En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Int. Österreich-Rundfahrt
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
11/07
Bruck
Kitzbühel
161.9 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Jannik Steimle
Team Vorarlberg Santic
4u04'09"
2
Jonas Koch
CCC Team
z.t
3
Patrick Gamper
Tirol Cycling Team
z.t
4
August Jensen
Israel Cycling Academy
z.t
5
Dayer Uberney Quintana Rojas
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
6
Laurent Pichon
Team Arkéa- Samsic
z.t
7
Matthias Krizek
Team Felbermayr - Simplon Wels
z.t
8
Johannes Schinnagel
Maloja Pushbikers
z.t
9
Colin Chris Stüssi
Team Vorarlberg Santic
z.t
10
Eliot Lietaer
Wallonie Bruxelles
z.t
11
Tom-Jelte Slagter
Team Dimension Data
z.t
12
Josef Cerny
CCC Team
z.t
13
Ruben Fernandez Andujar
Movistar Team
z.t
14
Stefan De Bod
Team Dimension Data
z.t
15
Vadim Pronskiy
Vino - Astana Motors
z.t
16
Timon Loderer
Team Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
17
Tom Devriendt
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
18
Georg Zimmermann
Tirol Cycling Team
z.t
19
Eduardo Sepulveda
Movistar Team
z.t
20
Marco Minnaard
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
21
Lucas De Rossi
Delko Marseille Provence KTM
z.t
22
Victor De La Parte Gonzalez
CCC Team
z.t
23
Bart De Clercq
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
24
Ben O'Connor
Team Dimension Data
z.t
25
Delio Fernández Cruz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
26
Aleksey Rybalkin
Gazprom - Rusvelo
z.t
27
Connor Swift
Team Arkéa- Samsic
z.t
28
Aleksander Vlasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
29
Stephan Rabitsch
Team Felbermayr - Simplon Wels
z.t
30
Riccardo Zoidl
CCC Team
z.t
31
Hans-Jörg Leopold
Maloja Pushbikers
z.t
32
Nikolay Cherkasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
33
Winner Andrew Anacona
Movistar Team
z.t
34
Lukasz Owsian
CCC Team
z.t
35
Michal Podlaski
Wibatech Merx 7R
z.t
36
Anatolii Budiak
Wibatech Merx 7R
z.t
37
Pawel Cieslik
Wibatech Merx 7R
z.t
38
Javier Moreno Bazan
Delko Marseille Provence KTM
z.t
39
Ben Hermans
Israel Cycling Academy
z.t
40
Vladislav Kulikov
Gazprom - Rusvelo
z.t
41
Jose Manuel Diaz Gallego
Team Vorarlberg Santic
z.t
42
Thomas Degand
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
43
Rafael Valls Ferri
Movistar Team
z.t
44
Gordian Banzer
Team Vorarlberg Santic
z.t
45
Franck Bonnamour
Team Arkéa- Samsic
z.t
46
Matvey Nikitin
Vino - Astana Motors
z.t
47
Daniel Turek
Israel Cycling Academy
z.t
48
Omar El Gouzi
Tirol Cycling Team
z.t
49
Thibault Guernalec
Team Arkéa- Samsic
z.t
50
Jonas Rapp
Team Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
51
Daniel Geismayr
Team Vorarlberg Santic
z.t
52
Kenny Molly
Wallonie Bruxelles
z.t
53
Edoardo Zardini
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
54
Amanuel Gebreigzabhier
Team Dimension Data
z.t
55
Romain Combaud
Delko Marseille Provence KTM
z.t
56
Nickolas Dlamini
Team Dimension Data
z.t
57
Dimitri Peyskens
Wallonie Bruxelles
z.t
58
Enrico Gasparotto
Team Dimension Data
z.t
59
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
60
Benjamin Brkic
Team Felbermayr - Simplon Wels
z.t
61
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
z.t
62
Carlos Alberto Betancur Gomez
Movistar Team
z.t
63
Patrick Schelling
Team Vorarlberg Santic
z.t
64
Mario Gamper
Tirol Cycling Team
z.t
65
Andi Bajc
Team Felbermayr - Simplon Wels
z.t
66
Brice Feillu
Team Arkéa- Samsic
z.t
67
Romain Hardy
Team Arkéa- Samsic
z.t
68
Scott Davies
Team Dimension Data
op 2'41"
69
Alessandro Fedeli
Delko Marseille Provence KTM
op 0"
70
Daniel Auer
Maloja Pushbikers
op 4'49"
71
Alexandr Ovsyannikov
Vino - Astana Motors
z.t
72
Francesco Manuel Bongiorno
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 4'55"
73
Sebastian Schönberger
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 0"
74
Marvin Hammerschmid
Sport.Land. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich
op 7'13"
75
Luka Pajek
Sport.Land. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich
z.t
76
Daniel Eichinger
Team Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
77
Stefan Kolb
Maloja Pushbikers
z.t
78
Felix Ritzinger
Maloja Pushbikers
z.t
79
Felix Engelhardt
Tirol Cycling Team
z.t
80
Roberto Gonzalez
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
81
Grzegorz Stepniak
Wibatech Merx 7R
z.t
82
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
z.t
83
Yannik Achterberg
Maloja Pushbikers
z.t
84
Guy Sagiv
Israel Cycling Academy
z.t
85
Daniel Lehner
Team Felbermayr - Simplon Wels
z.t
86
Lukas Schlemmer
Maloja Pushbikers
z.t
87
Marek Rutkiewicz
Wibatech Merx 7R
z.t
88
Jaime Castrillo
Movistar Team
z.t
89
Zakkari Dempster
Israel Cycling Academy
z.t
90
Lukas Malgay
Team Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
91
Dominik Hrinkow
Team Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
92
Andreas Graf
Team Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
93
Samuele Rivi
Tirol Cycling Team
z.t
94
Pieter Vanspeybrouck
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
95
Awet Ghebremedhin
Israel Cycling Academy
z.t
96
William Barta
CCC Team
z.t
97
Alexis Guerin
Delko Marseille Provence KTM
z.t
98
Tom Wirtgen
Wallonie Bruxelles
op 8'03"
99
Florian Gamper
Tirol Cycling Team
op 11'09"
100
Thomas Umhaller
Sport.Land. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich
z.t
101
Etienne van Empel
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 12'49"
102
Lukas Spengler
Wallonie Bruxelles
z.t
103
Alexandr Semenov
Vino - Astana Motors
z.t
104
Mathijs Paasschens
Wallonie Bruxelles
z.t
105
Andreas Hofer
Team Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
106
Raphael Hammerschmid
Sport.Land. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich
z.t
107
Carlos Barbero Cuesta
Movistar Team
op 0"
108
Giovanni Visconti
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
Stepan Astafyev
Vino - Astana Motors
DNF
Stefan Mastaller
Sport.Land. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich
DNF
Laurens ten Dam
CCC Team
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares