En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de France
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
21/07
Palaiseau
Paris
145 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
Young Riders
1
Bjarne Riis
Team Deutsche Telekom
95u57'16"
2
Jan Ullrich
Team Deutsche Telekom
op 1'41"
3
Richard Virenque
Festina - Lotus
op 4'37"
4
Laurent Dufaux
Festina - Lotus
op 5'53"
5
Peter Luttenberger
Carrera - Longoni Sport
op 7'07"
6
Luc Leblanc
Team Polti
op 10'03"
7
Piotr Ugrumov
Roslotto - ZG Mobili
op 10'04"
8
Fernando Escartín Coti
Kelme - Artiach
op 10'26"
9
Abraham Olano Manzano
Mapei - GB
op 11'00"
10
Tony Rominger
Mapei - GB
op 11'53"
11
Miguel Indurain
Banesto
op 14'14"
12
Patrick Jonker
O.N.C.E.
op 18'58"
13
Bo Hamburger
TVM - Farm Frites
op 22'19"
14
Udo Bölts
Team Deutsche Telekom
op 25'56"
15
Alberto Elli
MG Boys Maglificio - Technogym
op 26'18"
16
Manuel Fernandez Gines
Mapei - GB
op 26'28"
17
Leonardo Piepoli
Refin - Mobilvetta
op 27'36"
18
Laurent Brochard
Festina - Lotus
op 32'11"
19
Michele Bartoli
MG Boys Maglificio - Technogym
op 37'18"
20
Evgueni Berzin
Gewiss - Playbus
op 38'00"
21
Viatcheslav Ekimov
Rabobank
op 43'58"
22
Stefano Cattai
Roslotto - ZG Mobili
op 48'03"
23
Laurent Madouas
Motorola
op 53'15"
24
Arsenio Gonzalez Gutierrez
Mapei - GB
op 55'28"
25
Massimiliano Lelli
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
op 55'35"
26
Alex Zülle
O.N.C.E.
op 56'47"
27
Giuseppe Guerini
Team Polti
op 1u05'12"
28
Rolf Sörensen
Rabobank
op 1u11'28"
29
Jesper Skibby
TVM - Farm Frites
op 1u11'36"
30
Marco Fincato
Roslotto - ZG Mobili
op 1u11'51"
31
Michael Boogerd
Rabobank
op 1u13'45"
32
José Luis Arrieta Lujambio
Banesto
op 1u13'48"
33
Paolo Savoldelli
Roslotto - ZG Mobili
op 1u15'20"
34
Erik Breukink
Rabobank
op 1u20'03"
35
Aitor Garmendia Arbilla
O.N.C.E.
op 1u20'42"
36
Oscar Camenzind
Panaria - Vinavil
op 1u25'27"
37
Claudio Chiappucci
Carrera - Longoni Sport
op 1u27'23"
38
Melchor Mauri Prat
O.N.C.E.
op 1u27'28"
39
Chris Boardman
GAN
op 1u27'44"
40
Federico Echave Musatadi
Mapei - GB
op 1u29'25"
41
Jose-Roberto Sierra Aguerro
O.N.C.E.
op 1u30'11"
42
Pascal Herve
Festina - Lotus
op 1u33'01"
43
Mirko Gualdi
Team Polti
op 1u34'59"
44
Laurent Roux
TVM - Farm Frites
op 1u36'11"
45
Andrea Tafi
Mapei - GB
op 1u38'54"
46
Andrea Ferrigato
Roslotto - ZG Mobili
op 1u39'23"
47
Pascal Richard
MG Boys Maglificio - Technogym
op 1u40'56"
48
Felix Manuel Garcia Casas
Festina - Lotus
op 1u42'13"
49
Neil Stephens
O.N.C.E.
op 1u43'33"
50
Davide Perona
Gewiss - Playbus
op 1u43'40"
51
Maurizio Fondriest
Roslotto - ZG Mobili
op 1u45'44"
52
Valentino Fois
Panaria - Vinavil
op 1u45'58"
53
Herminio Diaz Zabala
O.N.C.E.
op 1u47'08"
54
Orlando Sergio Gomes Rodrigues
Banesto
op 1u47'15"
55
Bruno Thibout
Motorola
op 1u49'02"
56
Bruno Cenghialta
Gewiss - Playbus
op 1u49'19"
57
José Maria Jimenez Sastre
Banesto
op 1u51'30"
58
Prudencio Indurain Larraya
Banesto
op 1u52'30"
59
Paolo Lanfranchi
Mapei - GB
op 1u54'42"
60
Flavio Vanzella
Motorola
op 1u54'52"
61
Massimo Podenzana
Carrera - Longoni Sport
op 1u55'18"
62
Thierry Bourguignon
Aubervilliers 93 - Peugeot
op 1u56'38"
63
Fabio Baldato
MG Boys Maglificio - Technogym
op 1u57'08"
64
Maarten den Bakker
TVM - Farm Frites
op 1u58'25"
65
Marcello Siboni
Carrera - Longoni Sport
op 2u00'52"
66
Marino Alonso Monje
Banesto
op 2u00'55"
67
Jean-Pierre Bourgeot
Agrigel - La Creuse - Fenioux
op 2u01'22"
68
Wladimir Belli
Panaria - Vinavil
op 2u01'42"
69
Cédric Vasseur
GAN
op 2u02'05"
70
Massimo Donati
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
op 2u02'53"
71
Jose Castelblanco
Kelme - Artiach
op 2u03'01"
72
Marco Saligari
MG Boys Maglificio - Technogym
op 2u03'09"
73
Marco Zen
Roslotto - ZG Mobili
op 2u04'03"
74
Erik Dekker
Rabobank
op 2u05'03"
75
Christophe Moreau
Festina - Lotus
op 2u07'20"
76
Christian Henn
Team Deutsche Telekom
op 2u07'33"
77
Andrei Tchmil
Lotto - Isoglass
op 2u09'38"
78
Djamolidine Abduzhaparov
Refin - Mobilvetta
op 2u10'02"
79
Paolo Fornaciari
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
op 2u10'04"
80
Bruno Boscardin
Festina - Lotus
op 2u10'12"
81
Julio César Aguirre Cabrera
Kelme - Artiach
op 2u10'23"
82
Erik Zabel
Team Deutsche Telekom
op 2u10'26"
83
Rolf Aldag
Team Deutsche Telekom
op 2u12'16"
84
Danny Nelissen
Rabobank
op 2u12'25"
85
Oscar Pellicioli
Carrera - Longoni Sport
op 2u13'14"
86
François Simon
GAN
op 2u16'19"
87
Sergei Uslamin
Refin - Mobilvetta
op 2u16'30"
88
Jens Heppner
Team Deutsche Telekom
op 2u17'17"
89
Federico Muñoz Fernandez
Kelme - Artiach
op 2u17'25"
90
Rolf Järmann
MG Boys Maglificio - Technogym
op 2u20'28"
91
François Lemarchand
GAN
op 2u21'15"
92
José Ramon Uriarte Zubero
Banesto
op 2u23'59"
93
Mariano Piccoli
Brescialat - Verynet
op 2u24'29"
94
Cristian Salvato
Refin - Mobilvetta
op 2u26'59"
95
Johan Museeuw
Mapei - GB
op 2u29'02"
96
José Jaime Gonzalez Pico
Kelme - Artiach
op 2u29'13"
97
Rossano Brasi
Team Polti
op 2u30'20"
98
Fabio Roscioli
Refin - Mobilvetta
op 2u31'06"
99
Bart Voskamp
TVM - Farm Frites
op 2u31'31"
100
Francesco Frattini
Gewiss - Playbus
op 2u32'06"
101
Scott Sunderland(1)
Lotto - Isoglass
op 2u32'54"
102
Francisco Cabello Luque
Kelme - Artiach
op 2u36'22"
103
Cristiano Frattini
Brescialat - Verynet
op 2u37'56"
104
Thierry Laurent
Agrigel - La Creuse - Fenioux
op 2u37'57"
105
Omar Enrique Pumar
Brescialat - Verynet
op 2u38'10"
106
Frédéric Moncassin
GAN
op 2u38'57"
107
Brian Holm
Team Deutsche Telekom
op 2u39'51"
108
Frédéric Guesdon
Team Polti
op 2u42'49"
109
José Angel Vidal Martinez
Kelme - Artiach
op 2u42'58"
110
Wilfried Peeters
Mapei - GB
op 2u46'47"
111
Frankie Andreu
Motorola
op 2u48'46"
112
Alessandro Baronti
Panaria - Vinavil
op 2u52'37"
113
Tobias Steinhauser
Refin - Mobilvetta
op 2u54'34"
114
Thierry Gouvenou
Aubervilliers 93 - Peugeot
op 2u54'35"
115
Jacky Durand
Agrigel - La Creuse - Fenioux
op 2u54'39"
116
Peter Van Petegem
TVM - Farm Frites
op 2u56'10"
117
Dario Bottaro
Gewiss - Playbus
op 2u56'38"
118
Gilles Talmant
Aubervilliers 93 - Peugeot
op 2u57'35"
119
Gerrit de Vries
Team Polti
op 3u04'45"
120
Paul Van Hyfte
Lotto - Isoglass
op 3u06'43"
121
Ivan Cerioli
Gewiss - Playbus
op 3u07'50"
122
Peter Farazijn
Lotto - Isoglass
op 3u14'06"
123
Nico Mattan
Lotto - Isoglass
op 3u14'49"
124
Marc Wauters
Lotto - Isoglass
op 3u15'46"
125
Mario Chiesa
Carrera - Longoni Sport
op 3u18'02"
126
Simone Biasci
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
op 3u22'16"
127
Eros Poli
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
op 3u34'38"
128
Jeroen Blijlevens
TVM - Farm Frites
op 3u35'12"
129
Jean-Luc Masdupuy
Agrigel - La Creuse - Fenioux
op 3u09'52"
Vicente Aparicio Vila
Banesto
DNF
Jean-Claude Colotti
Agrigel - La Creuse - Fenioux
DNF
Marco Lietti
MG Boys Maglificio - Technogym
DNF
Jesus Montoya Alarcon
Motorola
DNF
Didier Rous
GAN
DNF
Alessandro Bertolini
Brescialat - Verynet
DNF
Laurent Genty
Aubervilliers 93 - Peugeot
DNF
George Hincapie
Motorola
DNS
Franck Bouyer
Agrigel - La Creuse - Fenioux
DNF
Marco Della Vedova
Brescialat - Verynet
DNF
Thomas Fleischer
Lotto - Isoglass
DNF
Daisuke Imanaka
Team Polti
DNQ
Marek Lesniewski
Aubervilliers 93 - Peugeot
DNQ
Vladimir Pulnikov
TVM - Farm Frites
DNQ
Inigo Cuesta Lopez de Castro
O.N.C.E.
DNF
Arvis Piziks
Rabobank
DNF
Emmanuel Magnien
Festina - Lotus
DNF
Dirk Baldinger
Team Polti
DNF
Oleg Kozlitine
Lotto - Isoglass
DNF
Nicola Minali
Gewiss - Playbus
DNF
Maximilian Sciandri
Motorola
DNF
Zbigniew Spruch
Panaria - Vinavil
DNF
Dominique Arnould
Agrigel - La Creuse - Fenioux
DNF
Johan Bruyneel
Rabobank
DNF
Laurent Jalabert
O.N.C.E.
DNF
Pascal Lino
Roslotto - ZG Mobili
DNF
Thierry Marie
Agrigel - La Creuse - Fenioux
DNF
Mario Traversoni
Carrera - Longoni Sport
DNF
Roberto Pistore
MG Boys Maglificio - Technogym
DNF
Gilles Bouvard
Lotto - Isoglass
DNS
Claudio Camin
Brescialat - Verynet
DNF
Christophe Capelle
Aubervilliers 93 - Peugeot
DNF
Stefano Colage
Refin - Mobilvetta
DNF
Stéphane Heulot
GAN
DNF
Zenon Jaskula
Brescialat - Verynet
DNF
Mauro Radaelli
Brescialat - Verynet
DNF
Leon van Bon
Rabobank
DNF
Lance Armstrong
Motorola
DNF
Davide Bramati
Panaria - Vinavil
DNF
Giuseppe Calcaterra
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
DNF
Heinz Imboden
Refin - Mobilvetta
DNF
Kaspar Ozers
Motorola
DNF
Frédéric Pontier
Aubervilliers 93 - Peugeot
DNF
Jean-Cyril Robin
Festina - Lotus
DNF
Cyril Saugrain
Aubervilliers 93 - Peugeot
DNF
Mario Scirea
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
DNF
Eddy Seigneur
GAN
DNF
Francisque Teyssier
Aubervilliers 93 - Peugeot
DNF
Beat Zberg
Carrera - Longoni Sport
DNF
Mauro Bettin
Refin - Mobilvetta
DNQ
Francis Moreau
GAN
DNQ
Sergei Outschakov
Team Polti
DNQ
Gian Matteo Fagnini
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
DNS
Alexandre Gontchenkov
Roslotto - ZG Mobili
DNS
Carlo Finco
MG Boys Maglificio - Technogym
DNF
Carmelo Miranda Gonzalez
Banesto
DNF
Stefano Zanini
Gewiss - Playbus
DNF
Enrico Zaina
Carrera - Longoni Sport
DNF
Laudelino Cubino
Kelme - Artiach
DNF
Luca Gelfi
Brescialat - Verynet
DNF
Mario Kummer
Team Deutsche Telekom
DNS
Hernan Buenahora Gutierrez
Kelme - Artiach
DNF
Sergio Previtali
Panaria - Vinavil
DSQ
Roberto Conti
Panaria - Vinavil
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1905
1904
1903
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares