En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de France
Stage information
Profiel
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
29/07
Corbeil-Essonnes
Paris
160.5 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
Young Riders
1
Lance Armstrong
US Postal Service
86u17'28"
2
Jan Ullrich
Team Deutsche Telekom - ARD
op 6'44"
3
Joseba Beloki Dorronsoro
O.N.C.E. - Eroski
op 9'05"
4
Andrei Kivilev
Cofidis
op 9'53"
5
Igor González de Galdeano
O.N.C.E. - Eroski
op 13'28"
6
François Simon
Bonjour
op 17'22"
7
Oscar Sevilla Ribera
Kelme - Costa Blanca
op 18'30"
8
Santiago Botero Echeverry
Kelme - Costa Blanca
op 20'55"
9
Marcos Antonio Serrano Rodriguez
O.N.C.E. - Eroski
op 21'45"
10
Michael Boogerd
Rabobank
op 22'38"
11
Didier Rous
Bonjour
op 24'22"
12
Iñigo Chaurreau Bernardez
Euskaltel - Euskadi
op 28'09"
13
Francisco Mancebo Perez
iBanesto.com
op 28'33"
14
Stefano Garzelli
Mapei - Quick Step
op 29'00"
15
Roberto Heras Hernandez
US Postal Service
op 30'44"
16
Alexandre Vinokourov
Team Deutsche Telekom - ARD
op 33'55"
17
Alexandre Botcharov
Ag2r Prévoyance - Décathlon
op 41'15"
18
Bobby Julich
Crédit Agricole
op 48'04"
19
Laurent Jalabert
CSC - World Online
op 50'06"
20
Carlos Sastre Candil
O.N.C.E. - Eroski
op 50'20"
21
Tomasz Brozyna
iBanesto.com
op 53'35"
22
Axel Merckx
Domo - Farm Frites
op 55'29"
23
Laurent Brochard
Jean Delatour
op 56'01"
24
Wladimir Belli
Fassa Bortolo
op 57'29"
25
José Enrique Gutierrez Cataluña
Kelme - Costa Blanca
op 59'17"
26
Andreas Klöden
Team Deutsche Telekom - ARD
op 59'53"
27
Mario Aerts
Lotto - Adecco
op 1u00'06"
28
Roberto Laiseka Jaio
Euskaltel - Euskadi
op 1u02'15"
29
Jörg Jaksche
O.N.C.E. - Eroski
op 1u06'02"
30
Daniel Atienza Urendez
Cofidis
op 1u07'10"
31
Stéphane Goubert
Jean Delatour
op 1u08'40"
32
Luis Pérez Rodriguez
Festina
op 1u11'07"
33
Michele Bartoli
Mapei - Quick Step
op 1u13'05"
34
David Etxebarria Alkorta
Euskaltel - Euskadi
op 1u15'57"
35
Benoît Salmon
Ag2r Prévoyance - Décathlon
op 1u17'07"
36
Stive Vermaut
Lotto - Adecco
op 1u20'13"
37
Felix Manuel Garcia Casas
Festina
op 1u20'33"
38
José Luis Rubiera Vigil
US Postal Service
op 1u21'48"
39
Giuseppe Guerini
Team Deutsche Telekom - ARD
op 1u22'01"
40
Stéphane Heulot
Big Mat - Auber 93
op 1u22'02"
41
Javier Pascual Rodriguez
iBanesto.com
op 1u22'37"
42
Walter Bénéteau
Bonjour
op 1u24'28"
43
Kevin Livingston
Team Deutsche Telekom - ARD
op 1u24'31"
44
Leonardo Piepoli
iBanesto.com
op 1u26'21"
45
Guido Trentin
Cofidis
op 1u29'40"
46
Jens Voigt
Crédit Agricole
op 1u30'02"
47
Denis Menchov
iBanesto.com
op 1u31'50"
48
David Moncoutié
Cofidis
op 1u32'09"
49
Nicki Sörensen
CSC - World Online
op 1u33'14"
50
Laurent Roux
Jean Delatour
op 1u33'26"
51
Udo Bölts
Team Deutsche Telekom - ARD
op 1u34'10"
52
Marco Pinotti
Lampre - Daikin
op 1u34'29"
53
Gilles Bouvard
Jean Delatour
op 1u35'35"
54
Stuart O'Grady
Crédit Agricole
op 1u36'20"
55
Patrice Halgand
Jean Delatour
op 1u38'38"
56
Jean-Cyril Robin
Bonjour
op 1u39'33"
57
Daniele Nardello
Mapei - Quick Step
op 1u41'49"
58
Javier Pascual Llorente
Kelme - Costa Blanca
op 1u44'40"
59
Guennadi Mikhailov
Lotto - Adecco
op 1u46'23"
60
Matteo Tosatto
Fassa Bortolo
op 1u50'07"
61
Félix Rafael Cardenas Ravelo
Kelme - Costa Blanca
op 1u55'25"
62
Mikel Pradera Rodriguez
O.N.C.E. - Eroski
op 1u57'09"
63
Inigo Cuesta Lopez de Castro
Cofidis
op 1u58'31"
64
José Ivan Gutierrez Palacios
O.N.C.E. - Eroski
op 1u59'12"
65
Sylvain Chavanel
Bonjour
op 1u59'40"
66
Daniel Schnider
La Française des Jeux
op 2u00'43"
67
Massimiliano Lelli
Cofidis
op 2u01'26"
68
Adam Wadecki
Mroz - Supradyn Witaminy
op 2u02'03"
69
Jon Odriozola Mugarza
iBanesto.com
op 2u05'23"
70
Paolo Bettini
Mapei - Quick Step
op 2u05'38"
71
George Hincapie
US Postal Service
op 2u05'46"
72
Geert Verheyen
Rabobank
op 2u05'53"
73
Haimar Zubeldia Agirre
Euskaltel - Euskadi
op 2u06'17"
74
Franck Bouyer
Bonjour
op 2u07'01"
75
Maarten den Bakker
Rabobank
op 2u07'42"
76
Antonio Tauler Llull
Kelme - Costa Blanca
op 2u08'11"
77
Alberto Lopez de Munain
Euskaltel - Euskadi
op 2u08'19"
78
Ludovic Turpin
Ag2r Prévoyance - Décathlon
op 2u09'21"
79
Victor Hugo Peña Grisales
US Postal Service
op 2u10'05"
80
Sven Teutenberg
Festina
op 2u11'22"
81
Fabio Baldato
Fassa Bortolo
op 2u11'50"
82
Viatcheslav Ekimov
US Postal Service
op 2u17'04"
83
Bradley McGee
La Française des Jeux
op 2u17'54"
84
Michael Blaudzun
CSC - World Online
op 2u22'28"
85
Serge Baguet
Lotto - Adecco
op 2u22'50"
86
José Angel Vidal Martinez
Kelme - Costa Blanca
op 2u23'09"
87
Pascal Lino
Festina
op 2u24'09"
88
Unai Etxebarria Arana
Euskaltel - Euskadi
op 2u26'04"
89
Nicolas Vogondy
La Française des Jeux
op 2u27'37"
90
Servais Knaven
Domo - Farm Frites
op 2u27'51"
91
Erik Dekker
Rabobank
op 2u29'16"
92
Paul Van Hyfte
Lotto - Adecco
op 2u29'57"
93
Marc Lotz
Rabobank
op 2u31'02"
94
Tyler Hamilton
US Postal Service
op 2u31'35"
95
Eddy Seigneur
Jean Delatour
op 2u34'19"
96
Erik Zabel
Team Deutsche Telekom - ARD
op 2u34'28"
97
Alessandro Petacchi
Fassa Bortolo
op 2u35'08"
98
Nico Mattan
Cofidis
op 2u35'39"
99
Nicola Loda
Fassa Bortolo
op 2u35'51"
100
Florent Brard
Festina
op 2u37'05"
101
Steffen Kjaergaard
US Postal Service
op 2u37'24"
102
Christophe Mengin
La Française des Jeux
op 2u40'28"
103
Angel Castresana del Val
Euskaltel - Euskadi
op 2u42'41"
104
Alexei Sivakov
Big Mat - Auber 93
op 2u43'02"
105
Eladio Jimenez Sanchez
iBanesto.com
op 2u43'08"
106
Jérôme Bernard
Jean Delatour
op 2u44'09"
107
Anthony Morin
Crédit Agricole
op 2u46'48"
108
Sebastien Demarbaix
Ag2r Prévoyance - Décathlon
op 2u47'19"
109
Damien Nazon
Bonjour
op 2u48'10"
110
Raivis Belohvosciks
Lampre - Daikin
op 2u48'14"
111
Christophe Oriol
Jean Delatour
op 2u49'00"
112
Rik Verbrugghe
Lotto - Adecco
op 2u49'17"
113
Emmanuel Magnien
La Française des Jeux
op 2u50'07"
114
Pascal Chanteur
Festina
op 2u50'26"
115
Nicolas Jalabert
CSC - World Online
op 2u50'31"
116
Franck Renier
Bonjour
op 2u56'00"
117
Jakob Piil
CSC - World Online
op 2u58'06"
118
Francisco Javier Cerezo Perales
CSC - World Online
op 2u59'57"
119
Frédéric Bessy
Crédit Agricole
op 3u01'02"
120
Christophe Agnolutto
Ag2r Prévoyance - Décathlon
op 3u01'24"
121
Gilles Maignan
Ag2r Prévoyance - Décathlon
op 3u01'27"
122
Marcelino Garcia Alonso
CSC - World Online
op 3u05'05"
123
Christophe Capelle
Big Mat - Auber 93
op 3u05'12"
124
Frédéric Guesdon
La Française des Jeux
op 3u07'12"
125
Marco Serpellini
Lampre - Daikin
op 3u07'47"
126
Sébastien Talabardon
Big Mat - Auber 93
op 3u09'02"
127
Jacky Durand
La Française des Jeux
op 3u09'58"
128
Matteo Frutti
Lampre - Daikin
op 3u13'01"
129
Jan Svorada
Lampre - Daikin
op 3u17'38"
130
Johan Verstrepen
Lampre - Daikin
op 3u21'26"
131
Thierry Gouvenou
Big Mat - Auber 93
op 3u24'23"
132
Romans Vainsteins
Domo - Farm Frites
op 3u24'56"
133
Ludovic Auger
Big Mat - Auber 93
op 3u26'02"
134
Max van Heeswijk
Domo - Farm Frites
op 3u27'22"
135
Stéphane Berges
Ag2r Prévoyance - Décathlon
op 3u29'53"
136
Guillaume Auger
Big Mat - Auber 93
op 3u30'44"
137
Sébastien Hinault
Crédit Agricole
op 3u33'21"
138
Olivier Perraudeau
Bonjour
op 3u38'00"
139
Christopher Jenner
Crédit Agricole
op 3u38'21"
140
Rubens Bertogliati
Lampre - Daikin
op 3u39'05"
141
Rolf Sörensen
CSC - World Online
op 3u40'36"
142
Davide Bramati
Mapei - Quick Step
op 3u41'14"
143
Enrico Cassani
Domo - Farm Frites
op 3u41'46"
144
Jimmy Casper
La Française des Jeux
op 3u52'17"
Álvaro González de Galdeano
O.N.C.E. - Eroski
DNF
Grischa Niermann
Rabobank
DNS
José Vicente Garcia Acosta
iBanesto.com
DNF
Jens Heppner
Team Deutsche Telekom - ARD
DNF
Sven Montgomery
La Française des Jeux
DNF
Oscar Pozzi
Fassa Bortolo
DNF
Marc Wauters
Rabobank
DNF
Jonathan Vaughters
Crédit Agricole
DNF
Xavier Jan
Big Mat - Auber 93
DNS
Santiago Blanco Gil
iBanesto.com
DNF
Ludo Dierckxsens
Lampre - Daikin
DNF
Robert Hunter
Lampre - Daikin
DNF
Bart Leysen
Mapei - Quick Step
DNF
Johan Museeuw
Domo - Farm Frites
DNF
Fred Rodriguez
Domo - Farm Frites
DNF
Steffen Wesemann
Team Deutsche Telekom - ARD
DNF
Thor Hushovd
Crédit Agricole
DNF
Sergueï Ivanov
Fassa Bortolo
DNF
Marco Milesi
Domo - Farm Frites
DNF
Christophe Moreau
Festina
DNF
Bram de Groot
Rabobank
DNF
Kurt Van De Wouwer
Lotto - Adecco
DNF
Ludovic Capelle
Ag2r Prévoyance - Décathlon
DNF
Angel Luis Casero Moreno
Festina
DNF
Aitor Gonzalez Jimenez
Kelme - Costa Blanca
DNF
Jaan Kirsipuu
Ag2r Prévoyance - Décathlon
DNF
Nicolay Bo Larsen
CSC - World Online
DNF
David Millar
Cofidis
DNF
Tom Steels
Mapei - Quick Step
DNF
Jeroen Blijlevens
Lotto - Adecco
DNF
Loic Lamouller
Big Mat - Auber 93
DNF
Paolo Fornaciari
Mapei - Quick Step
DNF
Ivan Basso
Fassa Bortolo
DNS
Arnaud Pretot
Festina
DNF
Christophe Rinero
Cofidis
DNF
Christian Vandevelde
US Postal Service
DNF
Stefano Zanini
Mapei - Quick Step
DNF
Steven de Jongh
Rabobank
DNF
Txema Del Olmo Zendegi
Euskaltel - Euskadi
DNS
Santos Gonzalez Capilla
O.N.C.E. - Eroski
DNF
Olivier Trastour
Ag2r Prévoyance - Décathlon
DNF
Francesco Casagrande
Fassa Bortolo
DNF
Laurent Desbiens
Kelme - Costa Blanca
DNF
Iker Flores Galarza
Euskaltel - Euskadi
DNF
Fabien De Waele
Lotto - Adecco
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1905
1904
1903
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares