En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Clásica Ciclista San Sebastián
Result
1
Lance Armstrong
Motorola
5u31'17"
2
Stefano Della Santa
Mapei - GB - Latexco
op 2"
3
Johan Museeuw
Mapei - GB - Latexco
op 27"
4
Laurent Jalabert
O.N.C.E.
z.t
5
Gianni Bugno
MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
6
Leonardo Piepoli
Refin - Cantina Tollo
op 30"
7
Maximilian Sciandri
MG Boys Maglificio - Technogym
op 1'50"
8
Frank Vandenbroucke
Mapei - GB - Latexco
z.t
9
Miguel Indurain
Banesto
z.t
10
Bruno Cenghialta
Gewiss - Ballan
z.t
11
Francesco Casagrande
Mercatone Uno - Saeco
z.t
12
Paolo Lanfranchi
Brescialat - Fago
z.t
13
Laurent Dufaux
Festina - Lotus
z.t
14
Andrei Tchmil
Lotto - Isoglass
op 2'01"
15
Jesper Skibby
TVM
z.t
16
Gabriele Missaglia
Brescialat - Fago
z.t
17
Alberto Elli
MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
18
Claudio Chiappucci
Carrera - Tassoni
z.t
19
Andrea Ferrigato
ZG Mobili - Selle Italia - Birex
z.t
20
Angel Luis Casero Moreno
Banesto
z.t
21
Jan Ullrich
Team Deutsche Telekom
z.t
22
Beat Zberg
Carrera - Tassoni
z.t
23
Bo Hamburger
TVM
z.t
24
Franco Ballerini
Mapei - GB - Latexco
z.t
25
Axel Merckx
Motorola
z.t
26
Davide Cassani
MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
27
Massimo Podenzana
Brescialat - Fago
z.t
28
Abraham Olano Manzano
Mapei - GB - Latexco
z.t
29
Oscar Pellicioli
Polti - Granarolo - Santini
z.t
30
Melchor Mauri Prat
O.N.C.E.
z.t
31
Luca Scinto
MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
32
Gianni Faresin
Lampre - Panaria
z.t
33
Gilberto Simoni
Aki - Gipiemme - Pitti Shoes
z.t
34
José Maria Jimenez Sastre
Banesto
z.t
35
Viatcheslav Ekimov
Novell Software
z.t
36
Roberto Caruso
ZG Mobili - Selle Italia - Birex
z.t
37
Walter Bonca
ZG Mobili - Selle Italia - Birex
z.t
38
Marco Pantani
Carrera - Tassoni
z.t
39
Fernando Escartín Coti
Mapei - GB - Latexco
z.t
40
Maurizio Fondriest
Lampre - Panaria
z.t
41
Jens Heppner
Team Deutsche Telekom
z.t
42
Stefano Cattai
ZG Mobili - Selle Italia - Birex
op 2'10"
43
Erik Dekker
Novell Software
op 2'47"
44
Emmanuel Magnien
Castorama
z.t
45
Maarten den Bakker
TVM
z.t
46
François Simon
Castorama
z.t
47
Inigo Gonzalez de Heredia Aranzabal
Euskadi - Orbea
z.t
48
Joona Laukka
Festina - Lotus
z.t
49
Angelo Lecchi
Brescialat - Fago
z.t
50
Heinz Imboden
Refin - Cantina Tollo
z.t
51
Leonardo Sierra Sepulveda
Carrera - Tassoni
z.t
52
Manuel Fernandez Gines
Mapei - GB - Latexco
z.t
53
Zenon Jaskula
Aki - Gipiemme - Pitti Shoes
z.t
54
Bruno Thibout
Castorama
z.t
55
Enrico Zaina
Carrera - Tassoni
z.t
56
Giorgio Furlan
Gewiss - Ballan
z.t
57
Roberto Conti
Lampre - Panaria
z.t
58
Federico Echave Musatadi
Mapei - GB - Latexco
z.t
59
Wladimir Belli
Lampre - Panaria
z.t
60
Flavio Vanzella
MG Boys Maglificio - Technogym
op 5'41"
61
Scott Sunderland(1)
Lotto - Isoglass
z.t
62
Jon Odriozola Mugarza
Gewiss - Ballan
z.t
63
Laurent Roux
Castorama
z.t
64
Edwig Van Hooydonck
Novell Software
z.t
65
Christian Henn
Team Deutsche Telekom
z.t
66
Michael Blaudzun
Novell Software
z.t
67
Marco Serpellini
Lampre - Panaria
z.t
68
Cezary Zamana
Motorola
z.t
69
Paolo Fornaciari
Mercatone Uno - Saeco
z.t
70
Laurent Madouas
Castorama
z.t
71
Mauro Gianetti
Polti - Granarolo - Santini
z.t
72
Michael Boogerd
Novell Software
z.t
73
Jose Luis Santamaria Gonzalez
Artiach - Chiquilin
z.t
74
Laurent Desbiens
Castorama
z.t
75
Peter Luttenberger
Carrera - Tassoni
z.t
76
Gian Matteo Fagnini
Mercatone Uno - Saeco
z.t
77
Iñigo Chaurreau Bernardez
Polti - Granarolo - Santini
z.t
78
Kurt Van De Wouwer
Lotto - Isoglass
z.t
79
Alvaro Mejia Castrillon
Motorola
z.t
80
Gerd Audehm
Team Deutsche Telekom
z.t
81
Marco Milesi
Brescialat - Fago
z.t
82
Libardo Niño Corredor
Kelme - Sureña - Avianca
z.t
83
Francisco Javier Cerezo Perales
Castellblanch - MX Onda
z.t
84
Arvis Piziks
Novell Software
z.t
85
Eddy Bouwmans
Novell Software
z.t
86
Thierry Elissalde
Euskadi - Orbea
z.t
87
Juan Rodrigo Arenas Gonzalez
Festina - Lotus
z.t
88
Pascal Herve
Festina - Lotus
z.t
89
Peter Meinert Nielsen
TVM
z.t
90
Michele Bartoli
Mercatone Uno - Saeco
z.t
91
Mauro Bettin
Aki - Gipiemme - Pitti Shoes
z.t
92
Franco Vona
MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
93
Udo Bölts
Team Deutsche Telekom
z.t
94
Peter Van Petegem
TVM
z.t
95
Pascal Richard
MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
96
Alessio Galletti
Lampre - Panaria
z.t
97
Inigo Cuesta Lopez de Castro
Euskadi - Orbea
z.t
98
Christophe Capelle
GAN
z.t
99
Steven Rooks
TVM
z.t
100
Gianluca Gorini
Aki - Gipiemme - Pitti Shoes
z.t
101
Stefano Colage
ZG Mobili - Selle Italia - Birex
z.t
102
Georg Totschnig
Polti - Granarolo - Santini
z.t
103
Didier Rous
GAN
z.t
104
Erik Breukink
O.N.C.E.
z.t
105
Alex Zülle
O.N.C.E.
z.t
106
Davide Perona
Lampre - Panaria
z.t
107
Davide Bramati
Lampre - Panaria
op 5'48"
108
Ramon Gonzalez Arrieta
Banesto
z.t
109
Sean Yates
Motorola
op 10'35"
110
Leon Giner Blas
Artiach - Chiquilin
z.t
111
Johnny Weltz
Motorola
z.t
112
Javier Palacin Salgado
Euskadi - Orbea
z.t
113
Stefano Zanatta
Aki - Gipiemme - Pitti Shoes
z.t
114
Roberto Menegotto
ZG Mobili - Selle Italia - Birex
z.t
115
Servais Knaven
TVM
z.t
116
Giovanni Fidanza
Polti - Granarolo - Santini
z.t
117
Stefano Zanini
Gewiss - Ballan
z.t
118
Yvon Ledanois
GAN
z.t
119
François Lemarchand
GAN
z.t
120
Stéphane Goubert
Festina - Lotus
z.t
121
Vladislav Bobrik
Gewiss - Ballan
z.t
122
Eleuterio Anguita Hinojosa
Castellblanch - MX Onda
z.t
123
Serge Baguet
Lotto - Isoglass
z.t
124
Mario Kummer
Team Deutsche Telekom
z.t
125
Álvaro González de Galdeano
Euskadi - Orbea
z.t
126
José Antonio Espinosa Hernandez
Castellblanch - MX Onda
z.t
127
Antonio Miguel Diaz Rodriguez
Castellblanch - MX Onda
z.t
128
Jelle Nijdam
TVM
z.t
129
Carlos Galarreta Lazaro
Castellblanch - MX Onda
z.t
130
Juan Carlos Vicario Barbera
Castellblanch - MX Onda
z.t
131
Stephen Swart
Motorola
z.t
132
Gabriele Colombo
Gewiss - Ballan
z.t
133
Roberto Pelliconi
Refin - Cantina Tollo
z.t
134
Thierry Gouvenou
GAN
z.t
135
José Jaime Gonzalez Pico
Kelme - Sureña - Avianca
z.t
136
Andreas Kappes
Refin - Cantina Tollo
z.t
137
Valerio Tebaldi
Festina - Lotus
z.t
138
Felice Puttini
Refin - Cantina Tollo
op 13'39"
139
Stefano Giraldi
Refin - Cantina Tollo
z.t
140
Igor González de Galdeano
Euskadi - Orbea
z.t
141
Marcel Wust
Castellblanch - MX Onda
op 14'46"
142
Nico Mattan
Lotto - Isoglass
z.t
143
Mauro Radaelli
Brescialat - Fago
z.t
144
Gianvito Martinelli
Polti - Granarolo - Santini
z.t
145
Stéphane Petilleau
Castorama
z.t
146
Remo Rossi
Carrera - Tassoni
z.t
147
Jean-Claude Colotti
GAN
z.t
148
Carlos Alberto Contreras Cano
Kelme - Sureña - Avianca
z.t
149
Bert Dietz
Team Deutsche Telekom
z.t
150
Juan Carlos Gonzalez Salvador
Euskadi - Orbea
z.t
151
Rudy Verdonck
Lotto - Isoglass
z.t
152
Fabio Roscioli
Refin - Cantina Tollo
z.t
153
Nelson Rodriguez Serna
ZG Mobili - Selle Italia - Birex
z.t
154
Alfredo Irusta Sampredro
Castellblanch - MX Onda
z.t
155
Paul Van Hyfte
Lotto - Isoglass
z.t
156
Filippo Simeoni
Carrera - Tassoni
z.t
157
Andrei Teteriouk
Aki - Gipiemme - Pitti Shoes
z.t
158
José Luis Rubiera Vigil
Artiach - Chiquilin
z.t
159
Simone Biasci
Mercatone Uno - Saeco
z.t
160
Rodolfo Massi
Refin - Cantina Tollo
z.t
161
Michel Dernies
Motorola
z.t
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
Info
Parcours
Result
Palmares