En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Clásica Ciclista San Sebastián
Result
1
Luis Léon Sanchez Gil
Caisse d'Epargne
5u47'13"
2
Alexandre Vinokourov
Astana
z.t
3
Carlos Sastre Candil
Cervélo Test Team
z.t
4
Haimar Zubeldia Agirre
Team RadioShack
op 34"
5
Joaquím Rodriguez Oliver
Team Katusha
op 37"
6
Ryder Hesjedal
Garmin - Transitions
z.t
7
Robert Gesink
Rabobank
z.t
8
Nicholas Roche
Ag2r - La Mondiale
z.t
9
Samuel Sánchez Gonzalez
Euskaltel - Euskadi
z.t
10
Richie Porte
Team Saxo Bank
z.t
11
Greg Van Avermaet
Omega Pharma - Lotto
op 2'14"
12
Carlos Barredo Llamazales
Quick Step
z.t
13
Chris Anker Sörensen
Team Saxo Bank
z.t
14
Javier Moreno Bazan
Andalucia - Cajasur
z.t
15
Eros Capecchi
Footon - Servetto
op 3'43"
16
Christian Knees
Team Milram
z.t
17
Rubén Plaza Molina
Caisse d'Epargne
z.t
18
José Ivan Gutierrez Palacios
Caisse d'Epargne
z.t
19
Imanol Erviti
Caisse d'Epargne
z.t
20
André Steensen
Team Saxo Bank
z.t
21
Inaki Isasi Flores
Euskaltel - Euskadi
z.t
22
Christophe Le Mével
FDJ
z.t
23
David Garcia Dapena
Xacobeo Galicia
z.t
24
Gorka Verdugo Marcotegui
Euskaltel - Euskadi
z.t
25
Damiano Cunego
Lampre - Farnese Vini
z.t
26
Morris Possoni
Sky Professional Cycling Team
z.t
27
Dries Devenyns
Quick Step
z.t
28
Giampaolo Caruso
Team Katusha
z.t
29
Daniel Moreno Fernandez
Omega Pharma - Lotto
z.t
30
Laurent Didier
Team Saxo Bank
z.t
31
Luis Pasamontes Rodriguez
Caisse d'Epargne
z.t
32
Jakob Fuglsang
Team Saxo Bank
z.t
33
Robert Kiserlovski
Liquigas - Doimo
z.t
34
Ezequiel Mosquera Miguez
Xacobeo Galicia
z.t
35
David Arroyo Duran
Caisse d'Epargne
z.t
36
Gustavo Cesar Veloso
Xacobeo Galicia
z.t
37
Igor Anton Hernandez
Euskaltel - Euskadi
z.t
38
Levi Leipheimer
Team RadioShack
z.t
39
Volodymir Gustov
Cervélo Test Team
z.t
40
Jose Alberto Benitez Roman
Footon - Servetto
op 7'28"
41
Marco Pinotti
Team HTC - Columbia
z.t
42
Nicki Sörensen
Team Saxo Bank
z.t
43
Philippe Gilbert
Omega Pharma - Lotto
z.t
44
Marcos García Fernandez
Xacobeo Galicia
z.t
45
Jurgen Van De Walle
Quick Step
z.t
46
Alexander Kolobnev
Team Katusha
z.t
47
José Angel Gomez Marchanté
Andalucia - Cajasur
z.t
48
Juan Antonio Flecha Giannoni
Sky Professional Cycling Team
z.t
49
David De La Fuente Rasilla
Astana
z.t
50
Stefan Denifl
Cervélo Test Team
z.t
51
David Lopez Garcia
Caisse d'Epargne
z.t
52
Anthony Roux
FDJ
op 9'01"
53
Niki Terpstra
Team Milram
op 9'44"
54
Juan Manuel Garate Cepa
Rabobank
z.t
55
Valerio Agnoli
Liquigas - Doimo
z.t
56
Steven Kruijswijk
Rabobank
z.t
57
Angel Vicioso Arcos
Andalucia - Cajasur
z.t
58
David Gutierrez Gutierrez
Footon - Servetto
z.t
59
Gorazd Stangelj
Astana
z.t
60
Martin Elmiger
Ag2r - La Mondiale
z.t
61
Luca Mazzanti
Team Katusha
z.t
62
Francesco Gavazzi
Lampre - Farnese Vini
z.t
63
Markel Irizar Aranburu
Team RadioShack
z.t
64
Tejay Van Garderen
Team HTC - Columbia
z.t
65
Jelle Vanendert
Omega Pharma - Lotto
z.t
66
Jan Bakelants
Omega Pharma - Lotto
z.t
67
Mickael Delage
Omega Pharma - Lotto
z.t
68
Gonzalo Rabuñal Rios
Xacobeo Galicia
op 11'59"
69
José Luis Rubiera Vigil
Team RadioShack
z.t
70
Ruben Perez Moreno
Euskaltel - Euskadi
z.t
71
Alan Perez Lezaun
Euskaltel - Euskadi
z.t
72
Maxim Iglinsky
Astana
z.t
73
Inigo Cuesta Lopez de Castro
Cervélo Test Team
z.t
74
José Luis Arrieta Lujambio
Ag2r - La Mondiale
z.t
75
Delio Fernández Cruz
Xacobeo Galicia
z.t
76
Vincenzo Nibali
Liquigas - Doimo
z.t
77
Daniele Pietropolli
Lampre - Farnese Vini
z.t
78
Marco Marzano
Lampre - Farnese Vini
z.t
79
Thibaut Pinot
FDJ
z.t
80
Arthur Vichot
FDJ
z.t
81
John-Lee Augustyn
Sky Professional Cycling Team
z.t
82
Francesco Bellotti
Liquigas - Doimo
z.t
83
Pedro Merino Criado
Footon - Servetto
z.t
84
Francesco Reda
Quick Step
z.t
85
Laurens ten Dam
Rabobank
z.t
86
Jorge Martín Montenegro
Andalucia - Cajasur
op 17'18"
87
Julien Loubet
Ag2r - La Mondiale
z.t
88
Fabio Felline
Footon - Servetto
z.t
89
Josep Jufre Pou
Astana
z.t
90
Gert Dockx
Team HTC - Columbia
z.t
91
Serafin Martinez Acevedo
Xacobeo Galicia
z.t
92
Andrey Kashechkin
Lampre - Farnese Vini
z.t
93
Steven Cozza
Garmin - Transitions
z.t
94
Manuel Ortega Ocana
Andalucia - Cajasur
z.t
Mauricio Alberto Ardila Cano
Rabobank
DNF
Alfredo Balloni
Lampre - Farnese Vini
DNF
Maxime Bouet
Ag2r - La Mondiale
DNF
Christophe Brandt
Omega Pharma - Lotto
DNF
Matthew Busche
Team RadioShack
DNF
Antonio Cabello Baena
Andalucia - Cajasur
DNF
Sylvain Calzati
Sky Professional Cycling Team
DNF
Pierre Cazaux
FDJ
DNF
Dario David Cioni
Sky Professional Cycling Team
DNF
Julian Dean
Garmin - Transitions
DNF
Philip Deignan
Cervélo Test Team
DNF
Russell Downing
Sky Professional Cycling Team
DNF
Arkaitz Duran Aroca
Footon - Servetto
DNF
Mauro Facci
Quick Step
DNF
Alberto Fernandez Sainz
Xacobeo Galicia
DNF
Mauro Finetto
Liquigas - Doimo
DNF
Xavier Florencio Cabre
Cervélo Test Team
DNF
Johannes Fröhlinger
Team Milram
DNF
John Gadret
Ag2r - La Mondiale
DNF
Artur Gajek
Team Milram
DNF
José Vicente Garcia Acosta
Caisse d'Epargne
DNF
Matthew Harley Goss
Team HTC - Columbia
DNF
Rasmus Guldhammer
Team HTC - Columbia
DNF
Jesus Hernandez Blazquez
Astana
DNF
Joan Horrach Rippoll
Team Katusha
DNF
Jonas Aaen Jörgensen
Team Saxo Bank
DNF
Fredrik Kessiakoff
Garmin - Transitions
DNF
Sergey Klimov
Team Katusha
DNF
Michel Kreder
Garmin - Transitions
DNF
Roman Kreuziger
Liquigas - Doimo
DNF
Sebastian Langeveld
Rabobank
DNF
Geoffroy Lequatre
Team RadioShack
DNF
Martijn Maaskant
Garmin - Transitions
DNF
Adriano Malori
Lampre - Farnese Vini
DNF
Egoi Martinez de Esteban
Euskaltel - Euskadi
DNF
Jason McCartney
Team RadioShack
DNF
Travis Meyer
Garmin - Transitions
DNF
Daniel Navarro Garcia
Astana
DNF
Grischa Niermann
Rabobank
DNF
Rinaldo Nocentini
Ag2r - La Mondiale
DNF
Aitor Perez Arrieta
Footon - Servetto
DNF
Antonio Piedra Perez
Andalucia - Cajasur
DNF
Jérôme Pineau
Quick Step
DNF
Nicolas Portal
Sky Professional Cycling Team
DNF
Filippo Pozzato
Team Katusha
DNF
Oscar Pujol Muñoz
Cervélo Test Team
DNF
Javier Ramirez Abeja
Andalucia - Cajasur
DNF
Sergey Renev
Astana
DNF
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
DNF
Luke Roberts
Team Milram
DNF
Jurgen Roelandts
Omega Pharma - Lotto
DNF
Michael Rogers
Team HTC - Columbia
DNF
Thomas Rohregger
Team Milram
DNF
Hayden Roulston
Team HTC - Columbia
DNF
Jérémy Roy
FDJ
DNF
Matthias Russ
Team Milram
DNF
Ivan Santaromita
Liquigas - Doimo
DNF
Andy Schleck
Team Saxo Bank
DNF
Kanstantsin Sivtsov
Team HTC - Columbia
DNF
Alessandro Spezialetti
Lampre - Farnese Vini
DNF
Wesley Sulzberger
FDJ
DNF
Pablo Urtasun Perez
Euskaltel - Euskadi
DNF
Johan Vansummeren
Garmin - Transitions
DNF
Eduard Vorganov
Team Katusha
DNF
Johnnie Walker
Footon - Servetto
DNF
Frederik Willems
Liquigas - Doimo
DNF
Peter Wrolich
Team Milram
DNF
Maarten Wynants
Quick Step
DNF
Kevin De Weert
Quick Step
DNF
Rémy Di Gregorio
FDJ
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
Info
Parcours
Result
Palmares