
Robert Gesink
Team LottoNL - Jumbo
z.t
9
Steven Kruijswijk
Team LottoNL - Jumbo
z.t
10
Antwan Tolhoek
Team LottoNL - Jumbo
z.t
11
Rudy Molard
Groupama - FDJ
op 20"
12
Daniel Martin
UAE Team Emirates
op 43"
13
Toms Skujins
Trek - Segafredo
op 48"
14
Igor Anton Hernandez
Team Dimension Data
op 49"
15
Daryl Impey
Mitchelton - Scott
op 51"
16
Viacheslav Kuznetsov
Team Katusha Alpecin
z.t
17
Diego Ulissi
UAE Team Emirates
z.t
18
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Astana Pro Team
z.t
19
James Knox
Quick Step Floors
z.t
20
Jelle Vanendert
Lotto - Soudal
z.t
21
Nicolas Edet
Cofidis
z.t
22
Alex Aranburu Deba
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
23
Pieter Serry
Quick Step Floors
z.t
24
Omar Fraile Matarranza
Astana Pro Team
op 52"
25
Mikel Nieve Ituralde
Mitchelton - Scott
z.t
26
Nicolas Jonathan Castroviejo
Team Sky
op 1'13"
27
Steve Morabito
Groupama - FDJ
z.t
28
Julien Bernard
Trek - Segafredo
z.t
29
Simon Clarke
Team EF Education First - Drapac
z.t
30
Daniel Felipe Martinez
Team EF Education First - Drapac
z.t
31
Jack Bauer
Mitchelton - Scott
op 1'40"
32
Jay McCarthy
Bora - HansGrohe
op 2'22"
33
Nikita Stalnov
Astana Pro Team
z.t
34
Jan Polanc
UAE Team Emirates
z.t
35
Kristijan Durasek
UAE Team Emirates
z.t
36
Anthony Perez
Cofidis
z.t
37
Ilnur Zakarin
Team Katusha Alpecin
z.t
38
Sergio Pardilla Bellon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
39
Daniel Navarro Garcia
Cofidis
z.t
40
Rémi Cavagna
Quick Step Floors
z.t
41
Andrey Amador Bikkazakova
Movistar Team
z.t
42
Aliaksandr Riabushenko
UAE Team Emirates
op 3'32"
43
Nicholas Schultz
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
44
Hermann Pernsteiner
Bahrein - Merida
z.t
45
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
46
Louis Meintjes
Team Dimension Data
z.t
47
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
op 4'24"
48
Mikel Iturria Segurola
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
49
Jhonnatan Manuel Narvaez
Quick Step Floors
op 4'26"
50
Koen de Kort
Trek - Segafredo
op 4'49"
51
David De La Cruz Melgarejo
Team Sky
z.t
52
Bob Jungels
Quick Step Floors
z.t
53
Rafael Valls Ferri
Movistar Team
z.t
54
Jetse Bol
Burgos - BH
op 5'21"
55
Michael Matthews
Team Sunweb
op 5'47"
56
Jai Hindley
Team Sunweb
z.t
57
Michael Schär
BMC Racing Team
op 6'43"
58
Martijn Tusveld
Team Sunweb
op 6'55"
59
Bakhtiyar Kozhatayev
Astana Pro Team
z.t
60
Merhawi Kudus Ghebremedhin
Team Dimension Data
op 7'54"
61
Dario Cataldo
Astana Pro Team
z.t
62
Jan Hirt
Astana Pro Team
z.t
63
Benjamin King
Team Dimension Data
op 8'37"
64
Ian Boswell
Team Katusha Alpecin
z.t
65
Victor De La Parte Gonzalez
Movistar Team
z.t
66
Pavel Kochetkov
Team Katusha Alpecin
z.t
67
Cyril Barthe
Euskadi Basque Country - Murias
op 9'21"
68
Jordi Simon Casulleras
Burgos - BH
z.t
69
Sergio Rodriguez Reche
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
70
Miles Scotson
BMC Racing Team
z.t
71
Matteo Fabbro
Team Katusha Alpecin
z.t
72
Willem Jakobus Smit
Team Katusha Alpecin
z.t
73
Nelson Oliveira
Movistar Team
z.t
74
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
op 10'15"
75
Tao Geoghegan Hart
Team Sky
op 10'29"
76
Chris Hamilton
Team Sunweb
z.t
77
Winner Andrew Anacona
Movistar Team
z.t
78
Kasper Asgreen
Quick Step Floors
z.t
79
Vegard Stake Laengen
UAE Team Emirates
z.t
80
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
op 11'35"
81
Pablo Torres Muino
Burgos - BH
op 13'31"
82
Tiago José Pinto Machado
Team Katusha Alpecin
z.t
Eugenio Alafaci
Trek - Segafredo
DNF
Aritz Bagües
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Egan Arley Bernal Gomez
Team Sky
DNF
Patrick Bevin
BMC Racing Team
DNF
François Bidard
Ag2r - La Mondiale
DNF
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Manuele Boaro
Bahrein - Merida
DNF
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Matti Breschel
Team EF Education First - Drapac
DNF
Loic Chetout
Cofidis
DNF
Lawson Craddock
Team EF Education First - Drapac
DNF
Jorge Cubero Galvez
Burgos - BH
DNF
Stephen Cummings
Team Dimension Data
DNF
Luke Durbridge
Mitchelton - Scott
DNF
Mathias Frank
Ag2r - La Mondiale
DNF
Frederik Frison
Lotto - Soudal
DNF
Tony Gallopin
Ag2r - La Mondiale
DNF
David Gaudu
Groupama - FDJ
DNF
Simon Gerrans
BMC Racing Team
DNF
Simon Geschke
Team Sunweb
DNF
Michael Gogl
Trek - Segafredo
DNF
Felix Grossschartner
Bora - HansGrohe
DNF
Chad Haga
Team Sunweb
DNF
Mathew Hayman
Mitchelton - Scott
DNF
Sebastian Henao Gomez
Team Sky
DNF
Michael Hepburn
Mitchelton - Scott
DNF
Markel Irizar Aranburu
Trek - Segafredo
DNF
Julen Irizar Laskurain
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Gorka Izagirre Insausti
Bahrein - Merida
DNF
Vasili Kiryienka
Team Sky
DNF
Matthieu Ladagnous
Groupama - FDJ
DNF
Mikel Landa Meana
Movistar Team
DNF
Sebastian Langeveld
Team EF Education First - Drapac
DNF
Pierre-Roger Latour
Ag2r - La Mondiale
DNF
Bert-Jan Lindeman
Team LottoNL - Jumbo
DNF
David Lopez Garcia
Team Sky
DNF
Miguel Angel López Moreno
Astana Pro Team
DNF
Tomasz Marczynski
Lotto - Soudal
DNF
Paul Martens
Team LottoNL - Jumbo
DNF
Luis Mas Bonet
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Remy Mertz
Lotto - Soudal
DNF
Maxime Monfort
Lotto - Soudal
DNF
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
DNF
Manuele Mori
UAE Team Emirates
DNF
Gregor Muhlberger
Bora - HansGrohe
DNF
Ramunas Navardauskas
Bahrein - Merida
DNF
Christoph Pfingsten
Bora - HansGrohe
DNF
Luka Pibernik
Bahrein - Merida
DNF
José Joao Pimenta Costa Mendes
Burgos - BH
DNF
Primož Roglič
Team LottoNL - Jumbo
DNF
Jérémy Roy
Groupama - FDJ
DNF
Diego Rubio Hernandez
Burgos - BH
DNF
Juraj Sagan
Bora - HansGrohe
DNF
Aleksejs Saramotins
Bora - HansGrohe
DNF
Andreas Schillinger
Bora - HansGrohe
DNF
Kanstantsin Sivtsov
Bahrein - Merida
DNF
Tom-Jelte Slagter
Team Dimension Data
DNF
Marc Soler
Movistar Team
DNF
Nelson Andres Soto Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Bram Tankink
Team LottoNL - Jumbo
DNF
Edward Theuns
Team Sunweb
DNF
Svein Tuft
Mitchelton - Scott
DNF
Tosh Van der Sande
Lotto - Soudal
DNF
Michael Van Staeyen
Cofidis
DNF
Francisco José Ventoso Alberdi
BMC Racing Team
DNF
Arthur Vichot
Groupama - FDJ
DNF
Loic Vliegen
BMC Racing Team
DNF
Tim Wellens
Lotto - Soudal
DNF
Tom Van Asbroeck
Team EF Education First - Drapac
DNF
Jacques Janse van Rensburg
Team Dimension Data
DNF
Alexandre Geniez
Ag2r - La Mondiale
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
Info
Parcours
Start List
Result
Palmares