En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
GP San Sebastian
Result
1
Gerhard Zadrobilek
7-Eleven - Wamasch
6u24'10"
2
Francisco Jose Antequera Alabau
BH
op 2'05"
3
Tony Rominger
Chateau d'Ax - Salotti
z.t
4
Charly Mottet
R.M.O.
op 2'09"
5
Jesus Rodriguez Magro
Reynolds Aluminio
z.t
6
Jean-Claude Leclercq
Helvetia- La Suisse
z.t
7
Gert-Jan Theunisse
PDM-Ultima-Concorde
z.t
8
Andy Hampsten
7-Eleven - Wamasch
z.t
9
Juan Martinez Oliver
Kelme - Iberia - Varta
z.t
10
Julian Gorospe Artabe
Reynolds Aluminio
z.t
11
Marc van Orsouw
PDM-Ultima-Concorde
z.t
12
Bruno Cornillet
Z - Peugeot
op 2'50"
13
Carlos Hernandez Bailo
Teka
z.t
14
Malcolm Elliott
Teka
op 2'59"
15
Steve Bauer
Helvetia- La Suisse
z.t
16
Sean Kelly
PDM-Ultima-Concorde
z.t
17
Etienne De Wilde
Histor - Sigma
z.t
18
Edwig Van Hooydonck
Superconfex - Yoko
z.t
19
Rudy d'Haenens
PDM-Ultima-Concorde
z.t
20
Teun van Vliet
Panasonic - Isostar
z.t
21
Jose Luis Laguia Martinez
Reynolds Aluminio
z.t
22
Claudio Chiappucci
Carrera - Vagabond
z.t
23
Acacio Da Silva
Carrera - Vagabond
z.t
24
Gianni Bugno
Chateau d'Ax - Salotti
z.t
25
Pascal Lino
R.M.O.
z.t
26
Martial Gayant
Toshiba
z.t
27
Gilles Delion
Helvetia- La Suisse
z.t
28
Jan Wijnants
Hitachi
z.t
29
Michael Wilson
Helvetia- La Suisse
z.t
30
Johnny Weltz
O.N.C.E.
z.t
31
Noel Szostek
ADR- W-Cup - Bottecchia
z.t
32
Camillo Passera
Chateau d'Ax - Salotti
z.t
33
Henk Lubberding
Panasonic - Isostar
z.t
34
Peter Stevenhaagen
Helvetia- La Suisse
z.t
35
Erich Mächler
Carrera - Vagabond
z.t
36
Miguel Indurain
Reynolds Aluminio
z.t
37
Mauro Gianetti
Helvetia- La Suisse
z.t
38
Patrick Jacobs
Hitachi
z.t
39
Martin Earley
PDM-Ultima-Concorde
z.t
40
Federico Echave Musatadi
BH
z.t
41
Massimo Ghirotto
Carrera - Vagabond
z.t
42
Jean-Claude Colotti
R.M.O.
z.t
43
Pello Ruiz Cabestany
O.N.C.E.
z.t
44
Luc Roosen
Histor - Sigma
z.t
45
Didier Virvaleix
Histor - Sigma
z.t
46
José Recio Ariza
Kelme - Iberia - Varta
z.t
47
Bruno Bruyère
Hitachi
z.t
48
François Lemarchand
Z - Peugeot
z.t
49
Thierry Claveyrolat
R.M.O.
z.t
50
Patrick Robeet
Domex-Weinmann
z.t
51
Jerome Simon
Z - Peugeot
z.t
52
Alvaro Pino Couñago
BH
z.t
53
Eric Caritoux
R.M.O.
z.t
54
Guy Nulens
Panasonic - Isostar
z.t
55
Arsenio Gonzalez Gutierrez
Teka
z.t
56
Maarten Ducrot
Domex-Weinmann
z.t
57
Fabian Fuchs
Superconfex - Yoko
z.t
58
Anselmo Fuerte Abelenda
BH
z.t
59
Luis Javier Lukin Morentin
Reynolds Aluminio
z.t
60
Inaki Gaston Crespo
Kelme - Iberia - Varta
z.t
61
Claude Criquielion
Hitachi
z.t
62
Javier Murguialday Chasco
BH
z.t
63
Jesus Arambarri Arregui
Caja Rural / Paternina
z.t
64
Jokin Mujika Aramburu
Caja Rural / Paternina
z.t
65
Helmut Wechselberger
Caja Rural / Paternina
z.t
66
Pascal Poisson
Toshiba
z.t
67
Ruben Gorospe Artabe
Reynolds Aluminio
z.t
68
Masatoshi Ichikawa
Hitachi
z.t
69
Urs Zimmermann
Carrera - Vagabond
z.t
70
Eduardo Chozas Olmos
O.N.C.E.
z.t
71
Jörg Müller
PDM-Ultima-Concorde
z.t
72
Luc Leblanc
Histor - Sigma
z.t
73
Enrico Zaina
Carrera - Vagabond
z.t
74
Yvon Madiot
Toshiba
z.t
75
Laurent Bezault
Toshiba
z.t
76
Dominique Arnaud
Reynolds Aluminio
z.t
77
Denis Roux
Toshiba
z.t
78
Enrique Alberto Aja Cagigas
Teka
z.t
79
Luis Perez Garcia
Lotus - Zahor Chocolates
z.t
80
Pedro Delgado Robledo
Reynolds Aluminio
z.t
81
Eric Van Lancker
Panasonic - Isostar
z.t
82
Robert Millar
Z - Peugeot
z.t
83
Mariano Sanchez Martinez
Teka
z.t
84
Marino Lejarreta Arrizabalaga
Caja Rural / Paternina
z.t
85
Raul Alcala Gallegos
PDM-Ultima-Concorde
z.t
86
Marco Giovannetti
Seur
z.t
87
Marc Madiot
Toshiba
z.t
88
Pedro Munoz Machin Rodriguez
O.N.C.E.
z.t
89
Peter WInnen
Panasonic - Isostar
z.t
90
Roland Le Clerc
Caja Rural / Paternina
z.t
91
Stefano Zanatta
Chateau d'Ax - Salotti
op 6'55"
92
John Talen
Panasonic - Isostar
z.t
93
Jeff Pierce
7-Eleven - Wamasch
z.t
94
Paul Haghedooren
Histor - Sigma
z.t
95
Ron Kiefel
7-Eleven - Wamasch
z.t
96
Steven Rooks
PDM-Ultima-Concorde
z.t
97
Theo de Rooy
Panasonic - Isostar
z.t
98
Peter Gänsler
Superconfex - Yoko
z.t
99
Arjan Jagt
Superconfex - Yoko
z.t
100
Patrick Tolhoek
Superconfex - Yoko
z.t
101
Thomas Wegmüller
Domex-Weinmann
z.t
102
Jean-Claude Bagot
R.M.O.
z.t
103
Jose Antonio Sanchez Valencia
Caja Rural / Paternina
z.t
104
Javier Carballeda Echebarria
Caja Rural / Paternina
z.t
105
Robert d'Hondt
Histor - Sigma
z.t
106
Patrick Hendrickx
Hitachi
z.t
107
Jos van Aert
Hitachi
z.t
108
Juan Carlos Martin Martinez
BH
z.t
109
Felice Puttini
Carrera - Vagabond
z.t
110
Niki Rüttimann
Helvetia- La Suisse
z.t
111
Franco Vona
Chateau d'Ax - Salotti
z.t
112
Jens Veggerby
7-Eleven - Wamasch
z.t
113
Greg LeMond
ADR- W-Cup - Bottecchia
z.t
114
Jaanus Kuum
ADR- W-Cup - Bottecchia
z.t
115
Eddy Vancraeynest
ADR- W-Cup - Bottecchia
z.t
116
Johan Lammerts
ADR- W-Cup - Bottecchia
z.t
117
René Martens
ADR- W-Cup - Bottecchia
z.t
118
Marino Alonso Monje
Teka
z.t
119
Peter Hilse
Teka
z.t
120
José Maria Ahedo Toha
Teka
z.t
121
Antonio Coll Pontanilla
Kelme - Iberia - Varta
z.t
122
Antonio Balboa Rico
Kelme - Iberia - Varta
z.t
123
Nestor Oswaldo Mora Zarate
Kelme - Iberia - Varta
z.t
124
Jesus Blanco Villar
Seur
z.t
125
Luis Maria Diaz de Otazu Galarza
Seur
z.t
126
Jose Luis Navarro Martinez
Seur
z.t
127
José-Luis Rodriguez Garcia
Seur
z.t
128
Jon Unzaga Bombin
Seur
z.t
129
Luc Suykerbuyk
Lotus - Zahor Chocolates
z.t
130
Enrique Alonso Casado
Lotus - Zahor Chocolates
z.t
131
Xavier Aldanondo Luzuriaga
O.N.C.E.
z.t
132
Jose Luis Villanueva Orihuela
O.N.C.E.
z.t
133
Celestino Prieto Rodriguez
O.N.C.E.
z.t
134
Tom Cordes
Superconfex - Yoko
z.t
135
Beat Breu
Domex-Weinmann
z.t
136
Jose Rolando Ovando Castellanos
O.N.C.E.
z.t
137
Thierry Bock
Hitachi
z.t
138
Alessandro Pozzi (1)
Chateau d'Ax - Salotti
z.t
139
Eduardo Ruiz Santamaria
BH
z.t
140
Louis de Koning
Panasonic - Isostar
z.t
141
Fermin Trueba Garcia
Lotus - Zahor Chocolates
z.t
142
Dag Otto Lauritzen
7-Eleven - Wamasch
z.t
143
Jésus Suarez Cueva
Lotus - Zahor Chocolates
z.t
144
Joaquin Hernandez Hernandez
Seur
z.t
145
Joseba Ruiz Martinez
Lotus - Zahor Chocolates
z.t
146
Pablo Moreno Rebollo
Seur
z.t
147
Brian Walton
7-Eleven - Wamasch
z.t
148
Inaki Murua Goros Tidi
Caja Rural / Paternina
z.t
149
Jaime Vilamajo Ipiens
Kelme - Iberia - Varta
z.t
150
Twan Poels
Superconfex - Yoko
z.t
151
Thierry Laurent
R.M.O.
z.t
152
Gilles Sanders
R.M.O.
z.t
153
Kim Andersen
Z - Peugeot
z.t
154
Dominique Gaigne
Histor - Sigma
z.t
155
Jean-François Brasseur
Domex-Weinmann
z.t
156
Adrie Kools
ADR- W-Cup - Bottecchia
z.t
157
Miguel Arroyo Rosales
ADR- W-Cup - Bottecchia
z.t
158
Rob Harmeling
Histor - Sigma
z.t
159
Humberto Parra Pinto
Kelme - Iberia - Varta
z.t
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
Info
Parcours
Result
Palmares