En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
PostNord Danmark Rundt
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
12/09
Frederiksberg
Kalundborg
175 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Casper Pedersen
Team Giant - Castelli
4u07'47"
2
Nacer Bouhanni
Cofidis
op 7"
3
Phil Bauhaus
Team Sunweb
z.t
4
Christophe Laporte
Cofidis
z.t
5
Thomas Boudat
Direct Energie
z.t
6
Matti Breschel
Astana Pro Team
z.t
7
Michael Carbel Svendgaard
Team Veloconcept
z.t
8
Nicolai Brochner
Riwal Platform Cycling Team
z.t
9
Jesper Asselman
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
10
John Degenkolb
Trek - Segafredo
z.t
11
Elmar Reinders
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
12
Mads Pedersen
Trek - Segafredo
z.t
13
Pieter Vanspeybrouck
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
14
Rasmus Guldhammer
Team Veloconcept
z.t
15
Mikkel Froelich Honoré
Lotto - Soudal U23
z.t
16
Pim Ligthart
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
17
Robin Stenuit
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
18
Jasper Stuyven
Trek - Segafredo
z.t
19
Aimé Degendt
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
20
Preben Van Hecke
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
21
Kevin Van Melsen
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
22
Christoffer Lisson
BHS - Almeborg Bornholm
z.t
23
Dries Van Gestel
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
24
Jonas Aaen Jörgensen
Riwal Platform Cycling Team
z.t
25
Marco Minnaard
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
26
Michael Valgren Andersen
Astana Pro Team
z.t
27
Brecht Dhaene
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
28
Asbjørn Kragh Andersen
Delko Marseille Provence KTM
z.t
29
Lennard Hofstede
Team Sunweb
z.t
30
Torkil Veyhe
Coloquick - Cult
z.t
31
Pieter Weening
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
32
Brian van Goethem
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
33
Andreas Stokbro Nielsen
Riwal Platform Cycling Team
z.t
34
Jonas Gregaard Wilsly
Riwal Platform Cycling Team
z.t
35
Fabien Grellier
Direct Energie
z.t
36
Roy Curvers
Team Sunweb
z.t
37
Emil Mielke Vinjebo
Team Giant - Castelli
z.t
38
Alexander Kamp Egested
Team Veloconcept
z.t
39
Truls Engen Korsaeth
Astana Pro Team
z.t
40
Yohann Gène
Direct Energie
z.t
41
Alessandro Tonelli
Bardiani CSF
z.t
42
Chris Anker Sörensen
Riwal Platform Cycling Team
z.t
43
Geoffrey Soupe
Cofidis
op 39"
44
Adrien Petit
Direct Energie
z.t
45
Brian Nauleau
Direct Energie
op 49"
46
Louis Bendixen
Coloquick - Cult
op 55"
47
Rasmus Bøgh Wallin
Coloquick - Cult
z.t
48
Nicklas Overgaard Pedersen
Team Giant - Castelli
z.t
49
Troels Ronning Vinther
Riwal Platform Cycling Team
z.t
50
Rasmus Christian Quaade
Team Giant - Castelli
z.t
51
Yevgeniy Gidich
Astana Pro Team
z.t
52
Christophe Noppe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
53
Benjamin Declercq
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
54
Simone Antonini
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
55
Grégory Rast
Trek - Segafredo
z.t
56
Boy van Poppel
Trek - Segafredo
z.t
57
Mark Sehested Pedersen
Team Veloconcept
z.t
58
Martin Toft Madsen
BHS - Almeborg Bornholm
op 1'05"
59
Jarl Salomein
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
60
Casper Von Folsach
Team Giant - Castelli
z.t
61
Max Kanter
Team Sunweb
z.t
62
Jesper Schultz
Coloquick - Cult
z.t
63
Lorenzo Fortunato
Bardiani CSF
z.t
64
Charles Planet
Team Novo Nordisk
z.t
65
Florian Maitre
Direct Energie
z.t
66
Alexandre Pichot
Direct Energie
z.t
67
Umberto Orsini
Bardiani CSF
z.t
68
Mirco Maestri
Bardiani CSF
z.t
69
Dmitriy Gruzdev
Astana Pro Team
z.t
70
Tim Ariesen
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
71
Matthias Brandle
Trek - Segafredo
z.t
72
Michael Van Staeyen
Cofidis
z.t
73
Cyril Lemoine
Cofidis
z.t
74
Niklas Larsen
Team Veloconcept
z.t
75
Paul Ourselin
Direct Energie
op 5'09"
76
Simone Sterbini
Bardiani CSF
op 7'33"
77
Edoardo Zardini
Bardiani CSF
z.t
78
Lindsay De Vylder
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
79
Kenneth Van Rooy
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
80
Jesper Juul Andreasen
BHS - Almeborg Bornholm
z.t
81
Jakob Egholm
Team Giant - Castelli
z.t
82
Mathias Bregnhoj
BHS - Almeborg Bornholm
z.t
83
August Poulsen
z.t
84
Rasmus Byriel Iversen
Team Giant - Castelli
z.t
85
Andreas Hyldgaard Jeppesen
Team Veloconcept
z.t
86
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
z.t
87
Martijn Verschoor
Team Novo Nordisk
z.t
88
Joonas Henttala
Team Novo Nordisk
z.t
89
Sebastian Lander
GM Europa Ovini
z.t
90
Martin Mortensen
Coloquick - Cult
z.t
91
Jannik Hyldtoft Hansen
BHS - Almeborg Bornholm
z.t
92
Romain Gioux
Team Novo Nordisk
z.t
93
Morten Ollegaard
BHS - Almeborg Bornholm
z.t
94
Zhandos Bizhigitov
Astana Pro Team
z.t
95
Ruslan Tleubayev
Astana Pro Team
z.t
96
Michael Reihs
Team Veloconcept
z.t
97
Arman Kamyshev
Astana Pro Team
z.t
98
Nicklas Boje-Pedersen
Team Giant - Castelli
z.t
99
Niklas Eg
Team Veloconcept
z.t
100
Laurent Didier
Trek - Segafredo
z.t
101
Anders Hardahl
Coloquick - Cult
z.t
102
Andreas Kron
Riwal Platform Cycling Team
z.t
103
Nicola Conci
z.t
104
Mathias Krigbaum
Coloquick - Cult
z.t
105
Silas Clemmensen
z.t
106
Christian Moberg Jörgensen
Coloquick - Cult
z.t
107
Jacob Gye Madsen
z.t
108
Frederik Muff
z.t
109
Mikkel Skjellerup
z.t
110
Max Walscheid
Team Sunweb
z.t
111
Ramon Sinkeldam
Team Sunweb
z.t
112
Sindre Skjoestad Lunke
Team Sunweb
z.t
113
Steffen Munk Christiansen
BHS - Almeborg Bornholm
z.t
114
Florian Sénéchal
Cofidis
z.t
115
Loic Chetout
Cofidis
z.t
116
Morten Hulgaard
BHS - Almeborg Bornholm
z.t
117
Sjoerd Van Ginneken
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
118
Jeroen Meijers
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
119
Patrick Clausen
Riwal Platform Cycling Team
op 7'41"
120
Danilo Napolitano
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
121
Fabio Calabria
Team Novo Nordisk
op 8'19"
122
Javier Megias Leal
Team Novo Nordisk
op 8'51"
123
Marco Maronese
Bardiani CSF
z.t
Guillaume Levarlet
Team Wanty - Groupe Gobert
DNF
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
DNF
Bert De Backer
Team Sunweb
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares