En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de France
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
22/07
Millau
Carcassonne
181 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Magnus Cort Nielsen
Astana Pro Team
4u25'52"
2
Ion Izagirre Insausti
Bahrein - Merida
z.t
3
Bauke Mollema
Trek - Segafredo
op 2"
4
Michael Valgren Andersen
Astana Pro Team
op 29"
5
Toms Skujins
Trek - Segafredo
op 34"
6
Domenico Pozzovivo
Bahrein - Merida
z.t
7
Lilian Calmejane
Direct Energie
z.t
8
Rafal Majka
Bora - HansGrohe
op 37"
9
Nikias Arndt
Team Sunweb
op 2'31"
10
Julien Bernard
Trek - Segafredo
z.t
11
Greg Van Avermaet
BMC Racing Team
z.t
12
Niki Terpstra
Quick Step Floors
z.t
13
Daniele Bennati
Movistar Team
z.t
14
Fabien Grellier
Direct Energie
z.t
15
Pawel Poljanski
Bora - HansGrohe
z.t
16
Amaël Moinard
Team Fortuneo - Samsic
z.t
17
Daryl Impey
Mitchelton - Scott
z.t
18
Romain Sicard
Direct Energie
z.t
19
Daniel Felipe Martinez
Team EF Education First - Drapac
z.t
20
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
z.t
21
Damien Howson
Mitchelton - Scott
z.t
22
Serge Pauwels
Team Dimension Data
z.t
23
Arthur Vichot
Groupama - FDJ
z.t
24
Marc Soler
Movistar Team
op 6'07"
25
Florian Vachon
Team Fortuneo - Samsic
op 8'13"
26
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
27
Michal Kwiatkowski
Team Sky
op 13'11"
28
Christopher Froome
Team Sky
z.t
29
Nicolas Jonathan Castroviejo
Team Sky
z.t
30
Egan Arley Bernal Gomez
Team Sky
z.t
31
Rudy Molard
Groupama - FDJ
z.t
32
Dion Smith
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
33
Geraint Thomas
Team Sky
z.t
34
Simon Geschke
Team Sunweb
z.t
35
Tom Dumoulin
Team Sunweb
z.t
36
Tanel Kangert
Astana Pro Team
z.t
37
Søren Kragh Andersen
Team Sunweb
z.t
38
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
z.t
39
Nicolas Edet
Cofidis
z.t
40
Damiano Caruso
BMC Racing Team
z.t
41
Mikel Landa Meana
Movistar Team
z.t
42
Romain Bardet
Ag2r - La Mondiale
z.t
43
Jakob Fuglsang
Astana Pro Team
z.t
44
Jesper Hansen
Astana Pro Team
z.t
45
Pierre Rolland
Team EF Education First - Drapac
z.t
46
Pierre-Roger Latour
Ag2r - La Mondiale
z.t
47
Philippe Gilbert
Quick Step Floors
z.t
48
Kristijan Durasek
UAE Team Emirates
z.t
49
Marco Minnaard
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
50
Guillaume Martin
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
51
Mathias Frank
Ag2r - La Mondiale
z.t
52
Steven Kruijswijk
Team LottoNL - Jumbo
z.t
53
Ilnur Zakarin
Team Katusha Alpecin
z.t
54
Silvan Dillier
Ag2r - La Mondiale
z.t
55
Robert Gesink
Team LottoNL - Jumbo
z.t
56
Oliver Naesen
Ag2r - La Mondiale
z.t
57
Antwan Tolhoek
Team LottoNL - Jumbo
z.t
58
Nairo Quintana Rojas
Movistar Team
z.t
59
Daniel Martin
UAE Team Emirates
z.t
60
Omar Fraile Matarranza
Astana Pro Team
z.t
61
Primož Roglič
Team LottoNL - Jumbo
z.t
62
Tejay Van Garderen
BMC Racing Team
z.t
63
Bob Jungels
Quick Step Floors
z.t
64
Andrey Amador Bikkazakova
Movistar Team
z.t
65
Daniel Navarro Garcia
Cofidis
z.t
66
Wout Poels
Team Sky
z.t
67
Warren Barguil
Team Fortuneo - Samsic
z.t
68
David Gaudu
Groupama - FDJ
z.t
69
Franco Pellizotti
Bahrein - Merida
z.t
70
Gorka Izagirre Insausti
Bahrein - Merida
z.t
71
Adam Yates
Mitchelton - Scott
z.t
72
Sylvain Chavanel
Direct Energie
z.t
73
Peter Sagan
Bora - HansGrohe
z.t
74
Mikel Nieve Ituralde
Mitchelton - Scott
op 15'40"
75
Laurens ten Dam
Team Sunweb
z.t
76
Sonny Colbrelli
Bahrein - Merida
z.t
77
Maxime Bouet
Team Fortuneo - Samsic
z.t
78
Timothy Dupont
Team Wanty - Groupe Gobert
op 17'55"
79
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
z.t
80
Michael Schär
BMC Racing Team
z.t
81
Nils Politt
Team Katusha Alpecin
z.t
82
Timo Roosen
Team LottoNL - Jumbo
z.t
83
Chad Haga
Team Sunweb
z.t
84
Paul Martens
Team LottoNL - Jumbo
z.t
85
Stefan Küng
BMC Racing Team
z.t
86
Pavel Kochetkov
Team Katusha Alpecin
z.t
87
Ian Boswell
Team Katusha Alpecin
z.t
88
Thomas Degand
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
89
Luke Durbridge
Mitchelton - Scott
z.t
90
Koen de Kort
Trek - Segafredo
z.t
91
Tomasz Marczynski
Lotto - Soudal
z.t
92
Andrea Pasqualon
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
93
John Darwin Atapuma Hurtado
UAE Team Emirates
z.t
94
Simon Clarke
Team EF Education First - Drapac
z.t
95
Rory Sutherland
UAE Team Emirates
z.t
96
Thomas Boudat
Direct Energie
z.t
97
Jasper Stuyven
Trek - Segafredo
z.t
98
Edward Theuns
Team Sunweb
z.t
99
Kevin Ledanois
Team Fortuneo - Samsic
z.t
100
Romain Hardy
Team Fortuneo - Samsic
z.t
101
Elie Gesbert
Team Fortuneo - Samsic
z.t
102
Yoann Offredo
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
103
Anthony Perez
Cofidis
op 18'01"
104
Thomas De Gendt
Lotto - Soudal
op 21'44"
105
Guillaume Van Keirsbulck
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
106
Simon Gerrans
BMC Racing Team
z.t
107
Julien Vermote
Team Dimension Data
op 22'17"
108
Gregor Muhlberger
Bora - HansGrohe
op 23'36"
109
Michael Gogl
Trek - Segafredo
z.t
110
Anthony Turgis
Cofidis
z.t
111
Oliviero Troia
UAE Team Emirates
z.t
112
Laurent Pichon
Team Fortuneo - Samsic
z.t
113
Dimitri Claeys
Cofidis
z.t
114
Mathew Hayman
Mitchelton - Scott
z.t
115
Marco Marcato
UAE Team Emirates
z.t
116
Daniel Oss
Bora - HansGrohe
z.t
117
Tom Scully
Team EF Education First - Drapac
z.t
118
Jay Robert Thomson
Team Dimension Data
z.t
119
Michael Hepburn
Mitchelton - Scott
z.t
120
Reinardt Janse van Rensburg
Team Dimension Data
z.t
121
Olivier Le Gac
Groupama - FDJ
z.t
122
Tim Declercq
Quick Step Floors
z.t
123
Jasper De Buyst
Lotto - Soudal
z.t
124
Jelle Vanendert
Lotto - Soudal
z.t
125
Yves Lampaert
Quick Step Floors
z.t
126
Taylor Phinney
Team EF Education First - Drapac
z.t
127
Christophe Laporte
Cofidis
z.t
128
Edvald Boasson-Hagen
Team Dimension Data
z.t
129
Alexander Kristoff
UAE Team Emirates
z.t
130
Ramon Sinkeldam
Groupama - FDJ
z.t
131
John Degenkolb
Trek - Segafredo
z.t
132
Roberto Ferrari
UAE Team Emirates
z.t
133
Arnaud Démare
Groupama - FDJ
z.t
134
Lukas Pöstlberger
Bora - HansGrohe
z.t
135
Kristijan Koren
Bahrein - Merida
z.t
136
Damien Gaudin
Direct Energie
z.t
137
Maciej Bodnar
Bora - HansGrohe
z.t
138
Marcus Burghardt
Bora - HansGrohe
z.t
139
Jacopo Guarnieri
Groupama - FDJ
z.t
140
Ariel Maximiliano Richeze
Quick Step Floors
z.t
141
Julian Alaphilippe
Quick Step Floors
z.t
142
Jack Bauer
Mitchelton - Scott
z.t
143
Julien Simon
Cofidis
z.t
144
Heinrich Haussler
Bahrein - Merida
z.t
145
Luke Rowe
Team Sky
z.t
146
Sep Vanmarcke
Team EF Education First - Drapac
z.t
147
Amund Groendahl Jansen
Team LottoNL - Jumbo
z.t
148
Lawson Craddock
Team EF Education First - Drapac
z.t
149
Tom-Jelte Slagter
Team Dimension Data
z.t
150
Jerome Cousin
Direct Energie
z.t
Gianni Moscon
Team Sky
DSQ
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1905
1904
1903
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares