En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de France
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
16/07
Isola
Marseille
287 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Fabio Roscioli
Carrera - Tassoni
7u29'44"
2
Massimo Ghirotto
ZG Mobili
op 7'14"
3
Vladimir Pulnikov
Carrera - Tassoni
z.t
4
Valerio Tebaldi
Gatorade
op 7'17"
5
Djamolidine Abduzhaparov
Lampre - Polti
op 7'34"
6
Laurent Jalabert
O.N.C.E.
z.t
7
Franco Ballerini
GB - MG Boys Maglificio - Technogym
op 7'36"
8
Olaf Ludwig
Telekom
op 8'25"
9
Andrea Tafi
Carrera - Tassoni
z.t
10
Richard Virenque
Festina
op 16'58"
11
Frédéric Moncassin
Wordperfect
op 18'07"
12
Franck Pineau
Chazal - Vetta - MBK
z.t
13
Laurent Madouas
Castorama
z.t
14
Jan Svorada
Lampre - Polti
op 20'35"
15
Johan Museeuw
GB - MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
16
Viatcheslav Ekimov
Novemail - Histor - Laser Computer
z.t
17
Bjarne Riis
Ariostea
z.t
18
Jim Van De Laer
Lotto - Caloi
z.t
19
Claudio Chiappucci
Carrera - Tassoni
z.t
20
Bo Hamburger
TVM - Bison Kit
z.t
21
François Simon
Castorama
z.t
22
Johan Bruyneel
O.N.C.E.
z.t
23
Zenon Jaskula
GB - MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
24
Thierry Bourguignon
Castorama
z.t
25
Stephen Roche
Carrera - Tassoni
z.t
26
Pedro Delgado Robledo
Banesto
z.t
27
Alvaro Mejia Castrillon
Motorola
z.t
28
Pascal Lino
Festina
z.t
29
Andy Hampsten
Motorola
z.t
30
Dag Otto Lauritzen
TVM - Bison Kit
z.t
31
Raul Alcala Gallegos
Wordperfect
z.t
32
Antonio Martin Velasco
Amaya Seguros
z.t
33
Miguel Indurain
Banesto
z.t
34
Udo Bölts
Telekom
z.t
35
Robert Millar
TVM - Bison Kit
z.t
36
Alberto Elli
Ariostea
z.t
37
Thierry Claveyrolat
GAN
z.t
38
Erik Breukink
O.N.C.E.
z.t
39
Alberto Leanizbarrutia Abaunza
O.N.C.E.
z.t
40
Jon Unzaga Bombin
Clas-Cajastur
z.t
41
Charly Mottet
Novemail - Histor - Laser Computer
z.t
42
Fernando Escartín Coti
Clas-Cajastur
z.t
43
Jean-Philippe Dojwa
Festina
z.t
44
Tony Rominger
Clas-Cajastur
z.t
45
Laurent Biondi
Chazal - Vetta - MBK
z.t
46
Federico Echave Musatadi
Clas-Cajastur
z.t
47
Maximilian Sciandri
Motorola
z.t
48
Pascal Chanteur
Chazal - Vetta - MBK
z.t
49
Neil Stephens
O.N.C.E.
z.t
50
Gérard Rué
Banesto
z.t
51
Brian Holm
Telekom
z.t
52
Rob Mulders
Wordperfect
z.t
53
Uwe Raab
Telekom
z.t
54
Francisco Javier Mauleón Unsain
Clas-Cajastur
z.t
55
Oliverio Rincon Quintana
Amaya Seguros
z.t
56
Alex Zülle
O.N.C.E.
z.t
57
Giancarlo Perini
ZG Mobili
z.t
58
Gianluca Bortolami
Lampre - Polti
op 20'55"
59
Roberto Conti
Ariostea
op 21'02"
60
Marino Alonso Monje
Banesto
z.t
61
Gerrit de Vries
TVM - Bison Kit
z.t
62
Wilfried Peeters
GB - MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
63
Sean Yates
Motorola
z.t
64
Philippe Louviot
O.N.C.E.
z.t
65
Laurent Brochard
Castorama
z.t
66
Frans Maassen
Wordperfect
z.t
67
Ronan Pensec
Novemail - Histor - Laser Computer
z.t
68
Flavio Vanzella
GB - MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
69
Gianni Faresin
ZG Mobili
z.t
70
Rolf Aldag
Telekom
z.t
71
Jacky Durand
Castorama
z.t
72
Franco Vona
GB - MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
73
Dominique Arnould
Castorama
z.t
74
Herminio Diaz Zabala
O.N.C.E.
z.t
75
Eddy Bouwmans
Novemail - Histor - Laser Computer
z.t
76
Phil Anderson
Motorola
z.t
77
Bruno Cornillet
Novemail - Histor - Laser Computer
z.t
78
Marc Sergeant
Novemail - Histor - Laser Computer
z.t
79
Eric Caritoux
Chazal - Vetta - MBK
z.t
80
Guy Nulens
Novemail - Histor - Laser Computer
z.t
81
François Lemarchand
GAN
z.t
82
Laurent Pillon
GB - MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
83
Luc Roosen
Lotto - Caloi
z.t
84
Mario Kummer
Telekom
z.t
85
Gerd Audehm
Telekom
z.t
86
Jens Heppner
Telekom
z.t
87
Abelardo Rondon Vasquez
Gatorade
z.t
88
Per Johnny Pedersen
Amaya Seguros
z.t
89
José Ramon Uriarte Zubero
Banesto
z.t
90
Sergei Outschakov
Lampre - Polti
z.t
91
Rolf Sörensen
Carrera - Tassoni
z.t
92
John van den Akker
ZG Mobili
z.t
93
Tom Cordes
Amaya Seguros
z.t
94
Gianni Bugno
Gatorade
z.t
95
Jesper Skibby
TVM - Bison Kit
z.t
96
Leonardo Sierra Sepulveda
ZG Mobili
z.t
97
Jean-Pierre Delphis
Chazal - Vetta - MBK
z.t
98
Javier Murguialday Chasco
Amaya Seguros
z.t
99
Juan Carlos Martin Martinez
Amaya Seguros
z.t
100
Ramon Gonzalez Arrieta
Festina
z.t
101
Jean-Pierre Bourgeot
Chazal - Vetta - MBK
op 21'37"
102
Jean-François Bernard
Banesto
z.t
103
Christian Henn
Telekom
z.t
104
Mario Scirea
Gatorade
z.t
105
Herman Frison
Lotto - Caloi
z.t
106
Stefano Zanatta
Gatorade
z.t
107
Pascal Lance
GAN
z.t
108
Bruno Cenghialta
Ariostea
z.t
109
Laurent Desbiens
Castorama
z.t
110
Stefano Colage
ZG Mobili
z.t
111
John Talen
TVM - Bison Kit
z.t
112
Giovanni Fidanza
Gatorade
z.t
113
Miguel Angel Martinez Torres
O.N.C.E.
z.t
114
Fabian Jeker
Castorama
z.t
115
Patrice Esnault
Chazal - Vetta - MBK
z.t
116
Davide Bramati
Lampre - Polti
z.t
117
Dimitri Zhdanov
Novemail - Histor - Laser Computer
z.t
118
Jesus Montoya Alarcon
Amaya Seguros
z.t
119
Laudelino Cubino
Amaya Seguros
z.t
120
Maarten den Bakker
TVM - Bison Kit
op 22'13"
121
Mario Chiesa
Carrera - Tassoni
z.t
122
Francis Moreau
GAN
z.t
123
Andrea Ferrigato
Ariostea
z.t
124
Philippe Casado
GAN
z.t
125
Jean-Claude Colotti
GAN
z.t
126
Dieter Runkel
Wordperfect
z.t
127
Michel Vermote
Festina
z.t
128
Julian Gorospe Artabe
Banesto
z.t
129
Eric Boyer
GAN
z.t
130
Serge Baguet
Lotto - Caloi
z.t
131
Peter De Clercq
Lotto - Caloi
z.t
132
Davide Cassani
Ariostea
z.t
133
Christophe Capelle
GAN
z.t
134
Marc Wauters
Lotto - Caloi
z.t
135
Michel Dernies
Motorola
z.t
136
Nelson Rodriguez Serna
ZG Mobili
z.t
137
Steve Bauer
Motorola
z.t
138
Danny Nelissen
TVM - Bison Kit
op 22'34"
139
Jelle Nijdam
Wordperfect
z.t
140
Frankie Andreu
Motorola
z.t
141
Gert Jakobs
Festina
z.t
142
Peter Farazijn
Lotto - Caloi
op 22'51"
143
Inaki Gaston Crespo
Clas-Cajastur
op 22'57"
144
Jörg Müller
Clas-Cajastur
z.t
145
Mauro-Antonio Santaromita
Ariostea
op 23'23"
146
Rolf Järmann
Ariostea
z.t
147
Edwig Van Hooydonck
Wordperfect
z.t
148
Prudencio Indurain Larraya
Banesto
op 23'41"
149
Thierry Marie
Festina
op 25'01"
Yvon Ledanois
Wordperfect
DNF
Lance Armstrong
Motorola
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1905
1904
1903
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares