En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de France
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
13/07
Morzine
Saint-Jean-de-Maurienne
204.5 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Sandy Casar
FDJ
5u38'10"
2
Luis Léon Sanchez Gil
Caisse d'Epargne
z.t
3
Damiano Cunego
Lampre - Farnese Vini
z.t
4
Christophe Moreau
Caisse d'Epargne
op 2"
5
Anthony Charteau
Bbox Bouygues Telecom
z.t
7
Andy Schleck
Team Saxo Bank
z.t
8
Samuel Sánchez Gonzalez
Euskaltel - Euskadi
op 52"
9
Joaquím Rodriguez Oliver
Team Katusha
op 2'07"
10
Levi Leipheimer
Team RadioShack
z.t
11
Robert Gesink
Rabobank
z.t
12
Jens Voigt
Team Saxo Bank
z.t
13
Denis Menchov
Rabobank
op 2'10"
14
Kevin De Weert
Quick Step
op 2'50"
15
Ivan Basso
Liquigas - Doimo
z.t
16
Rubén Plaza Molina
Caisse d'Epargne
z.t
17
Jurgen Van den Broeck
Omega Pharma - Lotto
z.t
18
Lance Armstrong
Team RadioShack
z.t
19
Roman Kreuziger
Liquigas - Doimo
op 3'48"
20
Alexandre Vinokourov
Astana
z.t
21
Andreas Klöden
Team RadioShack
z.t
22
Damien Monier
Cofidis
op 3'51"
23
Ryder Hesjedal
Garmin - Transitions
op 4'53"
24
Cyril Gautier
Bbox Bouygues Telecom
op 4'55"
25
Nicholas Roche
Ag2r - La Mondiale
z.t
26
John Gadret
Ag2r - La Mondiale
z.t
27
Carlos Sastre Candil
Cervélo Test Team
z.t
28
Christophe Le Mével
FDJ
z.t
29
Daniel Moreno Fernandez
Omega Pharma - Lotto
z.t
30
Bradley Wiggins
Sky Professional Cycling Team
z.t
31
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
z.t
32
Michael Rogers
Team HTC - Columbia
z.t
33
Christopher Horner
Team RadioShack
z.t
34
Thomas Lövkvist
Sky Professional Cycling Team
z.t
35
Kanstantsin Sivtsov
Team HTC - Columbia
z.t
36
José Ivan Gutierrez Palacios
Caisse d'Epargne
op 4'59"
37
Matthew Lloyd
Omega Pharma - Lotto
z.t
38
Volodymir Gustov
Cervélo Test Team
op 5'07"
39
Juan Antonio Flecha Giannoni
Sky Professional Cycling Team
op 5'41"
40
Daniel Navarro Garcia
Astana
op 7'42"
41
Mauro Santambrogio
BMC Racing Team
op 8'09"
42
Cadel Evans
BMC Racing Team
z.t
43
Paolo Tiralongo
Astana
z.t
44
Johan Vansummeren
Garmin - Transitions
z.t
45
Janez Brajkovic
Team RadioShack
z.t
46
Mario Aerts
Omega Pharma - Lotto
z.t
47
Sylwester Szmyd
Liquigas - Doimo
z.t
48
Rémi Pauriol
Cofidis
z.t
49
Bram Tankink
Rabobank
z.t
50
Gorka Verdugo Marcotegui
Euskaltel - Euskadi
z.t
51
Jérôme Pineau
Quick Step
op 13'21"
52
Julien El Fares
Cofidis
z.t
53
Egoi Martinez de Esteban
Euskaltel - Euskadi
op 15'17"
54
Steve Morabito
BMC Racing Team
z.t
55
Francis De Greef
Omega Pharma - Lotto
z.t
56
Sergio Miguel Moreira Paulinho
Team RadioShack
z.t
57
Johannes Fröhlinger
Team Milram
op 15'19"
58
Sylvain Chavanel
Quick Step
z.t
59
David De La Fuente Rasilla
Astana
z.t
60
Chris Anker Sörensen
Team Saxo Bank
z.t
61
Jakob Fuglsang
Team Saxo Bank
op 20'07"
62
José Joaquin Rojas Gil
Caisse d'Epargne
op 20'39"
63
Grischa Niermann
Rabobank
z.t
64
Koos Moerenhout
Rabobank
z.t
65
Michael Barry
Sky Professional Cycling Team
z.t
66
Ignatas Konovalovas
Cervélo Test Team
z.t
67
George Hincapie
BMC Racing Team
z.t
68
Thomas Rohregger
Team Milram
z.t
69
Geraint Thomas
Sky Professional Cycling Team
z.t
70
Amaël Moinard
Cofidis
z.t
71
Ivan Velasco Murillo
Euskaltel - Euskadi
z.t
72
Jesus Hernandez Blazquez
Astana
z.t
73
Maxime Bouet
Ag2r - La Mondiale
z.t
74
Maxim Iglinsky
Astana
z.t
75
Pierrick Fédrigo
Bbox Bouygues Telecom
z.t
76
Lars Boom
Rabobank
z.t
77
Edvald Boasson-Hagen
Sky Professional Cycling Team
z.t
78
Pavel Brutt
Team Katusha
z.t
79
Rein Taaramae
Cofidis
z.t
80
Rinaldo Nocentini
Ag2r - La Mondiale
op 21'28"
81
Maxime Monfort
Team HTC - Columbia
op 25'56"
82
Juan Manuel Garate Cepa
Rabobank
z.t
83
Jurgen Van De Walle
Quick Step
z.t
84
Serge Pauwels
Sky Professional Cycling Team
z.t
85
Aitor Perez Arrieta
Footon - Servetto
z.t
86
Rémy Di Gregorio
FDJ
z.t
87
Francesco Gavazzi
Lampre - Farnese Vini
z.t
88
Christian Knees
Team Milram
z.t
89
Grégory Rast
Team RadioShack
z.t
90
Nicolas Vogondy
Bbox Bouygues Telecom
z.t
91
Nicki Sörensen
Team Saxo Bank
z.t
92
Maarten Wynants
Quick Step
z.t
93
Kristijan Koren
Liquigas - Doimo
z.t
94
Matti Breschel
Team Saxo Bank
z.t
95
Simon Spilak
Lampre - Farnese Vini
z.t
96
Yukiya Arashiro
Bbox Bouygues Telecom
z.t
97
David Zabriskie
Garmin - Transitions
z.t
98
Grega Bole
Lampre - Farnese Vini
z.t
99
Rafael Valls Ferri
Footon - Servetto
z.t
100
Sebastian Lang
Omega Pharma - Lotto
z.t
101
Benjamin Noval Gonzalez
Astana
z.t
102
Carlos Barredo Llamazales
Quick Step
z.t
103
Eros Capecchi
Footon - Servetto
z.t
104
Imanol Erviti
Caisse d'Epargne
z.t
105
Fabian Wegmann
Team Milram
z.t
106
Mathieu Perget
Caisse d'Epargne
z.t
107
Linus Gerdemann
Team Milram
z.t
108
Vasili Kiryienka
Caisse d'Epargne
z.t
109
Yaroslav Popovych
Team RadioShack
z.t
110
Rui Alberto Costa Da Faria
Caisse d'Epargne
z.t
111
Arkaitz Duran Aroca
Footon - Servetto
z.t
112
Dmitriy Muravyev
Team RadioShack
z.t
113
Stuart O'Grady
Team Saxo Bank
z.t
114
Dries Devenyns
Quick Step
z.t
115
Alessandro Ballan
BMC Racing Team
z.t
116
Anthony Geslin
FDJ
op 30'15"
117
Francesco Bellotti
Liquigas - Doimo
z.t
118
Sébastien Minard
Cofidis
z.t
119
Daniel Oss
Liquigas - Doimo
z.t
120
Maarten Tjallingii
Rabobank
z.t
121
Luke Roberts
Team Milram
z.t
122
Brian Bach Vandborg
Liquigas - Doimo
z.t
123
Sergueï Ivanov
Team Katusha
z.t
124
Matthieu Sprick
Bbox Bouygues Telecom
z.t
125
Inaki Isasi Flores
Euskaltel - Euskadi
z.t
126
Aliaksandr Kuschynski
Liquigas - Doimo
z.t
127
Alan Perez Lezaun
Euskaltel - Euskadi
z.t
128
Ruben Perez Moreno
Euskaltel - Euskadi
z.t
129
Karsten Kroon
BMC Racing Team
z.t
130
Brent Bookwalter
BMC Racing Team
z.t
131
Robert Hunter
Garmin - Transitions
z.t
132
Manuel Quinziato
Liquigas - Doimo
z.t
133
Fabian Cancellara
Team Saxo Bank
z.t
134
Benoît Vaugrenard
FDJ
z.t
135
Mauro Da Dalto
Lampre - Farnese Vini
op 34'56"
136
Martin Elmiger
Ag2r - La Mondiale
op 34'57"
137
Stephen Cummings
Sky Professional Cycling Team
z.t
138
Alexandr Pliuschin
Team Katusha
z.t
139
Alessandro Petacchi
Lampre - Farnese Vini
z.t
140
Jose Alberto Benitez Roman
Footon - Servetto
z.t
141
Matthieu Ladagnous
FDJ
z.t
142
Lloyd Mondory
Ag2r - La Mondiale
z.t
143
Bert Grabsch
Team HTC - Columbia
z.t
144
Mark Cavendish
Team HTC - Columbia
z.t
145
Andriy Grivko
Astana
z.t
146
Sébastien Turgot
Bbox Bouygues Telecom
z.t
147
Mirco Lorenzetto
Lampre - Farnese Vini
z.t
148
Wesley Sulzberger
FDJ
z.t
149
Alexander Kolobnev
Team Katusha
z.t
150
Thomas Voeckler
Bbox Bouygues Telecom
z.t
151
Adriano Malori
Lampre - Farnese Vini
z.t
152
Dimitri Champion
Ag2r - La Mondiale
z.t
153
Iban Mayoz Echeverria
Footon - Servetto
z.t
154
Martijn Maaskant
Garmin - Transitions
z.t
155
Charles Wegelius
Omega Pharma - Lotto
z.t
156
Tyler Farrar
Garmin - Transitions
z.t
157
Jurgen Roelandts
Omega Pharma - Lotto
z.t
158
Stéphane Augé
Cofidis
z.t
159
Thor Hushovd
Cervélo Test Team
z.t
160
Danilo Hondo
Lampre - Farnese Vini
z.t
161
Eduard Vorganov
Team Katusha
z.t
162
Gerald Ciolek
Team Milram
z.t
163
Jérémy Roy
FDJ
z.t
164
Daniel Lloyd(1)
Cervélo Test Team
z.t
165
Samuel Dumoulin
Cofidis
z.t
166
Tony Martin
Team HTC - Columbia
z.t
167
Pierre Rolland
Bbox Bouygues Telecom
z.t
168
Christophe Kern
Cofidis
z.t
169
Julian Dean
Garmin - Transitions
z.t
170
Francesco Reda
Quick Step
z.t
171
Oscar Freire Gomez
Rabobank
z.t
172
Brett Lancaster
Cervélo Test Team
z.t
173
Mark Renshaw
Team HTC - Columbia
z.t
174
Bernhard Eisel
Team HTC - Columbia
z.t
175
Andreas Klier
Cervélo Test Team
z.t
176
Jeremy Hunt
Cervélo Test Team
z.t
177
Kevin Seeldraeyers
Quick Step
z.t
178
Robbie McEwen
Team Katusha
z.t
179
Marcus Burghardt
BMC Racing Team
op 35'09"
180
Anthony Roux
FDJ
op 35'14"
181
David Millar
Garmin - Transitions
op 42'45"
Markus Eibegger
Footon - Servetto
DNF
Fabio Felline
Footon - Servetto
DNS
Simon Gerrans
Sky Professional Cycling Team
DNS
Vladimir Karpets
Team Katusha
DNS
Roger Kluge
Team Milram
DNS
Alberto Contador Velasco
Astana
DSQ
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1905
1904
1903
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares