En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de France
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
26/07
Montereau-Fault-Yonne
Paris
164 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
Young Riders
1
Alberto Contador Velasco
Astana
85u48'35"
2
Andy Schleck
Team Saxo Bank
op 4'11"
3
Lance Armstrong
Astana
op 5'24"
4
Bradley Wiggins
Garmin - Slipstream
op 6'01"
5
Fränk Schleck
Team Saxo Bank
op 6'04"
6
Andreas Klöden
Astana
op 6'42"
7
Vincenzo Nibali
Liquigas
op 7'35"
8
Christian Vandevelde
Garmin - Slipstream
op 12'04"
9
Roman Kreuziger
Liquigas
op 14'16"
10
Christophe Le Mével
Française des Jeux
op 14'25"
11
Sandy Casar
Française des Jeux
op 17'19"
12
Vladimir Karpets
Team Katusha
op 18'34"
13
Rinaldo Nocentini
Ag2r - La Mondiale
op 20'45"
14
Jurgen Van den Broeck
Silence - Lotto
op 20'50"
15
Stéphane Goubert
Ag2r - La Mondiale
op 22'29"
16
Carlos Sastre Candil
Cervélo Test Team
op 26'21"
17
Alexandre Botcharov
Team Katusha
op 29'33"
18
George Hincapie
Team Columbia - High Road - HTC
op 33'27"
19
Sylvain Chavanel
Quick Step
op 34'09"
21
Christian Knees
Team Milram
op 34'48"
22
Pierre Rolland
Bbox Bouygues Telecom
op 37'44"
23
Nicholas Roche
Ag2r - La Mondiale
op 38'20"
24
Linus Gerdemann
Team Milram
op 38'35"
25
Brice Feillu
Agritubel
op 41'14"
26
Luis Léon Sanchez Gil
Caisse d'Epargne
op 41'27"
27
Haimar Zubeldia Agirre
Astana
op 43'34"
28
Maxime Monfort
Team Columbia - High Road - HTC
op 43'54"
29
Christophe Moreau
Agritubel
op 44'33"
30
Cadel Evans
Silence - Lotto
op 45'24"
31
Nicki Sörensen
Team Saxo Bank
op 46'34"
32
Peter Velits
Team Milram
op 46'35"
33
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
op 49'43"
34
Chris Anker Sörensen
Team Saxo Bank
op 49'47"
35
Sergio Miguel Moreira Paulinho
Astana
op 54'00"
36
Tony Martin
Team Columbia - High Road - HTC
op 55'04"
37
Franco Pellizotti
Liquigas
op 56'19"
38
Sébastien Minard
Cofidis
op 57'37"
39
Luis Pasamontes Rodriguez
Caisse d'Epargne
op 57'47"
40
Sergueï Ivanov
Team Katusha
op 1u00'21"
41
Yaroslav Popovych
Astana
op 1u01'08"
42
Laurent Lefevre
Bbox Bouygues Telecom
op 1u01'29"
43
Rémi Pauriol
Cofidis
op 1u03'04"
44
Egoi Martinez de Esteban
Euskaltel - Euskadi
op 1u07'20"
45
Volodymir Gustov
Cervélo Test Team
op 1u08'15"
46
Matthew Lloyd
Silence - Lotto
op 1u09'05"
47
Yury Trofimov
Bbox Bouygues Telecom
op 1u09'23"
48
Jérémy Roy
Française des Jeux
z.t
49
Ryder Hesjedal
Garmin - Slipstream
op 1u14'03"
50
Gustav Erik Larsson
Team Saxo Bank
op 1u15'22"
51
Denis Menchov
Rabobank
op 1u17'04"
52
Rigoberto Urán
Caisse d'Epargne
op 1u20'20"
53
David Loosli
Lampre - NGC
op 1u21'56"
54
Grischa Niermann
Rabobank
op 1u21'59"
55
Sylvain Calzati
Agritubel
op 1u25'47"
56
Pierrick Fédrigo
Bbox Bouygues Telecom
op 1u26'07"
57
Kim Kirchen
Team Columbia - High Road - HTC
op 1u26'52"
58
David Moncoutié
Cofidis
op 1u28'35"
59
Charles Wegelius
Silence - Lotto
op 1u29'37"
60
Laurens ten Dam
Rabobank
op 1u34'57"
61
Gorka Verdugo Marcotegui
Euskaltel - Euskadi
op 1u35'49"
62
Juan Manuel Garate Cepa
Rabobank
op 1u37'19"
63
Carlos Barredo Llamazales
Quick Step
op 1u38'30"
64
Geoffroy Lequatre
Agritubel
op 1u40'09"
65
Amaël Moinard
Cofidis
op 1u42'28"
66
Igor Anton Hernandez
Euskaltel - Euskadi
op 1u44'39"
67
Thomas Voeckler
Bbox Bouygues Telecom
op 1u47'40"
68
Nicolas Vogondy
Agritubel
op 1u51'09"
69
David Arroyo Duran
Caisse d'Epargne
op 1u51'52"
70
Maxime Bouet
Agritubel
op 1u53'04"
71
José Ivan Gutierrez Palacios
Caisse d'Epargne
op 1u54'08"
72
Ruben Perez Moreno
Euskaltel - Euskadi
op 1u57'29"
73
Joost Posthuma
Rabobank
op 1u58'25"
74
Joan Horrach Rippoll
Team Katusha
op 1u58'52"
75
Christophe Kern
Cofidis
op 1u59'20"
76
Sebastian Lang
Silence - Lotto
op 2u00'52"
77
David Zabriskie
Garmin - Slipstream
op 2u02'36"
78
Johannes Fröhlinger
Team Milram
op 2u04'53"
79
Hayden Roulston
Cervélo Test Team
op 2u07'58"
80
Marzio Bruseghin
Lampre - NGC
op 2u08'42"
81
José Luis Arrieta Lujambio
Ag2r - La Mondiale
op 2u11'29"
82
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
op 2u12'43"
83
Stijn Devolder
Quick Step
op 2u13'56"
84
José Joaquin Rojas Gil
Caisse d'Epargne
op 2u14'16"
85
David Millar
Garmin - Slipstream
op 2u15'04"
86
Frederik Willems
Liquigas
op 2u16'11"
87
Inigo Cuesta Lopez de Castro
Cervélo Test Team
op 2u16'39"
88
Jérôme Pineau
Quick Step
op 2u17'36"
89
Greg Van Avermaet
Silence - Lotto
op 2u20'14"
90
Thierry Hupond
Skil - Shimano
op 2u22'58"
91
Fabian Cancellara
Team Saxo Bank
op 2u23'55"
92
Aliaksandr Kuschynski
Liquigas
op 2u23'58"
93
Johan Vansummeren
Silence - Lotto
op 2u25'38"
94
Leonardo Fabio Duque
Cofidis
op 2u25'52"
95
Alessandro Ballan
Lampre - NGC
op 2u26'22"
96
Stijn Vandenbergh
Team Katusha
op 2u26'34"
97
Heinrich Haussler
Cervélo Test Team
op 2u28'35"
98
Martijn Maaskant
Garmin - Slipstream
op 2u29'53"
99
Oscar Freire Gomez
Rabobank
op 2u39'25"
100
Filippo Pozzato
Team Katusha
op 2u39'39"
101
Mickael Delage
Silence - Lotto
op 2u42'20"
102
Juan Antonio Flecha Giannoni
Rabobank
op 2u42'45"
103
Michael Rogers
Team Columbia - High Road - HTC
op 2u42'57"
104
Sébastien Rosseler
Quick Step
op 2u43'22"
105
Bingen Fernandez Bustinza
Cofidis
op 2u45'28"
106
Thor Hushovd
Cervélo Test Team
op 2u46'00"
107
Juan Jose Oroz Ugalde
Euskaltel - Euskadi
op 2u46'17"
108
Jussi Veikkanen
Française des Jeux
op 2u47'21"
109
Simon Spilak
Lampre - NGC
op 2u52'24"
110
Daniele Righi
Lampre - NGC
op 2u52'44"
111
Koen de Kort
Skil - Shimano
op 2u53'25"
112
Fumiyuki Beppu
Skil - Shimano
op 2u55'21"
113
Simon Geschke
Skil - Shimano
op 2u55'28"
114
Matteo Tosatto
Quick Step
op 2u58'28"
115
Arnaud Coyot
Caisse d'Epargne
op 2u59'10"
116
Brian Bach Vandborg
Liquigas
op 2u59'57"
117
Alexandre Pichot
Bbox Bouygues Telecom
op 3u02'01"
118
Stef Clement
Rabobank
op 3u02'11"
119
Anthony Geslin
Française des Jeux
op 3u02'26"
120
Alessandro Vanotti
Liquigas
op 3u04'00"
121
Julian Dean
Garmin - Slipstream
op 3u04'41"
122
Nikolay Trusov
Team Katusha
op 3u05'10"
123
Staf Scheirlinckx
Silence - Lotto
op 3u05'11"
124
Stuart O'Grady
Team Saxo Bank
op 3u08'39"
125
Markus Fothen
Team Milram
op 3u12'45"
126
Gerald Ciolek
Team Milram
op 3u15'12"
127
Brett Lancaster
Cervélo Test Team
op 3u15'33"
128
William Bonnet
Bbox Bouygues Telecom
op 3u16'29"
129
Yukiya Arashiro
Bbox Bouygues Telecom
op 3u16'44"
130
Albert Timmer
Skil - Shimano
op 3u16'50"
131
Mark Cavendish
Team Columbia - High Road - HTC
op 3u21'54"
132
Mauro Santambrogio
Lampre - NGC
op 3u23'29"
133
Lloyd Mondory
Ag2r - La Mondiale
op 3u25'39"
134
Bert Grabsch
Team Columbia - High Road - HTC
op 3u27'06"
135
Daniele Bennati
Liquigas
op 3u27'14"
136
Stéphane Augé
Cofidis
op 3u27'18"
137
Fabian Wegmann
Team Milram
op 3u29'54"
138
Grégory Rast
Astana
op 3u30'07"
139
Samuel Dumoulin
Cofidis
op 3u30'23"
140
Mikhail Ignatyev
Team Katusha
op 3u32'09"
141
Danny Pate
Garmin - Slipstream
op 3u32'39"
142
Benoît Vaugrenard
Française des Jeux
op 3u34'35"
143
Saïd Haddou
Bbox Bouygues Telecom
op 3u34'55"
144
Cyril Lemoine
Skil - Shimano
op 3u36'14"
145
Marco Bandiera
Lampre - NGC
op 3u39'14"
146
Marcin Sapa
Lampre - NGC
op 3u41'46"
147
Fabio Sabatini
Liquigas
op 3u42'11"
148
Dmitriy Muravyev
Astana
op 3u43'15"
149
Mark Renshaw
Team Columbia - High Road - HTC
op 3u46'20"
150
Bernhard Eisel
Team Columbia - High Road - HTC
op 3u47'43"
151
Tyler Farrar
Garmin - Slipstream
op 3u48'13"
152
Niki Terpstra
Team Milram
op 3u48'38"
153
Steven de Jongh
Quick Step
op 3u49'21"
154
Jonathan Hivert
Skil - Shimano
op 3u49'39"
155
Andreas Klier
Cervélo Test Team
op 3u54'08"
156
Yauheni Hutarovich
Française des Jeux
op 4u16'27"
Mikel Astarloza Chaurreau
Euskaltel - Euskadi
DSQ
Mikel Astarloza Chaurreau
Euskaltel - Euskadi
DSQ
Alan Perez Lezaun
Euskaltel - Euskadi
DNQ
Amets Txurruka Ansola
Euskaltel - Euskadi
DNQ
Mikel Astarloza Chaurreau
Euskaltel - Euskadi
DSQ
Mikel Astarloza Chaurreau
Euskaltel - Euskadi
DSQ
Cyril Dessel
Ag2r - La Mondiale
DNF
José Angel Gomez Marchanté
Cervélo Test Team
DNF
Kenny Robert van Hummel
Skil - Shimano
DNF
Mikel Astarloza Chaurreau
Euskaltel - Euskadi
DSQ
Jens Voigt
Team Saxo Bank
DNF
Mikel Astarloza Chaurreau
Euskaltel - Euskadi
DSQ
Vladimir Efimkin
Ag2r - La Mondiale
DNF
Tom Boonen
Quick Step
DNS
Mikel Astarloza Chaurreau
Euskaltel - Euskadi
DSQ
Mikel Astarloza Chaurreau
Euskaltel - Euskadi
DSQ
Levi Leipheimer
Astana
DNS
Peter Wrolich
Team Milram
DNS
Mikel Astarloza Chaurreau
Euskaltel - Euskadi
DSQ
Jérôme Coppel
Française des Jeux
DNF
Romain Feillu
Agritubel
DNF
Angelo Furlan
Lampre - NGC
DNF
Rui Alberto Costa Da Faria
Caisse d'Epargne
DNS
Mikel Astarloza Chaurreau
Euskaltel - Euskadi
DSQ
Kurt-Asle Arvesen
Team Saxo Bank
DNS
Mikel Astarloza Chaurreau
Euskaltel - Euskadi
DSQ
Mikel Astarloza Chaurreau
Euskaltel - Euskadi
DSQ
Danilo Napolitano
Team Katusha
DNQ
Mikel Astarloza Chaurreau
Euskaltel - Euskadi
DSQ
Eduardo Gonzalo Ramirez
Agritubel
DNF
David Lelay
Agritubel
DNF
Oscar Pereiro Sio
Caisse d'Epargne
DNF
Koldo Fernandez De Larrea
Euskaltel - Euskadi
DNQ
Mikel Astarloza Chaurreau
Euskaltel - Euskadi
DSQ
Sébastien Joly
Française des Jeux
DNF
Mikel Astarloza Chaurreau
Euskaltel - Euskadi
DSQ
Robert Gesink
Rabobank
DNS
Mikel Astarloza Chaurreau
Euskaltel - Euskadi
DSQ
Mikel Astarloza Chaurreau
Euskaltel - Euskadi
DSQ
Mikel Astarloza Chaurreau
Euskaltel - Euskadi
DSQ
Jurgen Van De Walle
Quick Step
DNS
Mikel Astarloza Chaurreau
Euskaltel - Euskadi
DSQ
Mikel Astarloza Chaurreau
Euskaltel - Euskadi
DSQ
Mikel Astarloza Chaurreau
Euskaltel - Euskadi
DSQ
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1905
1904
1903
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares