En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Prueba Villafranca-Ordiziako Klasika
Result
1
Rafael Valls Ferri
Movistar Team
3u55'06"
2
Jesus Del Pino Corrochano
Vito - Feirense - BNB
op 29"
3
Juan Antonio Lopez-Cozar
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
4
Jetse Bol
Burgos - BH
z.t
5
Sergei Chernetski
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
6
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
z.t
7
Masahiro Ishigami
z.t
8
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
9
Isaac Canton Serrano
Kometa Cycling Team
z.t
10
Anasse Ait El Abdia
Vib Sports
z.t
11
Joao Rodrigues
W52/FC Porto
z.t
12
Alexander Vdovin
Lokosphinx
z.t
13
Unai Cuadrado Ruiz De Gauna
Team Euskadi
z.t
14
Antonio Ferreira Carvalho
W52/FC Porto
z.t
15
Awet Ghebremedhin
Israel Cycling Academy
z.t
16
Javier Moreno Bazan
Delko Marseille Provence KTM
op 35"
17
Marton Dina
Cube - Csomor MTB Team
op 1'26"
18
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
19
Jaime Castrillo
Movistar Team
op 1'28"
20
Alex Aranburu Deba
Caja Rural - Seguros RGA
op 2'35"
21
Angel Madrazo Ruiz
Burgos - BH
op 2'52"
22
Alexis Guerin
Delko Marseille Provence KTM
op 2'58"
23
Alexander Cataford
Israel Cycling Academy
op 3'18"
24
David Da Silva Livramento
Sporting Clube de Portugal/Tavira
op 3'28"
25
Oscar Pelegri
Vito - Feirense - BNB
z.t
26
Delio Fernández Cruz
Delko Marseille Provence KTM
op 4'52"
27
Rubén Plaza Molina
Israel Cycling Academy
op 5'44"
28
Ruben Fernandez Andujar
Movistar Team
z.t
29
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
z.t
30
Gustavo Cesar Veloso
W52/FC Porto
z.t
31
Rui Pedro Carvalho Vinhas
W52/FC Porto
op 7'21"
32
Lucas De Rossi
Delko Marseille Provence KTM
z.t
33
Savva Novikov
Lokosphinx
z.t
34
Domingos André Maciel Gonçalves
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
35
Atsushi Oka
Utsunomiya Blitzen
op 9'00"
36
Zakkari Dempster
Israel Cycling Academy
z.t
37
Manabu Ishibashi
Team Bridgestone Cycling
z.t
38
Bernat Font Mas
z.t
39
Jon Irisarri Ricon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
40
Yoann Paillot
St Michel - Auber93
z.t
41
Flavien Maurelet
St Michel - Auber93
z.t
42
José Manuel Gutierrez Revuelta
Guerciotti - Kiwi Atantico
op 10'52"
43
Samuel José Rodrigues Caldeira
W52/FC Porto
op 11'31"
44
Jorge Cubero Galvez
Burgos - BH
z.t
45
Nicolas Sessler
Burgos - BH
z.t
46
Daniel Mestre
W52/FC Porto
z.t
47
Gabriel Reguero Corral
Vib Sports
z.t
48
Hector Carretero
Movistar Team
z.t
49
Juan Camacho del Fresno
Kometa Cycling Team
z.t
50
Michel Ries
Kometa Cycling Team
z.t
51
Alvaro Cuadros Morata
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
52
Jose Antonio Garcia Martin
Kometa Cycling Team
z.t
53
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
54
Fernando Barcelo Aragon
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
55
Camille Thominet
St Michel - Auber93
z.t
56
Ibai Azurmendi Sagastibeltza
Team Euskadi
z.t
57
David Galarreta Ugarte
z.t
58
Diego Lopez Fuentes
Team Euskadi
z.t
59
Mikel Alonso Flores
Team Euskadi
z.t
60
Omer Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
61
Arseny Nikiforov
Lokosphinx
z.t
62
Manuel De Sousa António Ferreira
Vito - Feirense - BNB
z.t
63
Pedro Andrade
Vito - Feirense - BNB
z.t
64
Joao Moreira Leite
Vito - Feirense - BNB
z.t
65
João Barbosa
Vito - Feirense - BNB
op 11'35"
66
Peio Goikoetxea Goiogana
Team Euskadi
op 12'59"
67
Txomin Juaristi Arrieta
Team Euskadi
z.t
68
Nariyuki Masuda
Utsunomiya Blitzen
op 15'51"
69
Jose Carlos Nunez Sanchez
Guerciotti - Kiwi Atantico
op 18'01"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
1999
Info
Parcours
Result
Palmares