En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Int. Österreich-Rundfahrt
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
03/07
Graz
Wien
193.8 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Elia Viviani
Team Sky
4u28'50"
2
Sep Vanmarcke
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
3
Jason Lowndes
Israel Cycling Academy
z.t
4
Rok Korosec
Amplatz - BMC
z.t
5
Youcef Reguigui
Team Dimension Data
z.t
6
Alexander Porsev
Gazprom - Rusvelo
z.t
7
Clement Venturini
Cofidis
z.t
8
Ryan Gibbons
Team Dimension Data
z.t
9
Alex Howes
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
10
Andrew Fenn
Aqua Blue Sport
z.t
11
Delio Fernández Cruz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
12
Jay Robert Thomson
Team Dimension Data
z.t
13
Pim Ligthart
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
14
Andrea Vendrame
Androni Giocattoli
z.t
15
Gatis Smukulis
Delko Marseille Provence KTM
z.t
16
Guillaume Boivin
Israel Cycling Academy
z.t
17
Felix Grossschartner
CCC Sprandi Polkowice
z.t
18
Loic Chetout
Cofidis
z.t
19
Markus Eibegger
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
20
Sven Erik Bystrøm
Katusha - Alpecin
z.t
21
Stephan Rabitsch
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
22
Stefan Denifl
Aqua Blue Sport
z.t
23
Mark Christian
Aqua Blue Sport
z.t
24
Patrick Gamper
Tirol Cycling Team
z.t
25
Ivan Savitskiy
Gazprom - Rusvelo
z.t
26
Rein Taaramae
Katusha - Alpecin
z.t
27
Daniel Teklehaimanot Girmazion
Team Dimension Data
z.t
28
William Clarke
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
29
Ben O'Connor
Team Dimension Data
z.t
30
Zakkari Dempster
Israel Cycling Academy
z.t
31
Kristijan Koren
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
32
Johann van Zyl
Team Dimension Data
z.t
33
Ryan Mullen
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
op 18"
34
Tom Scully
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
op 32"
35
Davide Ballerini
Androni Giocattoli
op 1'42"
36
Maximilian Kuen
Tirol Cycling Team
z.t
37
Artyom Zakharov
Astana Pro Team
z.t
38
Fabian Lienhard
Team Vorarlberg
z.t
39
Marcel Neuhauser
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
40
Matija Kvasina
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
41
Sergey Firsanov
Gazprom - Rusvelo
z.t
42
Tom-Jelte Slagter
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
43
Giulio Ciccone
Bardiani CSF
z.t
44
Gian Friesecke
Team Vorarlberg
z.t
45
Lukas Schlemmer
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
46
Maximilian Hammerle
Team Vorarlberg
z.t
47
Florian Bissinger
WSA - Greenlife
z.t
48
Calvin Watson
Aqua Blue Sport
z.t
49
Patrick Schelling
Team Vorarlberg
z.t
50
Daniel Geismayr
Team Vorarlberg
z.t
51
Patrick Bosman
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
52
Enrico Salvador
Tirol Cycling Team
z.t
53
Filippo Fortin
Tirol Cycling Team
z.t
54
Riccardo Zoidl
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
55
Sebastian Schönberger
Tirol Cycling Team
z.t
56
Manuel Belletti
Wilier Triestina
z.t
57
Oscar Gatto
Astana Pro Team
z.t
58
Matthias Krizek
Tirol Cycling Team
z.t
59
Hermann Pernsteiner
Amplatz - BMC
z.t
60
Aleksey Rybalkin
Gazprom - Rusvelo
z.t
61
Igor Anton Hernandez
Team Dimension Data
z.t
62
Nicky van der Lijke
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
63
Michal Paluta
CCC Sprandi Polkowice
z.t
64
Miguel Angel López Moreno
Astana Pro Team
z.t
65
Benjamin Brkic
Tirol Cycling Team
z.t
66
Truls Engen Korsaeth
Astana Pro Team
z.t
67
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
z.t
68
Dennis Paulus
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
69
Andreas Hofer
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
70
Jodok Salzmann
WSA - Greenlife
z.t
71
Timon Loderer
WSA - Greenlife
z.t
72
Sébastian Baldauf
Team Vorarlberg
z.t
73
Marco Friedrich
WSA - Greenlife
z.t
74
Pavel Kochetkov
Katusha - Alpecin
z.t
75
Tim Ariesen
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
76
Ilnur Zakarin
Katusha - Alpecin
z.t
77
Angel Madrazo Ruiz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
78
Daniel Lehner
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
79
Peter Kusztor
Amplatz - BMC
z.t
80
Jenthe Biermans
Katusha - Alpecin
z.t
81
Rémy Di Gregorio
Delko Marseille Provence KTM
z.t
82
Lukas Meiler
Team Vorarlberg
z.t
83
Martijn Tusveld
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
84
Daniel Diaz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
85
Jose Manuel Diaz Gallego
Israel Cycling Academy
z.t
86
Clemens Fankhauser
Tirol Cycling Team
z.t
87
Christian Mager
Team Sauerland NRW P/B Henley & Partners
z.t
88
Johannes Schinnagel
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
89
Stefan Poll
WSA - Greenlife
z.t
90
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
z.t
91
Mekseb Debesay
Team Dimension Data
z.t
92
Artem Ovechkin
Gazprom - Rusvelo
z.t
93
Hamish Schreurs
Israel Cycling Academy
z.t
94
Roy Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
95
Marco Mathis
Katusha - Alpecin
z.t
96
Etienne van Empel
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
97
Nikita Stalnov
Astana Pro Team
z.t
98
Marcin Mrozek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
99
Daniel Turek
Israel Cycling Academy
z.t
100
Michal Schlegel
CCC Sprandi Polkowice
z.t
101
Matej Mugerli
Amplatz - BMC
z.t
102
Sjoerd Van Ginneken
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
103
Jan Tratnik
CCC Sprandi Polkowice
z.t
104
Peter Koning
Aqua Blue Sport
z.t
105
Daniel Pearson
Aqua Blue Sport
z.t
106
Jakub Kaczmarek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
107
Pieter Weening
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
108
Vincenzo Albanese
Bardiani CSF
z.t
109
Leszek Plucinski
CCC Sprandi Polkowice
z.t
110
Sergey Nikolaev
Gazprom - Rusvelo
z.t
111
Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
112
Andi Bajc
Amplatz - BMC
z.t
113
Andreas Graf
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
114
Marek Canecky
Amplatz - BMC
z.t
115
Mathias Le Turnier
Cofidis
z.t
116
Anthony Perez
Cofidis
z.t
117
Simone Velasco
Bardiani CSF
z.t
118
Helmut Trettwer
WSA - Greenlife
z.t
119
Yoann Bagot
Cofidis
z.t
120
Thierry Hupond
Delko Marseille Provence KTM
z.t
121
Yannick Martinez
Delko Marseille Provence KTM
z.t
122
Patryk Stosz
CCC Sprandi Polkowice
z.t
123
Riccardo Minali
Astana Pro Team
z.t
124
Angel Vicioso Arcos
Katusha - Alpecin
z.t
125
Reinier Honig
Team Vorarlberg
z.t
126
Matthew Brammeier
Aqua Blue Sport
z.t
127
Jerome Cousin
Cofidis
z.t
128
Dorian Godon
Cofidis
z.t
129
Brendan Canty
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
130
Hans-Jörg Leopold
WSA - Greenlife
op 2'59"
131
Dominik Hrinkow
Hrinkow Advarics Cycleang
op 3'18"
132
Thomas Umhaller
Amplatz - BMC
op 5'12"
133
Laurens De Vreese
Astana Pro Team
op 5'14"
134
Nils Friedl
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
135
Alexander Foliforov
Gazprom - Rusvelo
z.t
136
Gerd Fidler
Amplatz - BMC
op 8'24"
137
Lars Petter Nordhaug
Aqua Blue Sport
z.t
138
Matthias Grick
WSA - Greenlife
op 10'00"
139
Florian Gaugl
Hrinkow Advarics Cycleang
op 10'45"
140
Moreno Moser
Astana Pro Team
op 10'48"
141
Jhonatan Restrepo
Katusha - Alpecin
op 0"
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares