En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
VOO-Tour de Wallonie
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
31/07
Couvin
Thuin
186.7 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Tosh Van der Sande
Lotto - Soudal
4u37'23"
2
Bryan Coquard
Vital Concept - B&B Hotels
op 1"
3
Dries De Bondt
Corendon - Circus
op 3"
4
Amaury Capiot
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
5
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
z.t
6
Davide Cimolai
Israel Cycling Academy
z.t
7
Loic Vliegen
Wanty - Gobert Cycling Team
op 4"
8
Milan Menten
Sport Vlaanderen - Baloise
op 7"
9
Quinten Hermans
Telenet Baloise Lions
z.t
10
Timothy Dupont
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
11
Dimitri Claeys
Cofidis
z.t
12
Kenneth Van Rooy
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
13
Quentin Pacher
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
14
Christopher Lawless
Team INEOS
z.t
15
Huub Duyn
Roompot - Charles
z.t
16
Jenthe Biermans
Team Katusha Alpecin
z.t
17
Eddie Dunbar
Team INEOS
z.t
18
Arnaud Démare
Groupama - FDJ
z.t
19
Aurelien Paret-Peintre
Ag2r - La Mondiale
z.t
20
Jelle Vanendert
Lotto - Soudal
z.t
21
Nathan Van Hooydonck
CCC Team
z.t
22
Tom Van Asbroeck
Israel Cycling Academy
z.t
23
Cyril Gautier
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
24
Ruben Guerreiro
Team Katusha Alpecin
z.t
25
Dorian Godon
Ag2r - La Mondiale
z.t
26
Nicolas Cleppe
Telenet Baloise Lions
z.t
27
Diego Rosa
Team INEOS
z.t
28
Lucas Eriksson
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
29
Senne Leysen
Roompot - Charles
z.t
30
Oscar Riesebeek
Roompot - Charles
z.t
31
Kristoffer Halvorsen
Team INEOS
z.t
32
Baptiste Planckaert
Wallonie Bruxelles
z.t
33
Nico Denz
Ag2r - La Mondiale
op 19"
34
Pawel Bernas
CCC Team
z.t
35
Abram Stockman
Tarteletto - Isorex
op 22"
36
Olivier Le Gac
Groupama - FDJ
z.t
37
Dries Van Gestel
Sport Vlaanderen - Baloise
op 25"
38
Romain Cardis
Total Direct Energie
op 28"
39
Frederik Frison
Lotto - Soudal
z.t
40
Kim Magnusson
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
41
Michiel Stockman
Tarteletto - Isorex
z.t
42
Pierre Idjouadienne
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 37"
43
Brent Van Moer
Lotto - Soudal
z.t
44
Damien Touzé
Cofidis
op 48"
45
Kevin Reza
Vital Concept - B&B Hotels
op 50"
46
Silvan Dillier
Ag2r - La Mondiale
z.t
47
Justin Jules
Wallonie Bruxelles
z.t
48
Bert Van Lerberghe
Cofidis
z.t
49
Emil Mielke Vinjebo
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
50
Philipp Walsleben
Corendon - Circus
z.t
51
Willem Jakobus Smit
Team Katusha Alpecin
op 1'09"
52
Christian Knees
Team INEOS
op 1'16"
53
Nikolas Maes
Lotto - Soudal
z.t
54
Fabien Doubey
Wanty - Gobert Cycling Team
op 1'25"
55
Ramon Sinkeldam
Groupama - FDJ
op 1'28"
56
Ludovic Robeet
Wallonie Bruxelles
op 1'44"
57
Boris Vallee
Wanty - Gobert Cycling Team
op 1'55"
58
Roy Jans
Corendon - Circus
z.t
59
Jérôme Baugnies
Wanty - Gobert Cycling Team
op 2'08"
60
Stan Dewulf
Lotto - Soudal
op 2'19"
61
Daniel Turek
Israel Cycling Academy
z.t
62
Cyril Lemoine
Cofidis
op 2'31"
63
Kamil Gradek
CCC Team
op 2'37"
64
Elmar Reinders
Roompot - Charles
op 2'44"
65
Piet Allegaert
Sport Vlaanderen - Baloise
op 3'01"
66
Lionel Taminiaux
Wallonie Bruxelles
op 3'10"
67
Edward Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
68
Andreas Stokbro Nielsen
Riwal Readynez Cycling Team
op 3'12"
69
Pierre Gouault
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 3'22"
70
Miles Scotson
Groupama - FDJ
op 3'37"
71
Jakub Mareczko
CCC Team
op 3'43"
72
Reto Hollenstein
Team Katusha Alpecin
z.t
73
Thomas Degand
Wanty - Gobert Cycling Team
op 3'55"
74
Stijn Steels
Roompot - Charles
op 4'00"
75
Corné Van Kessel
Telenet Baloise Lions
z.t
76
Toon Aerts
Telenet Baloise Lions
z.t
77
Clément Carisey
Israel Cycling Academy
op 4'14"
78
Adrien Petit
Total Direct Energie
op 4'21"
79
Johan Le Bon
Vital Concept - B&B Hotels
op 4'36"
80
Zico Waeytens
Cofidis
op 4'53"
81
Joeri Stallaert
Corendon - Circus
z.t
82
Niels De Rooze
Tarteletto - Isorex
z.t
83
Roy Goldstein
Israel Cycling Academy
op 5'03"
84
Thijs Aerts
Telenet Baloise Lions
op 5'18"
85
Tom Meeusen
Corendon - Circus
op 5'22"
86
Jonas Aaen Jörgensen
Riwal Readynez Cycling Team
op 5'30"
87
Floris Gerts
Tarteletto - Isorex
op 5'38"
88
Gediminas Bagdonas
Ag2r - La Mondiale
op 5'54"
89
Filippo Ganna
Team INEOS
z.t
90
Yentl Bekaert
Telenet Baloise Lions
op 6'04"
91
Julien Antomarchi
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
92
Emiel Vermeulen
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
93
Julien Van den Brande
Tarteletto - Isorex
op 6'08"
94
Elias Van Breussegem
Tarteletto - Isorex
z.t
Stijn Devolder
Corendon - Circus
DNF
Damien Gaudin
Total Direct Energie
DNF
Nathan Haas
Team Katusha Alpecin
DNF
Pim Ligthart
Total Direct Energie
DNF
Christophe Masson
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
DNF
Daniel Navarro Garcia
Team Katusha Alpecin
DNF
Pierre Rolland
Vital Concept - B&B Hotels
DNF
Szymon Wojciech Sajnok
CCC Team
DNF
Hamish Schreurs
Israel Cycling Academy
DNF
Angelo Tulik
Total Direct Energie
DNF
Stijn Vandenbergh
Ag2r - La Mondiale
DNF
Ludwig De Winter
Wanty - Gobert Cycling Team
DNF
Lars van der Haar
Telenet Baloise Lions
DNF
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
DNF
Thomas Boudat
Total Direct Energie
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares